5 čínských filozofů, které byste měli znát: Sun-c´
“Pokud znáte sebe a svého soupeře, můžete vyhrát sto bitev bez újmy.”
Je biblí Gordona Gekka z filmu Wall Street, zlosyn z bondovky to díky ní „koupí“ a když Tony Soprano (pozn.: fiktivní mafiánský boss z televizního seriálu Rodina Sopránů) prohlásí, že je „mnohem lepší, pokud jde o strategii“ než Machiavelliho Vladař, prodej této knihy raketově vzroste. Řeč je o Umění války (The Art of War), sepsaném před cca 2500 lety, které dodnes ovlivňuje západní a východní myšlení v záležitostech války… a nejen tam.
Umění války bylo sestaveno někdy během Období Jar a podzimů (722–481 př. n. l.)* Sun Wuem (Sun Wuem), známějším jako Sun-c´ (Sunzi) / ( 孫子) – vojenským generálem, který sloužil knížeti Helü Wu (544–496 př. n. l.). Kniha je složena ze 13 kapitol, z nichž každá je věnována jednomu z aspektů války, od strategie na bojišti po využití špiónů. Spíše než výzvu „Ke zbraním!“ doprovázenou rachotem šavlí považuje Sun válku za nezbytné zlo, kterému je třeba se vyhnout, kdykoli je to možné.
* Pozn.: Též známé jako období Letopisů za dynastie Východní Čou. Název je odvozený z díla Letopisy jar a podzimů, kroniky státečku Lu. Za editora této kroniky je považován Konfucius.
Hlavním tématem – motivem knihy je důležitost pochopení vlastních silných a slabých stránek (omezení), stejně jako těch soupeřových. „Pokud znáte sebe i svého nepřítele, můžete vyhrát sto bitev bez újmy,“ říká Sun-c´. Nenechat nepřítele, aby vás poznal, je rozhodující umění, které shrnul v prohlášení: „Veškeré válčení je založeno na podvodech. Když jsme schopni zaútočit, musíme vypadat neschopně; když používáme naše síly, musíme vypadat neaktivní; když jsme blízko, musíme přesvědčit nepřítele, že jsme daleko; když jsme daleko, musíme ho přesvědčit, že jsme blízko.“
Inspiraci z knihy čerpali vůdci jako Mao Ce-tung (Mao Zedong) a generál Douglas MacArthur, ale tipy, jak přelstít soupeře bez skutečné fyzické bitvy, jsou součástí i mnoha konkurenčních projektů, v nichž nejde o skutečný boj a které jsou spolu se stovkami titulů od Sun-c´eho na trhu.
Knihy o podnikání využívají rady z Umění války ve firemní politice a strategii a v mnoha japonských firmách představují povinnou četbu pro klíčové manažery. Umění války bylo tématem právnických knih a článků o soudních procesech a přelíčeních, včetně taktik vyjednávání a strategie v soudních řízeních, využívala se dokonce v oblasti vzdělávání.
Bill Belichick, trenér a osminásobný vítěz Superpoháru americké Národní fotbalové ligy, využil návody Umění války k tomu, aby byl lépe schopen připravovat hráče. Australský kriketový tým ji uvedl jako zdroj inspirace a brazilský trenér Luis Felipe Scolari přiměl svůj tým, který vyhrál Světový pohár 2002, aby studoval tuto starodávnou práci během svého úspěšného „tažení“.
Další díly:
5 čínských filozofů, které byste měli znát: Konfucius
Zdroj: 5 Ancient Chinese Philosophers You Need to Know
Překlad: Darja Ždanová
Stylistická úprava: Alena Koutecká
Počet komentářů: 2
[…] díly: 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Konfucius 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Sun-c´ 5 čínských filozofů, které byste měli znát: […]
[…] čínských filozofů, které byste měli znát: Konfucius 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Sun-c´ 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Lao-c´ 5 čínských filozofů, které byste […]