Ve znamení mrkve
V íte, že mrkev má svůj mezinárodní den, který připadá každoročně na 4. dubna? Není divu. Tato kořenová zelenina obsahuje řadu látek příznivých pro fungování organismu a zcela právem ji můžeme řadit k superpotravinám.
Především je bohatá na beta-karoten, jehož přeměnou v těle vzniká vitamin A. Ten pomáhá očím správně vnímat světlo, je základem pro vidění ve tmě a regeneruje zrak při únavě. Beta-karoten také slouží jako antioxidant, který prostřednictvím lidského metabolismu pomáhá regenerovat poškozené buňky a zpomaluje jejich stárnutí. Navíc chrání pokožku před poškozením od slunečních paprsků a zabraňuje vysoušení kůže, vlasů a nehtů. Mrkev celkově zlepšuje kvalitu pleti. Lze ji použít jako vynikající pleťovou masku, ideálně v kombinaci s medem.
Konzumací mrkve můžeme předejít nejrůznějším infekcím. Vitamin A pomáhá játrům odplavovat z těla toxiny, vláknina obsažená v mrkvi čistí střeva a urychluje jejich pohyb. Chroupáním mrkve se zbavujeme zubního plaku a kousků jídla uvízlých v zubech, stimulujeme dásně a zvyšujeme tvorbu slin potřebných pro trávení, ale také zklidňujeme nervy a zmírňujeme stres.
Kromě „áčka“ obsahuje mrkev i další prvky, např. vápník, draslík, vitamin B či C, díky nimž příznivě působí na cévy, srdeční tep a metabolismus. Mrkev je jediným přirozeným zdrojem pesticidu falkarinolu, který snižuje riziko rakoviny plic, prsou a střev.
Máte mrkev spojenou s oranžovou barvou? Tak vězte, že tomu tak vždy nebylo. Divoký předek mrkve, pěstovaný na území moderního Afghánistánu, byl černo-fialový a měl docela hořkou chuť. Oranžově zbarvená mrkev vznikla mutací mrkve nachově červené a bílé a byla vyšlechtěna v Holandsku v 17. stol., odkud se v následujícím století rozšířila do Evropy.
Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní sila, www.neovize.cz, www.denmrkve.cz
Pokud jste si mrkev oblíbili, nabízíme vám několik receptů pro potěchu oka i vašich chuťových pohárků 🙂 .
Mrkvové placičky
Na cca 3 porce potřebujete:
2 středně velké mrkve (případně kousek vařené či syrové červené řepy)
2 vajíčka
2 lžíce špaldové nebo jáhlové mouky
vrchovatou lžíci sezamových semínek
sůl, majoránku, česnek medvědí, kurkumu, špetku bílého pepře
kvalitní olej na smažení
Postup:
Mrkev (případně řepu) nastrouhejte na jemno, přidejte mouku, vajíčka, sůl, koření, semínka a vše důkladně promíchejte. Tvořte malé placičky, které opékejte dozlatova na oleji. Podávejte s polévkou, bramborovou kaší nebo samotné.
Pro zemitější chuť můžete zkusit kombinaci mrkve a celeru!
Mrkvové pyré
Na cca 3 porce potřebujete:
1 cibuli
zázvor velikosti palce
4 větší mrkve
olivový nebo slunečnicový olej
sůl, kousek másla a citronovou šťávu
Postup:
Cibuli a zázvor nakrájejte na malé kostičky a osmahněte na oleji. Mrkev nastrouhejte nahrubo, vsypte do kastrolu k cibuli a zázvoru, podlijte trochou vody, osolte a vařte do měkka. Po uvaření přidejte máslo a citronovou šťávu. Chutná teplé i studené.
Dýňový guláš s mrkví
(viz Dýně Hokkaidó)
Mrkvový biskupský chlebíček
Do formy na srnčí hřbet potřebujete:
100 g špaldové mouky
1 lžičku prášku do pečiva (bez fosfátů)
4 vejce
150 g třtinového cukru
2 lžíce citronové šťávy
200 g nastrouhané mrkve
100 g mletých vlašských ořechů
Postup:
Žloutky utřete s 2/3 cukru a citronovou šťávou. Vmícháte mrkev, ořechy a mouku s práškem. Nakonec přidáte ušlehaný sníh z bílků, do kterého jste vmíchali zbytek cukru. Pečete na mírném ohni cca 30–40 min.
Detoxikační mrkvový salát
Na jaře můžete zařadit do jídelníčku 10-denní očistnou mrkvovou kúru, která důkladně detoxikuje játra. Superpotravina „mrkev“ snižuje cholesterol, pročišťuje trávicí trakt a pomáhá předcházet zácpě, příznivě působí při řadě kožních onemocnění. Pokud se cítíte vyčerpaní, mrkev vás vzpruží, uvolní, regeneruje. Olej pomáhá organismu vytěžit z mrkve co nejvíce karotenů. Vlašské ořechy jsou ideální pro nervovou soustavu, obsahují omega-3 mastné kyseliny odpovídající za lepší spánek, koncentraci a dobrou náladu. Citrón dodá vitamín C a med, působí protizánětlivě a obsahuje důležité vitamíny a minerály.
Potřebujete:
3 mrkve
5 kapek panenského olivového oleje
10 kapek citrónu
2 polévkové lžíce nasekaných vlašských ořechů (eventuelně liskových ořechů, mandlí, kešu…)
1 lžičku medu
Postup:
Mrkev nastrouháte, přidáte všechny přísady a promícháte. Salát konzumujte cca dvě hodiny před tím, než půjdete spát.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 8
[…] Mrkev okrájíme a nastrouháme. Hrozinky přelijeme horkou vodou a necháme chvíli nabobtnat. Slunečnicová semínka opražíme na sucho v pánvi. Vše smícháme, pokapeme citronovou šťávou a dochutíme medem. Salát se hodí i při očistné kúře! (viz článek Ve znamení mrkve) […]
[…] A proč mrkvový salát? Mrkev můžeme zařadit mezi superpotraviny. Snižuje cholesterol, pročišťuje trávicí trakt a pomáhá předcházet zácpě, příznivě působí při řadě kožních onemocnění. Pokud se cítíte vyčerpaní, mrkev vás vzpruží, uvolní, regeneruje. Olej pomáhá organismu vytěžit z mrkve co nejvíce karotenů. Vlašské ořechy jsou ideální pro nervovou soustavu, obsahují omega-3 mastné kyseliny odpovídající za lepší spánek, koncentraci a dobrou náladu. Citrón dodá vitamín C a med, působí protizánětlivě a obsahuje důležité vitamíny a minerály. Více informací o mrkvi naleznete v článku nazvaném Ve znamení mrkve. […]
[…] Více o mrkvi se můžete dočíst v článku nazvaném Ve znamení mrkve. […]
[…] g pohankových krup nebo lámanky 150 g vody 1 středně velkou mrkev sůl, eventuelně trošku […]
[…] jsou celozrnné produkty, čerstvá zelenina (zejména listová, ale také např. celer, mrkev, česnek, cibule, ředkvičky, pórek, šťáva z citronů a artyčoků, které regenerují […]
[…] vejce, maso, černý sezam, vlašské ořechy, červená řepa, růžičková kapusta, petržel, mrkev , fazole a zahřívací koření. Dbát bychom měli také na vylučování vody z těla. […]
[…] zemi a slezinu podpoří také sladké brambory, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, pastinák, bílá řepa), špenát, zelené fazole, cukety, dýně, zelený […]
[…] Více o prospěšnosti mrkve se dočtete v článku Ve znamení mrkve. […]