Esence: čím ji ztrácíme a jak ji podporovat
E sence ťing je jedním ze tří pokladů člověka (spolu s čchi a šen). Tato subtilní látka na úrovni vibrací je důležitá pro to, abychom žili vitální a mladistvý život. Měli bychom proto vědět, co naši esenci oslabuje a jak ji naopak podporovat. Svůj vliv mají jak fyzické, tak psychické faktory, některé jsou společné, jiné se více dotýkají mužů či žen.
Ženy ztrácejí nejvíce esence každý měsíc při menstruaci. Aby tuto ztrátu nahradily, měly by pečovat o svou krev. Orgánem, který uchovává krev, jsou játra. Je proto rozumné posilovat játra (což samozřejmě prospívá i mužům). Na stavu jater závisí stav šlach, platí ale i obrácená vazba – játra můžeme ovlivňovat prací se šlachami v rámci cvičení tao-jin (daoyin), tj. koncentrovaného vedení vnitřní síly. Představit si to lze laicky řečeno tak, jako byste chtěli vést vodu z jednoho místa na jiné. Tato cvičení jsou založena na principu maximálního protahování těla. Tím se jednak stimulují šlacho-svalové dráhy, otevírají klouby a odstraňují stagnace či toxiny z těla. Ale také dochází k intenzivnímu rozhýbání čchi (qi).
Na místě je opatrnost, protože věnujeme-li se pouze tomuto přístupu, můžeme se vyčerpat.
Samozřejmě je to velmi individuální a záleží na tělesné konstituci a aktuálním stavu daného jednotlivce. Někdo se po cvičení cítí unavený, protože se zbavuje energie. Pak je dobré co nejdříve energii doplnit – dobře se vyspat a najíst, a únava zmizí.
Muži vyčerpávají esenci nejvíce prostřednictvím sexuální aktivity (kromě jiného). Nadměrná aktivita v této oblasti pro ně může být škodlivá. Esenci mohou stimulovat (stejně jako ženy) prostřednictvím např. fyzické aktivity. Opět je důležité, abychom to ani v tomto případě nepřeháněli. V psychické oblasti platí, že největší výzvou ke zvládnutí, díky které mohou ztrácet velké množství esence, jsou pro muže touhy. U žen představují podobnou výzvu emoce. Ovládají-li je ve velké míře, stojí je rovněž spoustu energie.
Na závěr je třeba podotknout, že výše popsané rady jsou určeny laické veřejnosti. Pokud máte vážný zájem o taoistickou kultivaci tří pokladů – ťing, čchi a šen – existují přesně rozpracované návody a cvičení, jak postupovat.
Vlastimil Kroupa; Andao Institute – Evropská škola tuiny a neigongu
K čínské medicíně přivedly Vlastimila Kroupu (*1975) zdravotní problémy, které se objevily jako důsledek profesionální kariéry hráče ledního hokeje. Později se seznámil s tchaj-ťi čchűan, které začal od roku 2001 praktikovat u pana Čaj Chung-jina (Zhai Hongyina). Do stylu pa-kua-čang (baguazhang) a čchi-kungu (qigongu) ho uvedla mistrova dcera, paní Čaj Ťün (Zhai Jun).
Od roku 2009 studoval na International College of Medical Qigong u dr. Bernarda Shannona. S Bernardem odcestoval studovat taoistické nauky do Číny, kde byl přijat jako student 22. generace linie Dračí brány.
Jeho nynějším učitelem je Damo Mitchell ze školy Lotus Neigong. U Dama také vystudoval učitelský program a stal se instruktorem v rámci jeho školy. Kromě cvičení stále studuje čínskou medicínu, zejména se věnuje masážím tuina a akupunktuře.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Opět skvělý článek. 🙂 A ode mě http://vladimirbohm.cz/2013/01/pet-tibetanu-cviceni-6-cviku-neboli-sesteho-tibetana/
http://files.omladni.webnode.sk/200000002-a58cda6878/Pet-Tibetanu—Peter-KELDER.pdf