Jak trénovat Čchen tchaj-ťi čchűan…
Učit se tchaj-ťi čchűan je podobné jako byste trénovali jiný sport. Je důležité znát některá fakta a požadavky na trénink, které vám usnadní jeho studium.
1. Tchaj-ťi čchűan trénujte na tichém, klidném místě s rovným povrchem, kam má volný přístup vzduch. Jste-li venku, vyberte si zákoutí, kde příliš nefouká. Při cvičení uvnitř nechte otevřená okna, aby mohl místností proudit čerstvý vzduch, protože ten má pozitivní vliv na vaše zdraví i trénink.
2. Pokud máte hlad, cvičení narušuje vaši čchi. Jste-li naopak příliš plní, trénink poškozuje váš zažívací trakt. Pokud se nevyhnete tréninku brzy po jídle, cvičte jen velmi lehce.
3. Vždy začínejte cvičit ve vysokém postoji, aby se vám uvolnily klouby. Teprve poté, co se dostatečně uvolníte a zahřejete, cvičte v náročnějších středních a nižších postojích. Tím snížíte riziko, že si natáhnete sval nebo se jinak zraníte.
4. Těsně po tréninku si nesedejte. Chvilku se procházejte, dokud se váš dech nevrátí do normálního rytmu.
5. Při tréninku bojového umění se nesnažte zrychlit svůj pokrok tím, že se budete přepínat a půjdete přes své limity. Takhle to nefunguje, neexistují zkratky, což znamená, že musíte trénovat po stupních, kousek po kousku. Trénujte s mírou.
Frekvenci, intenzitu a úroveň obtížnosti (pokud jde o výši postoje) přizpůsobte svému věku, kondici a fyzickému zdraví.
Odhadem lze říci, že pokud se po tréninku budete cítit uvolnění, pohodlně a čile, pak byl váš trénink optimální (právě tak akorát pro vás). Opačně, pokud se vám třesou nohy, jste unaveni a ve srovnání s ostatními potřebujete víc času, aby se vaše dechová frekvence dostala do normálu, trénovali jste více, než vaše tělo snese. V tomto případě adekvátně zmírněte váš trénink.
6. Učit se tchaj-ťi čchűan je jako plout proti proudu. Pokud nejste rozhodnuti posouvat se vpřed, proud vás strhne zpátky. Klíčem k tomu, abyste se naučili tchaj-ťi, je vytrvalost. Tělesná zdatnost a schopnost se bránit se objeví teprve poté, co budete pravidelně po určitou dobu trénovat.
Bez toho jen velmi obtížně zaznamenáte jakékoli zlepšení vašich dovedností nebo základů. Budete příkladem člověka, který má slabou vůli a je líný. Stejně jako rybář, který rozhodí sítě, aby ulovil ryby jen třikrát do týdne, a pak potřebuje dva dny k odpočinku a vysušení sítí.
Ve skutečnosti studium tchaj-ťi trénuje vaši disciplínu a odhodlání.
I když nebudete mít náladu nebo se vám nebude chtít, budete schopni překonat tyto vnitřní překážky a pokračovat v tréninku. V tomto případě však začněte cvičit v uvolněném vyšším postoji. Pokud nejste schopni plně kontrolovat své vnitřní emoce, nebudete schopni se soustředit na vytváření vaši čchi. Při tréninku v nižších postojích byste nebyli schopni udržet souvislý tok čchi, snadno by se přerušil, a čchi by nedosáhla až do konečků vašich končetin. Projeví se to tak, že se nebudete v postojích cítit pohodlně a může to mít i vnitřní negativní efekt.
Takže pokud se cítíte psychicky špatně, nesnažte se intenzivně trénovat v nízkých postojích, aby vaše mysl a tělo vyprodukovalo adrenalin, který vám náladu zvedne. Teprve když dostatečně vyladíte svůj duševní a fyzický stav, můžete trénovat vaším obvyklým tempem a podle své úrovně.
7. Pokud ženy při menstruaci trénují tchaj-ťi čchüan s přiměřenou intenzitou, pomůže jim to regulovat a udržet tok krve a čchi v meridiánech těla. Obecně platí, že cítíte-li bolest, znamená to, že rovnováha vašeho těla je narušena. A naopak, proudí-li čchi meridiány hladce, pocit nepohodlí se neobjeví.
Proto neuškodí, dáte-li si během menstruace lehkou tréninkovou dávku tchaj-ťi. Trénink tchaj-ťi může dojkonce zabránit nebo zmírnit nejrůznější bolesti břicha spojené právě s menstruací.
Bod 8 se věnuje cvičení tchaj-ťi čchüan v těhotenství a najdete jej v samostatném článku nazvaném Prospěšnost tchaj-ťi čchüan v těhotenství.
9. Máte-li během tréninku žízeň nebo sucho v krku, můžete vypít trochu teplé vody, abyste si zvlhčili hrdlo. Nadměrné pití vody však více zatěžuje trávicí systém a škodí mu. Když se potíte, dochází také k uvolňování velkého množství soli a elektrolytů, což také není dobré. Obzvláště v horkém počasí, kdy se potíte více, zkuste přidat do pitné vody sůl, abyste uhasili žízeň a doplnili sůl, kterou jste pocením ztratili. Po tréninku byste také neměli konzumovat studené nápoje. Je to proto, že horko vyprodukované v těle při tréninku působí proti chladu nápoje. V těle dochází k nerovnováze, která narušuje tok krve a čchi.
10. Pokud jde o oblečení, nemusíte pevně stahovat pas šerpou jako je tomu u jiných forem bojového umění. Stačí, když upevnění vašeho oděvu v pase je vám příjemné a nezasahuje nebo nebrání pohybu či dýchání.
11. Bezprostředně po tréninku tchaj-ťi se neovívejte a nesedejte si. Rychle si setřete pot, abyste zabránili prochladnutí. Musíte zabránit, aby se do vás dostal vítr (chlad), stejně jako byste se bránili šípům.
Autor: Čchen Siaowang (Chen Xiaowang)
Zdroj: Training Advice for Chenjiagou Taijiquan