Cesta k uvolnění 1: úroveň těla
Jedna z nejčastějších pouček, kterou od učitele taoistických vnitřních stylů můžete slyšet je „uvolni se“. Uvolnění je samozřejmě hodně důležité. Pokud je člověk v napětí, reaguje okamžitě i energetický systém, což vyvolá změnu jak na emoční úrovni, tak i v mysli. Je-li člověk vážným adeptem čchi-kungu (qigongu) či nej-kungu (neigongu), pak celý proces směřuje právě k práci s myslí a nakonec k meditaci. Také pokud se člověk věnuje cvičením, jako jsou tchaj-ťi čchüan (taijiquan), pa-kua-čang (baguazhang) nebo sing-i-čchüan (xingyiquan), je důležité, aby mysl zůstala klidná, neboť, i když se jedná o bojová umění, s neklidnou myslí můžeme jen těžko uspět.
V dnešní době lidé vyhledávají tyto nauky zvláště pro jejich zdravotní účinky. Samotní taoisté říkají, že zdravotní účinky těchto cvičení jsou „odpadem taoismu“. Je však důležité pochopit, že se tím nemyslí skutečnost, že zdraví není důležité, ale jen to, že zdraví je pouze vedlejším produktem taoistických cvičení. Skutečným cílem bylo sjednocení se s Taem či v rámci bojových umění dosažení dovedností v boji. V dnešní době se můžeme dostat do ohrožení života spíše vlivem nějaké nemoci pramenící z ne příliš dobrého zdravotního stylu, nikoli proto, že by nás ohrozil nějaký útočník (i když ani to nemůžeme vyloučit).
Ať už cvičíme pro zdraví, duchovní rozvoj nebo pro účely bojové, společným faktorem je to, že se snažíme zlepšit efektivitu našeho bytí.
A to jak na fyzické, energetické, tak i mentální úrovni. Pokud cvičíme správným způsobem, dříve než dosáhneme většího duchovního pokroku či bojových dovedností, měla by se zlepšit naše zdravotní stránka.
Co mě samotného přivedlo k čchi-kungu, je to, že tato dlouhá cesta začíná právě u fyzického těla. Taoisté věděli, jak těžké je zkrotit mysl, a proto začínají od druhého konce, tedy u těla. Teprve když se uvolní tělo, může se uvolnit dech a čchi. Jakmile je proudění dechu a čchi harmonické, může se zharmonizovat i mysl. Dohromady tvoří tzv. tři regulace – san ťiao (san jiao). Každá z těchto regulací poskytuje přesné návody k praxi, které se musí pečlivě dodržovat, pokud po této cestě chceme kráčet co nejpříměji a nejplynuleji.
Jak už bylo řečeno, začínáme regulací těla. Často se tento pojem překládá jako správný postoj či správný pohyb, což není úplně přesné. Co se tím myslí, je přebudování těla. Ať už se člověk chce vážněji věnovat čchi-kungu, jakémukoli sportu nebo třeba tanci, vždy je nejprve nutné přebudovat (přizpůsobit) tělo tak, aby daná činnost byla co nejefektivnější. Čchi-kung, jak už samotný název naznačuje, je mistrovská dovednost s naší čchi. A protože nádobou pro naší čchi je tělo, musíme ho této dovednosti přizpůsobit.
Takže zpět k poučce „uvolni se“. Zaprvé, když Číňané řeknou „uvolnit se“ – sung (song), je důležité vědět, co tím opravdu myslí.
Slovo sung, které bychom mohli spíše přeložit jako uvolnění dlouhodobého návykového napětí, vystihuje celou sérii pokynů, které tvoří řetězovou reakci vedoucí k odstranění napětí z fyzického těla, dále klesnutí čchi a mysli dolů do spodního tan-tchienu (dantianu), tj. podbřišku. Už tady je patrné, že sung má více úrovní. Na té nejzákladnější je třeba začít tím, že se denně budeme protahovat. Tím odstraníme nejhrubší část napětí v těle, abychom mohli pokračovat dál. Další nástrojem pro uvolnění a přebudování těla je správný postoj, kterému se říká wu-ťi (wuji). Pokud je postoj dobře nastaven, svaly se mohou volně vyvěsit na kostře.
Abychom popsali celý proces se všemi technikami, potřebovali bychom nejspíše celou knihu. Co je ale dobré zmínit, je to, že pokud se správným způsobem uvolní svaly, dáváme tím svobodu pojivovým tkáním, které slouží jako vodič pro čchi. Tyto tkáně jsou elastické. Čím elastičtější jsou, tím lepší je vodivost čchi. Co této elasticitě brání, jsou právě svaly, pokud jsou v napětí. Toto napětí také předurčuje rychlou degeneraci kloubů a páteře, neboť právě v těchto oblastech se svaly upínají.
Takže pokud – a zde opět zdůrazňuji SPRÁVNÝM způsobem – uvolníme svaly, pak místo toho, aby váhu našeho těla držely klouby a páteř, klesne tato váha dolů a naše klouby a páteř se otevřou. Zároveň se pod touto klesající vahou roztáhnou ony elastické pojivové tkáně a čchi společně s krví mohou plynule zásobit celé tělo. Tato fáze výcviku trvá zhruba tři roky, cvičíme-li pravidelně, a je to právě ta její část, kdy díky zlepšené efektivitě fungování těla můžeme pozorovat výrazné zlepšení zdravotního stavu.
Pokud jde o regulaci dechu (které bude věnován druhý díl článku), platí, že čím uvolněnější bude tělo, tím harmoničtější bude i dech. Jestliže se nám prostřednictvím návodu na regulaci dechu podaří dech ztišit a prohloubit, probíhá další fáze uvolnění na energetické úrovni, kde odstraňujeme napětí či stagnace z energetického systému. Tím se mohou ztišit i naše emoce, které mají velice úzký vztah s naší čchi. A konečně pokud se zklidní emoce, může se zklidnit i naše mysl.
Podaří-li se nám cvičení dotáhnout do tohoto bodu, můžeme si výrazně zlepšit kvalitu našeho života. Pokud jsou naše cíle vyšší, je tato fáze pouze vstupní branou do dalšího dobrodružství.
Vlastimil Kroupa, Lotus Nei Gong Prague
K čínské medicíně přivedly Vlastimila Kroupu (*1975) zdravotní problémy, které se objevily jako důsledek profesionální kariéry hráče ledního hokeje. Později se seznámil s tchaj-ťi čchűan, které začal od roku 2001 praktikovat u pana Čaj Chung-jina (Zhai Hongyina). Do stylu pa-kua-čang (baguazhang) a čchi-kungu (qigongu) ho uvedla mistrova dcera, paní Čaj Ťün (Zhai Jun).
Od roku 2009 studoval na International College of Medical Qigong u dr. Bernarda Shannona. S Bernardem odcestoval studovat taoistické nauky do Číny, kde byl přijat jako student 22. generace linie Dračí brány.
Jeho nynějším učitelem je Damo Mitchell ze školy Lotus Nei Gong. U Dama také vystudoval učitelský program a stal se instruktorem v rámci jeho školy. V roce 2018 založil českou pobočku této mezinárodní školy taoistických umění Lotus Nei Gong Prague. Kromě cvičení stále studuje čínskou medicínu, zejména se věnuje masážím tuina a akupunktuře.
1 odpověď
[…] Cesta k uvolnění 1: úroveň těla […]