Lví tanec
L ví tanec je tradiční formou čínského lidového umění praktikovanou po staletí, je velice populární – natolik, že překročil hranice Číny a rozšířil se do všech koutů světa. Tento tanec je založen na prvcích bojového umění a akrobacie, v němž umělci v kostýmech napodobují pohyby lva.
Proč „LVÍ“ tanec?
Lev má v Číně stejně významné postavení jako například drak či fénix. Ve skutečnosti však v Číně lvi nejsou a jejich popis se do země dostal z Indie, zejména díky šíření buddhismu. Podle legendy měl kdysi jeden mnich sen, že Čína prožívá mnoho trápení a zla. Mnich se modlil a ptal bohů, jak by se tomu dalo zabránit. Bohové mu odpověděli, že zlo odvrátí pouze lev. Protože Číňané věděli, že lev je králem zvířat, ale neznali jeho podobu, stvořili ho podle své fantazie.
Původ lvího tance
O původu lvího tance se vypráví řada příběhů. Jeden z nejznámějších praví, že před mnoha lety byla země sužována hladem. Jednou v noci se císařovi zdálo o podivném zvířeti, které mělo moc vypudit ze země zlo a přinést štěstí. Hned ráno přikázal sloužícím vyrobit přesné kopie šelmy a vydat se po zemi, aby ji zbavili zlých duchů, což učinili, a tak vrátili do říše pořádek a blahobyt.
V dalším příběhu se vypráví, že v určité části Číny se každý rok ve stejnou dobu objevuje zvíře a obírá zemědělce o jejich úrodu. I když zvíře nikdy neublížilo farmářům fyzicky, krádež jídla byla velmi vážnou záležitostí. Jednoho roku starostové vesnice dostali nápad, jak zvíře vypudit pryč. Všichni ve vesnici začali vyrábět co nejpřesnější podobizny zvířete a v určený čas se všichni vydali na pole se svými výtvory a také s hrnci, pánvemi a hudebními nástroji. Když se šelma objevila, tančili s vyrobenými podobiznami, mlátili do hrnců a pánví, a tím šumem vyhnali zvíře pryč.
Dnešní podoba lvího tance
Lví tanec se v průběhu dějin měnil. V současnosti se můžete setkat se dvěma podobami lvů: severními a jižními, kteří jsou běžnější. Lvi ze severu mají buď chlupatou oranžovou a žlutou hřívu s červenou mašlí na hlavě, která označuje lva, nebo zelenou mašli pro lví dámu. Jižní lví tanec se dělí na „fut san“ a „hok san“. „Fut san“ je starodávnější a jsou v něm jasnější kung-fu postoje. „Hok san“ je méně tradiční, obsahující volnější postoje a pohyby.
Každoročně v období oslav jara a čínského Nového roku můžete zahlédnout lví tanečníky, kteří odhání zlé duchy a přináší štěstí, zdraví, úspěch a blahobyt do nadcházejícího roku. Představení přináší pestrost a sváteční atmosféru i dalším důležitým událostem, jakými jsou náboženské svátky, otevírání obchodů či osobní jubilea.
Protože lví tanec vyžaduje vysoký stupeň hbitosti, sílu, šikovnost a vytrvalost, předvádí ho nejčastěji studenti bojového umění (dříve to mohli být jen muži, ale od počátku 20. století se situace změnila). Práce nohou a různé pohyby, jakými jsou např. skoky či výskoky, pochází z různých stylů kung-fu. Velký důraz se klade na vyobrazení síly, vitality a energie lva.
Zdroj: Traditional wushu, Taichi Praha, San Francisco Chinatown.com
Překlad a textová úprava: Darja Ždanová, Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás