Hlíva ústřičná – elixír mládí
H líva ústřičná je svými vlastnostmi velmi výjimečná potravina a jako léčivý prostředek ji tradiční čínská a východní medicína využívá již velmi dlouhou dobu. Oceníme ji zejména v podzimním, pro tělo zátěžovém období, protože posiluje imunitu a zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním.
Vědeckým výzkumem zdravotních účinků této houby se zabývali zejména japonští vědci, kteří se po druhé světové válce snažili napravit zdravotní potíže lidí, kteří byli vystaveni záření po výbuchu atomových bomb. Jedním z mála prostředků, které v tomto případě pomáhaly, byla právě hlíva.
Postupně se z ní začaly vyrábět různé preparáty, které se používaly, a někde stále používají, jako doplňková terapie při léčbě rakoviny. V laboratorních podmínkách byla hlíva ústřičná poprvé pěstována v Německu již v roce 1917. Dnes jsou jejími největšími producenty Čína, Filipíny, Thajsko, Pákistán, Nigérie a USA.
Koktejl účinných látek
Hlíva je cizopasná houba žijící na kmenech stromů, z nichž čerpá spoustu zdraví prospěšných látek. Má nízkou energetickou hodnotu, obsahuje 90 procent vody; je chudá na tuky, proto je řazena mezi dietetické potraviny. Má vysokou nutriční hodnotu a jako všechny houby je bohatá na bílkoviny, což ocení zejména vegetariáni a vegani; obsahuje i celou řadu aminokyselin, terpeny, statiny, enzymy, steroly, mastné kyseliny apod.
Velmi příznivě na lidský organismus působí také lektin ve společnosti s polysacharidy, beta glukany a pleuronem. Hlíva má velmi cenný obsah vlákniny a vitaminů zejména skupiny B, obsahuje také vitaminy C, E, K a D2. Z minerálních látek je zdrojem především železa, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a ze stopových prvků obsahuje zinek, selen, bor a jód.
Houba dlouhověkosti a pevného zdraví
Pokud jde o zdravotní účinky hlívy, jsou téměř tak rozsáhlé, jako když cvičíte tchaj-ťi čchüan 🙂 . Ale teď vážně! V Asii je tato houba považována za prostředek k zajištění dlouhověkosti a pevného zdraví a používá se k léčení neduhů už tisíce let. Připravují se z ní prášky, tinktury a masti. Podle výzkumu, který proběhl v 80. letech v Japonsku, působí hlíva proti zánětlivým, virovým, bakteriálním i plísňovým onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik. Beta glukany v ní obsažené mají kromě toho, že posilují imunitu, také protirakovinný účinek.
Hlíva ústřičná je pokladem mezi houbami.
Kromě již zmíněného imuno-stimulačního efektu je vhodná pro všechny, kteří trpí stresem; její pravidelná konzumace přispívá k detoxikaci těla, má posilující a čistící účinky a velmi účinně působí u infekčních onemocnění. Díky obsaženým statinům přispívá ke snižování cholesterolu, dále zpomaluje proces stárnutí a urychluje regeneraci buněk, a tím celého organismu. Pomáhá při vysokém krevním tlaku, křečových žilách, chudokrevnosti, hemoroidech či srdečních onemocněních.
Slouží jako účinné přírodní antibiotikum či při zažívacích potížích a přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi při cukrovce. Úlevu díky hlívě najdou také pacienti trpící problémy s pohybovým aparátem, např. artritidou či artrózou. V neposlední řadě slouží hlíva jako preventivní prostředek proti rakovinným onemocněním, zpomaluje rozvoj již propuknuté nemoci a pomáhá s uzdravením.
Pokud chcete využít některý z příznivých účinků této „kouzelné houby“, zde jsou dva chutné a jednoduché recepty.
Falešná dršťková polévka z hlívy
Potřebujeme:
400 g hlívy ústřičné
1 velkou cibuli
1 lžíci oleje
1 lžičku mleté sladké a špetku pálivé papriky
kmín, mletý pepř, majoránku, sůl
2–3 stroužky česneku
1 kostku zeleninového bujonu nebo lžičku sušeného zeleninového vývaru
špaldovou mouku na zahuštění
Postup:
Na drobno pokrájenou cibulku zpěníme na tuku, zasypeme mletou paprikou a vložíme na nudličky nakrájené propláchnuté houby. Chvíli restujeme. Pak zalijeme vodou, přidáme bujon, okořeníme pepřem, rozetřeným česnekem, kmínem a majoránkou a osolíme. Vaříme doměkka cca 20 min., zahustíme moukou rozmíchanou v trošce vody a ještě chvíli povaříme.
Hlíva ústřičná na česneku
Potřebujeme:
500 g hlívy ústřičné
2–4 stroužky česneku
1 větší cibuli
2–3 lžíce oleje
kousek másla
hrst bylinek (rozmarýnu, tymiánu, majoránky…)
mletý pepř a sůl
Postup:
Hlívu očistíme a pokrájíme na menší kousky. Dáme do pekáče, přidáme nahrubo nakrájené stroužky česneku, na kolečko nakrájenou cibuli, pokapeme olejem, poklademe plátky másla, posypeme bylinkami, opepříme, osolíme a vše promícháme. Pečeme v předehřáté troubě asi 30–40 minut.
Přísada do luštěninových pokrmů
Hlíva se hodí také, pokud si chcete vylepšit luštěninový pokrm, např. cizrnovou pomazánku či fazolovou polévku. Do již hotové polévky nebo pomazánky přidejte hlívu, kterou jste předem krátce osmahli na másle či na tuku. Houba pokrm odlehčí, dodá mu voňavý „šmrnc“ a spoustu zdravých látek.
Zdroj:
Hlíva ústřičná: elixír věčného mládí, Medium (únor 2019) – inspirováno knihou Jarmily Mandžukové „10 zázračných přírodních léků, které vám mohou zachránit život“
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Ano, potvrzuji. Hlíva pomáhá. Ověřeno v praxi. 🙂 Děkuji za další informace.