Odvrácená strana tchaj-ťi čchüan – tchuej-šou, tlačení přes ruce (a mistr Čchen C‘-čchiang)
Podstatou pohybu v tchaj-ťi čchüan (taijiquan) je odstředivé pružení pcheng (peng), dobře znázornitelné na tenké větvičce stromu. Když do ní tlačíte, poddá se a jde s vaším tlakem, když se stahujete nazpátek, následuje vás. Je v ní přesně tolik napětí, kolik k pohybu potřebuje. A čím více se do ní tlačí, tím větší síla se v ní shromažďuje.
Pružení v tchaj-ťi čchüan je odstředivé, protože jde z celého těla. Síla se vede zlehka do vrcholu hlavy, páteř se mírně prověsí dolů a kolena jemně pruží do stran, zase jen množstvím síly, které je k tomu třeba. Tak zůstane osa těla, spuštěná z nebe do země, vzpřímená. Aby se mohl pohyb vést z chodidel a z dolního rumělkového pole, přes záda a paže, až do prstů rukou. Hrudník se přitom vyprazdňuje a povoluje dovnitř, břicho a dolní rumělkové pole se naplňuje a stává se naším středobodem. Středobodem trojice naší sjednocované mysli, těla a dechu.
Potud je to jasné. Ale stačí jen kapka spěchu navíc a celá tahle teorie padne. Napětí má sto kořenů a jak někudy vstoupí do naší mysli, těla a dechu, začne celé kouzlo odstředivého pružení rušit.
Jsou dvě hlavní cesty, jak pružení a s ním principy tchaj-ťi ovládnout.
První cestou je samostatné cvičení jednotlivce, a to pěstováním držení těla, koncentrace mysli a přizpůsobování dechu. Procvičuje se stoj wu-ťi čuang (wuji zhuang), základní techniky navíjení hedvábí čchan-s‘ kung (chansi gong) a techniky čao-š‘ (zhaoshi) stylu, spojované postupně do celých sestav.
Druhou cestou je tchuej-šou (tuishou), cvičení ve dvojici, s partnerem. Nejprve na místě jednou rukou se oba učí lepit, následovat a naslouchat přes ruce. Jako zmíněná větvička přijímat a vydávat, neztrácet kontakt, nestavět se na odpor, ale být v souladu. Být v souladu jak sám v sobě, tak s tím druhým. Technik nácviku je řada od jinových rukou, vedených hřbety dopředu v pevném stoji, až po cvičení oběma rukama s volnou chůzí, pokaždé to vyžaduje dobrého učitele a vnímavého partnera.
Učil jsem se u mistra Čchen Siao-wanga (Chen Xiaowanga), patriarchy stylu Čchen (Chen). Má neuvěřitelné zakořenění, dokonalou koordinaci a velký dar vnímání. Občasné nepříjemné cvičební prožitky svých žáků kvitoval s radostí: „Ano, začínáš už být citlivý!“ Viděl to jako krok vzhůru z tupé počáteční hrubosti, kdy se jeví, že všechno děláme dobře, jen to dohromady nějak nefunguje.
Jeho výuka vnášela do cvičení jasno, odpadala řada zbytečných kudrlinek a šlo se k jádru – rumělkovému poli tan-tchien (dantian) a k vedení síly z něj. Podvědomé vlnění tanečními boky, které jsme viděli v jiných školách, stávalo se najednou balastem.
Mistr prošel neuvěřitelným drilem, základní první sestavu starého stylu Čchen cvičíval denně alespoň desetkrát lhostejno, zda byl na cestách nebo unaven prací. Deset sestav trvá 150–200 minut a k tomu přidal něco dalšího. V sedmdesáti letech se však rozhodl, že bude méně cestovat, neboť jak říkal „změnu časového pásma (jet lag) buď přetrpíš, nebo na ni zemřeš“.
Po mistru Čchen Siao-wangovi, nejznámějším současném čínském mistru tchaj-ťi, k nám začal jezdit jeho synovec Čchen C‘-čchiang (Chen Ziqiang). S výškou jen mírně přes metr šedesát působí proti svému statnému strýci velmi drobně, ale zdání klame. Je mnohonásobným přeborníkem celé Číny a na internetu koluje spousta videonahrávek prokazujících mimořádnou pevnost jeho postoje. Pokus hodit s ním při cvičení volného tchuej-šou stojí veliké množství sil, které oponentovi už za chvíli začnou chybět.
Vít Vojta
Záznam přednášky mistra Čchen C‘-čchianga, která proběhla při příležitosti jeho návštěvy Prahy v dubnu 2018, naleznete v článcích:
Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (1. díl)
Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (2. díl)
Cvičit tchaj-ťi je jako šplhat na vrchol Čomolungmy
Mgr. et Mgr. Vít Vojta (*1968) je sinologem a právníkem, který spolupracuje s nejvýznamnějšími českými úřady a korporacemi. Působí jako konzultant, analytik a lektor zejména pro oblasti interkulturního managementu a komunikačních strategií s čínskými partnery. V roce 2019 založil Sinoskop – Institut pro současnou Čínu, z.s., informační a vzdělávací platformu.
Je také osobním žákem mistra tchaj-ťi čchüan Čchen Siao-wanga (Chen Xiaowanga) a autorem několika knih: Umění tchaj-ťi čchüan (2001); Čínský svět (2011); Mistr Sun: Umění války – Využití válečných strategií v byznysu (2014); Mezi Čínou a Západem – Umění stolovat s čínskými partnery (2018).