5 čínských filozofů, které byste měli znát: Lao-c´
„Dobrý cestovatel nemá žádné pevné plány a není soustředěný na cíl.“
Říká se, že ztělesněním jeho filosofie je Medvídek Pú a George Lucas použil jeho koncept Cesty jako inspiraci pro vyjádření Síly rytíře Jedi z Hvězdých válek. Historici naproti tomu tvrdí, že sám myslitel mohl být fiktivní postavou. Jako autor knihy Tao te ťing je Lao-c´ (老子), známý také jako Lao Tzu či Laozi, považován za otce taoismu a uctíván jako božstvo a „jeden ze tří čistých“ spolu s Konfuciem a Buddhou.
Tvrdí se, že Lao-c´ je syntézou několika historických osobností, že je mýtickou postavou, nebo že ve skutečnosti žil někdy mezi 6. až 4. stoletím před n. l. Asi by nás to nemělo příliš znepokojovat přesně v duchu mistrovy myšlenky:
“Uvědomovat si, že nevíte, je to nejlepší. Předstírat, že něco víte, když to doopravdy nevíte, je nemoc.”
Nejznámější varianta životopisu Lao-c´e je popsána čínským historikem S’-ma Čchienem v jeho díle Zápisky historika. Dle jeho slov se Lao-c’ narodil ve vesnici Kü-čchen v kraji Li, v okresu Ku, v lenním státě Čou na jihu Číny. Po většinu svého života pracoval jako historik a opatrovník státního císařského archivu a knihovník státní knihovny za časů dynastie Čou, což svědčí o tom, že to byl velmi vzdělaný muž.
Známé je jeho setkání s druhým významným čínským myslitelem Konfuciem, které se uskutečnilo v roce 517 před n. l. Lao-c’ tehdy řekl zakladateli konfucianismu: „Zanech, příteli, své pýchy a svých rozmanitých přání, svých vnějších gest a ctižádostivých plánů – to je bezcenné pro tvé vlastní já. Víc ti nemám co říci“. Když se Konfucius vrátil, obrátil se na své žáky se slovy:
„Vím, že ptáci dovedou létat; vím, že ryby dokáží plavat; vím, že divoké zvíře umí běhat. Ale nechápu, jak dokáže drak létat s větrem a oblaky a vystupovat do nebe. Dnes jsem spatřil Lao-c´eho; myslím, že on je roven draku.“
„Tao a ctnost“ byly pro Lao-c’eho velmi důležité. Cílem jeho učení bylo žít vskrytu a beze jména. Po dlouhých letech, kdy pobýval v Čou, se ve vysokém věku vydal na západ, aby opustil stát, jehož pád dlouhou dobu pozoroval. Když dorazil na hranice, strážce průsmyku Jin-si ho poprosil, aby mu, než odejde, vyprávěl o svém učení. Řekl mu: „Pane, vidím, že chceš odejít do samoty; kvůli sobě samému tě prosím, ulož své myšlenky do nějaké knihy.“ A Lao-c‘ jeho prosbu splnil a napsal knihu o dvou dílech a pěti tisíci a několika slovech, která pojednává o tao a ctnosti. Poté odešel a kde se jeho život skončil, nikdo neví.
Strážce Jin-si se tak zasloužil o dějiny filozofie téměř stejně jako Lao-c‘ sám. Kdyby mistra nepřinutil, aby zapsal své myšlenky, byla by světová literatura chudší o jednu z nejvznešenějších knih a myšlenky jednoho z největších mudrců všech dob i národů by zmizely, aniž by zanechaly sebemenší stopu potomstvu.
Další díly:
5 čínských filozofů, které byste měli znát: Konfucius
5 čínských filozofů, které byste měli znát: Sun-c´
Zdroj: 5 Ancient Chinese Philosophers You Need to Know, Wikipedia
Překlad a doplnění textu: Darja Ždanová
Stylistické úpravy: Alena Koutecká
1 odpověď
[…] Další díly: 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Konfucius 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Sun-c´ 5 čínských filozofů, které byste měli znát: Lao-c´ […]