Pochopení na úrovni mysli a těla
K úspěšnému učení tchaj-ťi čchüan musí žák obsáhnout „sin č‘ (xin zhi)“ – vědomé pochopení, tj. porozumění na úrovni mysli, a „tchi wu (ti wu)“ – zažití pohybu, tj. pochopení na úrovni těla.
„Sin č’“ znamená porozumění bohatému obsahu a teorii, na kterých umění stojí.
Víte, proč jste se rozhodli ho praktikovat a proč byste ho měli cvičit určitým způsobem.
„Tchi wu“ zahrnuje upevnění, ověřování a zvnitřnění znalostí získaných praxí.
„Sin č’“ obvykle přebíráme od učitele. Je to tradice založená na znalostech, které jsou prověřené generacemi. Naštěstí v minulosti mistři, kteří prošli zkouškou času, byli vysoce kvalifikovaní a předali skutečné dovednosti. (Nicméně jsou učitelé, kteří nedokážou předat dál to, co vědí, nechtějí znalosti dál předat, nebo prostě neumí dost na to, aby znalosti předávali. Studenti musí umět rozeznat správného učitele od špatného.) „Sin č’“ můžeme také dosáhnout díky čtení vybraných pasáží dobrých teoretických prací.
Všeobecná rada je, že bychom se měli vyhnout knihám, které ukazují jednotlivé sekvence pohybu.
„Tchi wu“ dosáhneme především díky praxi: opakujeme stále stejný pohyb, aby se tělo sžilo se specifickou formou pohybu, a trénujeme celé sestavy, které umožňují tělu pochopit logiku a podrobnosti principu a teorie, podle pokynů mistrů nebo tak, jak byly zaznamenané ve starých spisech. Cílem je získat zdatnost v jejich provedení, kdy je především důležitá koordinace všech pohybů jako integrovaného celku.
„Tchi wu“ můžeme také dosáhnout prostřednictvím tréninku tchuej-šou (tuishou), tj. tlačících rukou, cvičení ve dvojicích. Díky tchuej-šou si můžeme ověřit a posílit to, co jsme se naučili, a zároveň je to ukazatel toho, co děláme nesprávně.
Proces učení čchüan je v podstatě nepřetržitý cyklus „sin č’“ a “tchi wu“.
Zdroj: Xin Zhi a Ti Wu – Chinese Whispers
Překlad: Bronislava Čečotková