13 forem mistra Ču Tchien-cchaje
C elý název sestavy 13 forem zní lao-ťia š‘ san š‘ (laojia shi san shi). Jde o poměrně novou sestavu stylu Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan), jejímž autorem je jeden z Buddhových bojovníků, mistr Ču Tchien-cchaj (Zhu Tiancai).
Při jejím formování vycházel z první sestavy staré školy rodiny Čchen, kterou najdete pod názvem 74 forem nebo také lao-ťia ji-lu (laojia yilu), z níž vybral 13 důležitých nebo často se opakujících forem (souborů pohybů). Při průměrném tempu trvá cca 3−4 minuty, ale lze ji zacvičit i podstatněji pomaleji (např. za 9−10 minut), což je vidět níže na druhém videu.
Sestava je určena k tomu, aby si v ní studenti osvojili a rozšířili dovednosti získané v tréninkové sestavě navíjení hedvábného vlákna, naučili se vnímat své tělo a koncentrovat mysl. Základní pohyby navíjení jsou přeneseny do pohybu pomocí variace kroků, postojů a složitějších forem navíjení.
Sestava se zaměřuje na správnou koordinaci a motoriku těla, zlepšuje rovnováhu, stabilitu a pružnost, prohlubuje soustředění a učí uvolnění. Toho dosahuje prostřednictvím základních principů tchaj-ťi čchüan, tj. procvičováním kruhového, resp. spirálovitého pohybu, neustálého otevírání a zavírání (resp. střídání „napětí“ a uvolnění), důrazem na vnímání těžiště, dýchání do břicha a sledování záměru. (Více o principech tchaj-ťi se dozvíte po kliknutí na následující článek: Podstata Čchen tchaj-ťi čchüan)
Seznam forem lao-ťia š‘ san š‘:
- lan čcha ji (lan zha yi) − odhrnutí oděvu
- liou feng s‘ pi (liu feng si bi) − šest zapečetění, čtyři uzavření
- tan pien (dan bian) − ruka jako bič
- pchu ti lung (pu di long) − drak usedá
- ťing tí tu li (jin ji du li) − zlatý kohout stojí na jedné noze
- chu tchien teng (hu tian deng) − vystoupat k nebesům
- tao ťüan kung (dao juan gong) − couvání a kroužení pažemi
- pai e liang čch‘ (bai e liang chi) − bílá labuť rozevírá křídla
- sie sing (xie xing) − šikmá chůze
- jen šou kung čchüan (yan shou gong quan) − dlaň zakrývající úder pěstí
- čuan šen šuang paj lien (zhuan shen slang bai lian) − otočení a lotosový kop
- tan tchou pao (dang tou pao) − úder pěstí na hlavu
- ťin kang tao tuej (jin gang dao dui) − hromovládce tluče na hmoždíř
Pozn.: Jen pro zajímavost, formy „šest zapečetění, čtyři uzamčení“ a „ruka jako bič“ se v dlouhé sestavě 74 forem opakují sedmkrát, „hromovládce tluče na hmoždíř“ čtyřikrát a „bílá labuť rozevírá křídla“ třikrát.
Sestava 13 forem v provedení svého autora, mistra Ču Tchien-cchaje
Pomalá sestava v provedení místra Čchi Siao-fenga (Qi Xiaofenga)