Čcheng-te – císařské horské letovisko
Malebné městečko Čcheng-te (Chengde) bylo po staletí útočištěm císařů před vedrem. Stavba zdejšího císařského letoviska trvala po větší část 18. století, táhla se přes období vlády císařů Kchang-si, Jung-čeng, Čchien-lung (Kangxi, Yongzheng a Qianlong). Nachází se 250 kilometrů severně od Pekingu v provincii Che-pej (Hebei).
Císaři dynastie Čching (Qing), vládnoucí mezi lety 1644−1911, si ho pro svou strategickou polohu a „přírodní klimatizaci“ vybrali jako letovisko, kam utíkali z rozpálené výhně letního Pekingu. Podle legendy bylo toto místo objeveno císařem Kchang-sim při jeho loveckých vyjížďkách na pastviny. Pro řadu čchingských panovníků pak zůstal na půl roku sídlem vlády Peking, letní půlrok ale raději trávili v Čcheng-te, které se stalo druhým nejmocnějším městem v Číně.
Celá historická oblast v Čcheng-te, patřící do světového kulturního dědictví UNESCO, se může pochlubit obrovským komplexem císařských budov a stavení zasazených do malebné krajiny. Horské letovisko v Čcheng-te představuje nejdokonaleji zachovaný komplex chrámů a císařských zahrad v Číně. Letní palác v Pekingu byl jen slabší variantou tohoto letoviska. Zdejší vzduch je tu nejenom chladnější, ale je především čistší než ve velkých metropolích.
Letovisko je úžasným skloubením architektury a přírody.
Představte si, jak se na obrovské ploše zcela harmonicky mísí různé stavební styly a objekty s krajinou plnou lesů, pastvin a jezer. Areál paláce tvoří čtyři skupiny budov postavených z černých cihel a šedých střešních tašek v jednoduchém tradičním čínském stylu, ale s nápadným douškem císařské okázalosti.
Císařský park zdobí osm jezer a v souladu s tradičním rozložením čínských zahrad se krajina kolem jezer táhne do dálky. Mnohé stavby stojící na osmi ostrůvcích jsou napodobeninami architektury typické pro oblasti jižně od řeky Jang-c´-ťiang.
V dálce se majestátně rozkládají Vnější chrámy.
Ty byly postaveny k usmíření národnostních menšin, jako byli Mongolové a Tibeťané, a k upevnění císařské moci v pohraničních oblastech. Sestávají z dvanácti lámaserií postavených v chanském (hanském) stylu (pozn.: Chanové jsou etničtí Číňané), tibetském či smíšeném stylu. Tyto zdobné chrámy stojí v ostrém kontrastu k jednoduchému designu areálu paláce. V jejich prostorách císař přijímal na audienci zástupce etnických menšin.
Největším a nejnavštěvovanějším chrámem je replika paláce Potala ve Lhase v tibetské autonomní oblasti – Pchu-tchuo Cung-čcheng (Putuo Zongcheng). Byl postavený při příležitosti oslavy šedesátých narozenin císaře Čchien-lunga a osmdesátin jeho matky. Velkolepost a pompéznost chrámu podtrhuje zdobná blyštivá dlažba z plátků zlata a mědi.
Turisticky hojně vyhledávaným a oblíbeným je i chrám Vesmírného míru, domov jednoho z největších dřevěných Buddhů na světě. Tento tisíciruký a tisícioký bódhisattva Kuan-š´-jin (Guanshiyin), též Avalokitéšvara, natřený zlatou barvou, vás tady upřeně sleduje.
Ani vzdálenější okolí nezůstává co do pozoruhodnosti pozadu.
Určitě si užijete dvacetiminutovou jízdu z centra města ven. Každý večer od poloviny května do poloviny října se za městem koná obřad Kchang-si (Kangxi), který umně kombinuje okolní přírodu s „high-tech“ osvětlením a lasery. Herecké obsazení a obsluhující personál dohromady čítá tisíc lidí, na představení vystupuje i dvě stě koní. Obřad zobrazuje život a řadu hrdinských činů jednoho z velikánů čínské císařské historie, císaře Kchang-si. Velkolepou show v čínštině cizincům přibližují a pomáhají pochopit titulky v angličtině, japonštině a korejštině.
Uchýlit se před spalujícím sluncem lze na další skvělé místo, pastviny Feng-ning (Fengning). Průměrná letní teplota dosahuje příjemných 17,4 stupňů Celsia. V poslední době kolem vyrostla řada rekreačních vesniček a středisek. Návštěvníci se baví aktivitami, jako jsou jízda na koni, projížďka na velbloudovi nebo lukostřelba.
Oceán pastvin na obrovské náhorní plošině pokrytý zelenými travinami a divokými květinami pohladí vaše oči. Této oblasti, kde roste více než 300 druhů léčivek, se po staletí přezdívalo „velkosklad léčiv“. Kolorit kraje dokreslují místní obyvatelé a jejich domácí zvířena při společné práci na polnostech.
Kromě památek v horském letovisku nabízí Čcheng-te pestrou paletu turistických lákadel, od lyžování přes horké prameny a různé sportovní aktivity až ke studijním výjezdům.
Zdroj: Čínský rozhlas pro zahraničí (Duha – duben 2014)