Odkud draci pocházejí
M ožná jste si jako děti vyráběli z papíru a špejlí draky a na podzim jste chodili ven a čekali na ten správný vítr, aby se váš drak vznášel co nejvýše. Věděli jste ale, že tato hračka pochází z Číny? Vůbec prvního draka na světě vyrobil v dávných dobách filozof Mocius také Mo-c´ (470−391 př. n. l.). Podle historických záznamů na jeho výrobě pracoval tři roky a nakonec stvořil dřevěného ptáka. Tento pták se však po jednom dni rozbil, přesto však zaujal.
Následovali papíroví draci, používali se na přenos informací i na jiné vojenské účely. V období dynastie Tchang (Tang) a Sung (Song) se již ve velkém rozvinul papírenský průmysl. Tehdy se draci vyrobení z papíru ihned rozšířili mezi prostý lid jako hračky pro radost.
Za dynastie Sung Říše středu výrazně posilovala styky se zahraničím. I draci začali pronikat do celého světa. Nejdříve se uchytili v Japonsku, na Korejském poloostrově a dál se šířili i do ostatních sousedních zemí. Později se dostali až za oceán, rozšířili se do Malajsie, Indonésie, Barmy, na Nový Zéland a na další ještě vzdálenější ostrovy. Zároveň také po Hedvábné stezce a prostřednictvím mongolských expedičních cest pronikli i na druhou stranu světa, do arabských zemí a směrem do Evropy. Za dynastie Jüan (Yuan) představil Marco Polo po návratu z Číny papírové draky i v západních zemích.
Wej-fangští draci
Město Wej-fang (Weifang) v Šan-tungu (Shandongu) je známým „rodištěm“ draků. Již v období dynastie Ming (Ming) zde působili umělci, kteří papírové draky vyráběli. Za dynastie Čching (Qing) se pouštění draků stalo velmi populární zábavou a jejich stavba dosáhla své vrcholné fáze. Na konci tohoto období se ve městě Wej-fang mnoho zručných umělců na jejich výrobu specializovalo a na pravidelné „dračí“ trhy přicházeli obchodníci z celé Číny.
Wej-fangští draci byli na pohled krásní a elegantní. Vynikali dobrou stavbou, dokázali snadno vzlétnout a dobře klouzali ve větru. Nejznámějším wej-fangským létajícím uměleckým dílem je drak připomínající stonožku. V dubnu roku 1984 byla na pláži u města Wej-fang vypuštěna obrovská stonožka s dračí hlavou. Velká hlava měřila 4 x 4 metry, v „pase“ měla 1,2 metru a celková délka činila 320 metrů. V té době držela prvenství jako největší drak v celé Číně.
Draci se vyrábí v nejrůznějších velikostech, od rozměrů do dlaně po délku i stovek metrů. Liší se od sebe tvary a barvami, najdete od čistě bílých či jednobarevných draků po příšery s červenými hlavami nebo s celým tělem pestrobarevným. Ti nároční z vás jistě ocení pestré a navíc zlatem či stříbrem zdobené draky. Jejich vývoj prošel úžasnými proměnami. Podoby moderních draků vychází z těch tradičních a svoji skvělou pověst neustále se obměňujících uměleckých výtvorů si vydobyli nejen na domácí půdě. Některá umělecká díla jsou opravdu pozoruhodná, třeba dva draci hrající si s velkou perlou diváky zaručeně uchvátí.
Wej-fangský mezinárodní festival papírových draků
V současnosti je Wej-fang místem, kde se každoročně konají festivaly papírových draků, vždy od 12. do 25. dubna. Tato skvělá podívaná začala v roce 1984, kdy festival poprvé přilákal domácí i zahraniční odborníky na draky, stejně jako nadšené pozorovatele, soutěžící i turisty. Celý festival po dobu jeho konání doprovází další tradiční umělecká představení. V noci návštěvníci jistě ocení výstavu tradičních luceren, nad hlavami diváků tryskají nápaditá a velkolepá představení ohňostrojů a ke zhlédnutí vybízejí nezapomenutelná historická dramata.
Muzeum wej-fangských draků
Největší muzeum papírových draků na světě zabírá plochu o rozloze více než 13 000 metrů čtverečních, z toho zastavěná plocha činí 8 100 metrů čtverečních. Při stavbě budovy se tvůrci inspirovali tím, co je pro Wej-fang typické – létající stonožkou s dračí hlavou. Střecha je pokrytá modrými glazovanými keramickými taškami. Připomíná nebe, po kterém se prohání draci.
Vystavené exponáty pocházejí ze všech období i světadílů. Při prohlídce se dozvíte téměř vše o wej-fangských dracích, o jejich vývoji, stylech i o způsobech výroby. Stejně tak se návštěvníci seznámí s průběhem vývoje papírových draků v jiných zemích, jak se kde barvili a jaké byly techniky jejich pouštění. Způsob výroby místní umělci zvědavým návštěvníkům názorně předvedou.
Zdroj: Čínský rozhlas pro zahraničí (Duha – duben 2014)