Teorie čchi
T ím, co je společné pro vesmír a přírodní svět, je čchi (pozn.: faktická výslovnost potlačuje přídechové „ch“ uprostřed), které se pro snazší pochopení říká též energie čchi. Čchi je podmínkou života, ale je vlastní i nerostné přírodě, což vidíme například i na výrazných vlivech některých druhů nerostů na člověka a jeho zdraví.
V člověku čchi proudí po drahách, meridiánech a shromažďuje se v centrech. Základních drah je patnáct, kromě nich zná čínská medicína i zvláštní dráhy a zvláštní body. Body na drahách jsou místem, kde čchi vystupuje více na povrch a je možno ji tam stimulovat jehlou, požehováním, masáží či jen myslí.
Tok čchi v lidském těle je závislý:
- Na stavu tzv. prvotní čchi (jüan-čchi), kterou dostáváme:
– v okamžiku zrození od svých rodičů,
– v důsledku prenatálního života,
– vlivem celého vesmíru v okamžiku zrození - Na stavu tzv. čeng-čchi (doslova správná, zdravá čchi v párové dvojici s negativní sie-čchi – chorobnou a špatnou čchi). Ta je člověkem tvořena třemi základními způsoby:
– spánkem,
– potravou,
– dýcháním (v širším pojetí cvičením).
Vliv prostředí je velmi důležitý. Podle nároků prostředí organismus rozvíjí a tlumí některé funkce. Znečištěný vzduch, voda a potraviny ztěžují tok čchi, ucpávají dráhy a vytváří prostředí pro vznik chorob, nejprve skrytých, které časem po naplnění potřebných podmínek vyústí do nemoci zcela otevřené.
Nesmíme si však myslet, že znečištěné je jen vnější prostředí.
Naše nálady, pocity a myšlenky přímo ovlivňují tok čchi v našem těle
a tím i činnost orgánů a celého organismu.
Přesažení míry v radosti a smíchu je stejně zhoubné jako v melancholii a zármutku. Silná chtění a negace se svou ničivostí vyrovnají dobře nabuzené virové infekci.
Taoisté proto radí cestu přirozenosti, dodržování míry věcí a tzv. nejednání wu-wej (wuwei), které pochopitelně není pasivitou, ale konáním v souladu s dynamikou světa, konáním osvobozeným od stresu a strachu, protože není co získat, jako není co ztratit a řešením existence člověka je jen cesta sama.
Tok čchi je řízen myslí.
Jestliže tedy naše nepokojná mysl přestane těkat a zklidní se, začne přirozeně shromažďovat energii čchi. Ta bude proudit po drahách a kumulovat se v centrech. Duševní a tělesná síla pak bude přirozeně narůstat.
Se stavem mysli však souvisí pocity. I pouhé pocity nás mohou budovat nebo rozbíjet! Čínská medicína zpracovala lidské pocity do teorie Sedmera nálad. O nich si řekneme zase příště.
Zdroj: Umění tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta