Vnitřní a vnější styly čínského bojového umění
Z a dynastií Ming (1368−1644) a Čching (1636/1644−1912) se dotvořily všechny dnes známé styly čínského bojového umění. Počátky některých, např. sing-i čchüan, sahají až do doby před naším letopočtem, jiné jako šao-lin čchüan jsou zhruba o tisíc let mladší. Zajímavé je i propojení různých stylů s filosofickými systémy nebo náboženstvími, z čehož lze vyvodit i jeden pohled na genealogii čínského wu-šu.
Nejproslulejšími centry wu-šu v této době býval Šaolinský klášter a hory E-mej-šan. Obě lokality byly taktéž středisky buddhismu. Zdejší wu-šu se řadilo mezi tzv. vnější školy waj-ťia čchüan, užívající ve svém bojovém systému hlavně tvrdosti a jednodušší přímočarosti, opřené o sílu a rychlost. Tedy umění ovládnutí těla.
Vnější trojí harmonie (oči, ruce, nohy) se spájela s trojí harmonií vnitřní (zpravidla mysl, čchi, dech), což dohromady dávalo šestero harmonií.
Časově mladší jsou tzv. vnitřní školy nej-ťia čchüan, jejichž rodina byla soustředěna především do kláštera Wu-tang kuan v horách Wu-tang, v provincii Che-pej. Filosofickým a teoretickým základem byl taoismus, techniky byly zaměřeny na rozvoj citu, vnímání, pochopení soupeře a přesné zvládnutí směru a rozsahu síly v bojové akci. Vnitřní školy snad vznikaly jako protiváha šaolinských stylů, aby poskytly zbraň proti vysoce propracovaným účinným technikám šao-lin čchüan.
Zmiňované dělení na vnější a vnitřní školy je jen pomocné a nelze mu doslova podlehnout. Vždyť i ty nejtvrdší styly měly své vnitřní cvičení nej-kung a naopak styly vnitřní vyžadovaly sílu a tvrdost v zakončení technik. Sami Číňané, pro které problém tohoto dělení vyvstal až počátkem dynastie Čching, se s tím dokázali vyrovnat rčením „školy vnitřních a vnějších stylů jsou jedna rodina“ (nej-ťia, waj-ťia, tou š´ i-ťia). Z vnitřních škol jsou nejznámější tyto tři: sing-i čchüan, pa-kua čang a tcha-ťi čchüan, které se v poslední době nejvíce rozšířilo a nabralo na významu.
Zdroj: Umění tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás
1 odpověď
[…] (více v článku Vnitřní a vnější styly bojového umění) […]