Tajemství pomalého cvičení tchaj-ťi
1. Základem toho, abyste se naučili tchaj-ťi dobře, je pomalé cvičení
Pomalé cvičení tchaj-ťi vám dává skutečnou kontrolu nad vaším pohybem a přináší pochopení jeho plného významu a hluboké podstaty. Pomalé cvičení umožňuje věnovat se detailům a díky propojení těla a ducha uvolňuje celé tělo a přizpůsobuje ho kaleidoskopu proměn tchaj-ťi. Příliš rychlý pohyb vede k chybám při provádění jemných nuancí pohybů a při přecházení z pozice do pozice, což znemožňuje dosáhnout vysoké úrovně tchaj-ťi.
2. Cvičte pomalu, abyste dosáhli uvolnění a klidu
Klid v tchaj-ťi je kombinací klidu mysli a těla. Celé tělo se může uvolnit jen tehdy, pokud je v klidu mysl. A jak dosáhnout klidu a uvolnění při cvičení tchaj-ťi? Odpověď naleznete v pomalém cvičení. Když zpomalíte, pátrejte v těle po stavu a pocitu uvolnění a klidu. Zároveň platí, že byste se neměli zabývat pouze uvolněním a klidem těla, ale také pečlivě zkoumat uvolnění a klid v každém pohybu. Pečlivě studujte, v jakém stavu se nacházíte, když jste v klidu, a snažte se udržet v něm, i když se dáte do pohybu.
S postupným zvyšováním intenzity praktikování tchaj-ťi se tělo a mysl uvolní a dostanou se do stavu přirozené plynulosti a nakonec dosáhnou hlubokého uvolnění a oproštění od sebe (sama).
3. Cvičte pomalu, abyste se naučili správně otáčet
Při pomalém cvičení můžete vnímat nejrůznější změny způsobené otáčením pánve, pasu a páteře. Pokud se pohybuje pouze paže bez pánve, vytrácí se základní smysl tchaj-ťi a pohyb se stává pouhou gymnastikou, nikoli cvičením vnitřní energie.
Tchaj-ťi používá pas jako osu pro otáčení končetin při ohýbání a narovnávání/natahování. Otáčení osy pánve a pasu vyvolává pohyb trupu a rotace trupu následně rozpohybuje spodní a horní končetiny. Tato forma neustálého otáčivého pohybu slaďuje pohyb horní a dolní části těla a propojuje celé tělo.
Používáním těchto dvou odlišných metod praxe tchaj-ťi zjistíte, že při vedení pasu pomocí paží vám ztuhnou ramena a ztratí svou pružnost. Je mnohem účinnější vést ruce prostřednictvím pánve a pasu, paže i ramena se přitom uvolní. Po delším sebepozorování při pomalém cvičení budete mít propracovanější a uhlazenější pohyby, uvolněnější tělo, stabilnější spodní končetiny, pružnější pas a rozkrok, vaše síla se zkoncentruje a poroste váš zájem o tchaj-ťi.
4. Cvičte pomalu, aby byly vaše pohyby provázané
Zásadní princip přechodu mezi dvěma pohyby říká, že každému pohybu přechází jeho protipohyb: chcete-li jít nahoru, musíte nejprve klesnout, chcete-li se otočit doleva, nejprve je potřeba se otočit napravo, chcete-li postupovat vpřed, musíte nejprve couvnout. Při přecházení mezi dvěma pohyby byste neměli být ztuhlí ani váhaví, neměli byste pohyb přerušovat ani usekávat: pohyby by měly být plynulé a hladké.
Pokud jste schopni provádět tímto způsobem všechny pohyby, přirozeně se objeví jemná nepřerušovaná síla tchaj-ťi.
Při cvičení tchaj-ťi byste se postupně měli naučit, jak plynule a bez přerušování přecházet mezi jednotlivými po sobě jdoucími pohyby. Propojování daného pohybu jak s pohybem, který předchází, tak s tím, který následuje, hraje v tchaj-ťi velmi důležitou roli. Bez tohoto propojení budou vaše pohyby postrádat hladkost a plynulost, bude jim chybět vzdouvající se a klesající síla mocných mořských vln.
5. Cvičte pomalu, abyste dosáhli vnitřního uvolnění a poklesnutí
Když cvičíte tchaj-ťi, váha obou nohou se mění od prázdnoty (jin) k plnosti (jang), tj. od odlehčení k zatížení, nebo naopak. Abyste se vyvarovali zastavování při přenášení/rozdělování váhy, zpomalte a při cvičení si dávejte pozor, aby střídání váhy bylo zřetelnější a pečlivější. K přeměně mezi prázdnotou (jin) a plností (jang) dochází, když uvolníte nohy, kyčle a necháte poklesnout pánev, což je nejtypičtějším a nejdůležitějším rysem tchaj-ťi. Bez uvolnění není tchaj-ťi. Jen dostatečné uvolnění celého těla a mysli přináší vysokou úroveň tchaj-ťi.
Čím déle cvičíte, tím uvolněnější a pružnější budete mít tělo. Síla vzniká tehdy, když je celé tělo uvolněné: nejprve cítíte, jak sestupuje do chodidel a pak se díky uvolnění odráží a stoupá zpět nahoru do těla. Tímto způsobem můžete nechat sestoupit energii/sílu do chodidel a dosáhnete stavu, kdy
„síla vychází ze země, je ovládána pasem a prochází prsty.“
6. Cvičte pomalu, abyste se naučili, jak správně dýchat a jak dech prohloubit
Pomalé pohyby tchaj-ťi přirozeně prohlubují váš dech. Na začátku byste měli dýchat přirozeně a postupně, až dosáhnete určité úrovně provádění pohybů, přejít na obrácené břišní dýchání. Věnujte pozornost koordinaci pohybu a dechu; dýchání ani pohyb by neměly být příliš mechanické. Měli byste se pokusit sladit dech a pohyb, ovšem není dobré se o synchronizaci snažit příliš usilovně, připadá-li vám obtížné.
V tchaj-ťi dýchání plyne přirozeně spolu se změnou pohybu. Lidé, kteří zpočátku nedokáží sladit pohyb s dechem, nebo ti, kteří používají metodu přirozeného dýchání, začnou mimovolně kombinovat pohyb a dech, budou-li cvičit dostatečně dlouho.
Otevírání (jang) a zavírání (jin), stoupání (jang) a klesání (jin), síla (jang) a měkkost (jin) představují přirozenou kombinaci proměny jin a jang ve spojení s dechem; při nádechu probíhá zavírání a stoupání, při výdechu otevírání a klesání. Zavírání a otevírání, stoupání a klesání souvisí s postojem, síla a měkkost vychází z vnitřní síly a dech je přirozeným projevem fyziologie při sportu.
Přirozená kombinace tří složek – mysli, dynamického vyvažování jin a jang v pohybu a dechu – tvoří podstatu tchaj-ťi.
Zdroj: Master Ping Wu
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás