Mocný pohyb tchaj-ťi čchüan
J ednota. Jakoby jednota a celistvost definovaly princip pohybu v tchaj-ťi čchüan Čchen. Stav, kdy pasem řízený pohyb, přes celistvost vertikální osy páteře, hýbe se všemi směry. Klouže bez překážek a omezení. Důsledně musíme dbát na kontrolu osy, kdy pozice nezavěšené hlavy nám může opravdu snadno bránit v průchodnosti a cvičení.
Hlava nesleduje pohyb končetin. Zůstává v souvislém celku.
Oči kloužou po obzoru, protože veškerá pozornost je obrácena co nejvíce dovnitř a na střed tan-tchienu. Pokud dodržíme osu, není problém v pohybu a klouby zůstávají uvolněné a pohyblivé. Přílišná soustředěnost je spíše překážkou. Nedostatečné vědomí masy celku vede k vypuštění a ochablosti. Příliš snahy vede k napětí. Při cvičení svrchovaně respektujeme všechny části těla.
Uvolnění a průchodnost si v žádném případě nezadává se strnulostí a přepětím. Přítomně existovat v pohybu celou dobu jeho dráhy se středem v podbřišku je nutný princip. Tchaj-ťi čchüan nepatří mezi úpolové sporty v západním pojetí. Mocnost a absorpce těla vychází z jemného a celistvého pohybu mysli i těla. Cvičme beze spěchu a pomalu. Vnímejme a obývejme prostor. Mysleme a naslouchejme všemi směry.
Zdroj: Taiji Chen Style Nová Paka
(článek Mocný pohyb tchaj-ťi čchüan)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás