Filozofické kořeny tchaj-ťi čchüan
R odina Čchen (Chen) odvozuje svůj původ od Čchen Wang-tchinga (Chen Wangtinga), potomka deváté generace klanu Čchen, který žil přibližně před několika stoletími. Podařilo se mu zkombinovat dovednosti tehdy existujících bojových umění s filozofickými koncepty, které pochází až z období úsvitu čínské kultury.
Tyto myšlenky představují více než jen zajímavé akademické rozptýlení. Z praktického hlediska poskytují podrobný plán, který nám může pomoci získat informace, kterým směrem se má ubírat náš trénink.
Například důraz mistra Lao´c na zakořenění, pružnost a rovnováhu jako předpokladů pokroku a života samotného přesně koreluje s ústředními pilíři tréninku tchaj-ťi čchüan.
V zásadě neexistuje žádné omezení míry nebo stupně jemnosti detailu, hranic, kam až můžeme zajít, a generace mistrů Čchen tchaj-ťi čchüan pochopily potenciál vůdčí síly starodávné čínské filozofie.
„Pokud nezapomenete, že toto bojové umění se nazývá ‚tchaj-ťi‘,
pak s postupující praxí začne toto umění odpovídat konceptu tchaj-ťi.“
Čchen C‘-ming (Chen Ziming)
Na psychologické úrovni pomáhá porozumění této filozofii pěstovat vyrovnanou mysl, která se nikdy neupíná k jednomu jedinému směru. Zjednodušeně platí, že:
- nevnímáme to, co je vpředu, aniž bychom zároveň vnímali to, co je vzadu
- nemyslíme na to, co dělá horní část, aniž bychom zároveň brali v úvahu spodní část
- nepociťujeme a nevnímáme pouze to, co se děje uvnitř, ale současně si uvědomujeme význam vnějších aspektů těla
Zdroj: Chen Taijiquan Illustrated – David Gaffney, Davidine Siaw-Voon Sim
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás