Orgány během roku: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Z ávěr roku je zpravidla spojován s vánočními a novoročními oslavami a hojností jídla, často ne zrovna zdravého či odpovídajícího tomuto ročnímu období. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) však prosinec také souvisí s tlustým střevem, které je v tuto dobu citlivější. V tlustém střevě se nachází přibližně 70 procent našeho imunitního systému, záleží na jeho čistotě, zda skrze svoji stěnu předá do těla látky náš organismus vyživující, nebo oslabující.
Tlusté střevo je správcem nad stokami (řídí přepravu kalného). Z něj odchází to, co se proměnilo.
Tlusté střevo představuje poslední úsek zažívacího traktu a má tvar trubice o délce 1,5 metru. Jeho hlavním úkolem je přijímat zbytky strávené potravy z tenkého střeva, přemísťovat ji, přeměňovat a vylučovat zbytky nestrávené potravy formou stolice. Tlusté střevo odpovídá také za hospodaření s vodou/tekutinami, vstřebává a zadržuje vodu (10 procent tekutin se vstřebává ještě v tlustém střevě) a vylučuje z těla odpadní látky. Má rovněž vliv na hladké svalstvo tlustého střeva a ovlivňuje sliznice, hlavně dýchacích cest, ústní, nosní a zažívacího traktu.
Psychika a tlusté střevo
Tlusté střevo je místem našeho podvědomí, nejhlubších obav a strachů.
Pro vznik čehokoliv nového je důležité vyřešit a ukončit staré záležitostí.
Zdroj: Cesta bylin
Pokud se energie tlustého střeva dostane do nerovnováhy, trpí celé tělo. Z psychosomatického hlediska vyjadřuje tlusté střevo naše podvědomí, oblast nejhlubších obav, stinných stránek a strachů. Podle TČM je nerovnováha způsobena potlačenými a nezpracovanými emocemi (melancholií, pesimismem, chronickým smutkem, strachem a obavami). Tato nerovnováha zároveň ovlivňuje psychiku. Slabé tlusté střevo mají lidé, kteří nedokážou vzít život do vlastních rukou, bojí se, nechtějí se konfrontovat s potížemi, chybí jim rozhodnost, nemají dostatek vůle pustit staré, aby mohlo přijít nové. Proto je důležité převzít zodpovědnost za sebe a svůj život, odstranit vše, co už je nepotřebné a přežité, a začít vnímat své potřeby.
Pokud nezapracujete na své psychice, můžete se časem „propracovat“ k fyzickým příznakům a obtížím v podobě zácpy, průjmu, nadýmání, bolestem a otokům ve spodní části břicha, zánětům slepého střeva, hemoroidům, zhoršené paměti, nadváze, plísním na nehtech, krvácení z nosu, problémy na kůži apod. Navíc emocionální výkyvy ovlivňují i dýchání, které se stává mělkým.
Jak zregenerovat a podpořit tlusté střevo
Tlusté střevo je podle TČM aktivní mezi 5. a 7. hodinou ranní,
naučte se proto v tuto dobu pravidelně vyprazdňovat.
Pro správné fungování střeva je důležitá změna stravovacích návyků (tj. omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, uzenin, chladných a zahleňujících méčných výrobků a výrobků z bílé mouky). Pozor na ostrá jídla, alkohol či kávu a velké množství syrového ovoce a zeleniny. Naopak zařaďte potraviny posilující tlusté střevo, zvyšte příjem vlákniny a pijte dostatek vody. Číňané tvrdí, že konzumací rafinovaných potravin a potravin s malým množstvím vlákniny ztrácíme naši čchi. V těle se tvoří jedovaté látky, které zatěžují systém, tělo pak vstřebává toxiny z tlustého střeva, což poškozuje játra. Vláknina je nutná k urychlení procesu vyměšování, a pokud jí nemáme dostatek, obsah střeva stagnuje a organismus je náchylný k onemocnění.
Pro povzbuzení tlustého střeva a elementu kovu do jídelníčku zařaďte:
- rýži, jáhly, oves, fazole adzuki, černou čočku, fermentované sojové boby (ve formě miso pasty)
- jablka, hrušky, fíky, kaki nebo kokosový ořech
- česnek, cibuli, pórek, zázvor, květák, lilek, čínské zelí, kukuřici, okurky, hlávkový salát, černou ředkev, kysané zelí nebo růžičkovou kapustu
- vlašské ořechy, jedlé kaštany, med, sušené lesní houby
- lněné semínko, kmín, fenykl, anýz, plicník, černý pepř, hořčici, skořici a muškátový oříšek
- vodu a bylinkové čaje (mateřídoušku, heřmánek, řepík, sléz, mátu, fenykl nebo kontryhel)
K podpoře funkce tlustého střeva poslouží i éterické oleje. Při zánětech trávicího traktu pomáhá heřmánek, fenykl uvádí trávicí soustavu do rovnováhy. Sáhnout můžete také po rozmarýnu, který povzbuzuje činnost střeva, levanduli, která zklidňuje, nebo tea trea a eukalyptu při bakteriálních či virových infekcích.
Na rozpohybování a pro úpravu funkce tlustého střeva nezapomínejte ani v zimě na pravidelný pohyb:
svižnější procházky, chůzi do schodů, plavání, běh, cvičení tchaj-ťi čchüan nebo čchi-kungu… blahodárně působí zpomalení, kvalitní spánek a důkladný odpočinek.
Na podporu energie tlustého střeva masírujte krouživými pohyby břicho ve směru hodinových ručiček. K masáži se hodí např. olivový olej s pár kapkami výše doporučených éterických olejů. Začněte na levé straně, kde se nachází sestupná část střeva, pak se přesuňte na pravou stranu přímo pod žebra k oblasti jater a provádějte pohyby k levé straně. Nakonec se zaměřte na vzestupnou část střeva na vnitřní straně pravé kyčle.
Masírovat můžete také nasucho dlaní pravé ruky. Nejprve zahřejte dlaně třením o sebe nebo rychlým tleskáním, poté provádějte krouživý pohyb pravou rukou ve směru hodinových ručiček, dokud vám to bude příjemné. Příliš netlačte, nejde o tlak, ale o působení čchi.
Meridián tlustého střeva
Podle tradiční čínské medicíny patří meridián tlustého střeva k jangovým meridiánům a jeho aktivita vrcholí v době od 5. do 7. hodiny ranní. Dráha probíhá vzestupně od ruky k hlavě: začíná u nehtového lůžka ukazováčku ruky na palcové straně, postupuje do 1. meziprstního prostoru, po hřbetní palcové straně předloktí a paže na nejvyšší bod ramen, odkud se podél předního okraje nadpažku dostává k 7. krčnímu obratli, tam se stáčí do nadlopatkové jamky, pokračuje po straně krku ke chřípí nosu.
Bod „dobrý den“
Čtvrtý bod na dráze tlustého střeva (na nejvyšším místě svalového valu, který vznikne, když stlačíte ukazováček a palec k sobě) se nazývá Velký vyměšovač. Lehkou masáží tohoto bodu rozpohybujete střeva. Užitečný je i při nachlazení, slouží také pro vyvolání a urychlení porodu (proto ho nesmí aktivovat těhotné ženy!). Jde také o „bod anestezie“, který snižuje hladinu bolestivosti (zubů, hlavy, svalů a dalších míst v těle), na psychické rovině zbavuje dotěrných negativních myšlenek. Tomuto místu se někdy říká „bod dobrý den“, neboť když si s někým podáváte ruku a lehce ji stisknete, stimulujete právě 4. bod dráhy tlustého střeva (čímž můžete podpořit zdraví dotyčného 🙂 ).
Tlusté střevo je spolu s plícemi druhým orgánem elementu Kov, který symbolizuje tvrdost, rozpínavost a obranu, a je nejcitlivější v prosinci. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže smutek, pesimismus a apatie a bílá barva.
Na podporu meridiánu plic použijte cvik ze sestavy Makko-ho: Ve stoje (s nohama rozkročenýma na šíři ramen a chodidly souběžně) za zády propleťte prsty a propněte ukazováčky. Předkloňte se a zapažte propnuté ruce co nejvýše. Soustřeďte se na výdech a uvolnění v horních i dolních končetinách (zevní strana). Pokud nemůžete provádět předklon, protahujte paže ve vzpřímeném postoji co nejvíce do zapažení, zvedejte je nahoru a současně se protahujte do hrudního záklonu.
(Protože partnerským orgánem střeva jsou plíce, pomáhají také cviky na posílení plic: viz Orgány během roku – Podzim zkouší naši odolnost)
Tlusté střevo lze opět „ošetřit“ pomocí příslušných reflexních plošek na pravém a levém chodidle. Akupresura reflexních bodů na ploskách nohou podpoří střevní peristaltiku a očistu tlustého střeva. Jde o poněkud komplikovanou zónu – s masáží byste měli začít na pravém chodidle a postupně krouživými pohyby přejít na levé.
Přeji vám, ať (nejen) v prosinci dokážete vzít život pevně do svých rukou a potěšíte své tlusté střevo i celý organismus! Krásný závěrečný měsíc roku!
Alena Koutecká
Zdroj:
Čínská medicína a pět důležitých orgánů
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (Sféra 9, 10/2022)
Zdraví podle kalendáře: Prosinec – konec roku i trávicí soustavy – Ing. Hana Fedora Smejtková (Meduńka 12/2022)
Diochi – meridián tlustého střeva
Reflexní ploška tlustého střeva – www.patakyovi.cz
Happiness is you – Richard Jisl
Cesta bylin – Orgánem měsíce je tlusté střevo
Zdraví z pohledu čínské medicíny − 12. díl: Prosinec a tlusté střevo
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás