Jak to vypadá na císařském dvoře?
Č ínská tradice přirovnávala orgány lidského těla k císařskému dvoru. Zmíněné orgány se ale nekryjí s tím, jak je chápe západní medicína. Spíše si je můžeme představit jako funkční celky, které daleko přesahují velikost a umístění toho kterého orgánu. Nejprve si představme hlavní aktéry dramatu, jež bude následovat.
Císařem je srdce, protože v něm sídlí Nejvyšší duch. Negativní duševní stavy působí na srdce příznivě, i když mohou ovlivňovat i jiné orgány (např. hněv játra nebo strach ledviny). Analogicky lze předpokládat, že všechny potěšíte tím, že budete v pohodě a vnesete do svého života pořádek.
Střed hrudi je jako královský posel a vychází odtud tichá radost a veselost.
Plíce jsou ministerským předsedou a mají na starosti mimo jiné hospodaření s energií, tj. její příjem a rozvádění po těle.
Játra jsou vrchním velitelem, souvisejí s odvahou a pomáhají trávení. Není ale radno je dráždit hněvem, protože pak začne jejich oheň šlehat vzhůru a působit problémy. Vlídnost, pochopení a laskavost jim prospějí mnohem lépe.
Slezina je správce sýpek a má na starosti získávání energie z potravy.
Ledviny jsou mocný úředník nebo v jiné verzi zodpovídají za zdraví. Souvisejí mimo jiné s vůlí a inteligencí.
Složité jednání
Slezina: „Dostala jsem návrh najít si vedlejší pracovní poměr. Zvýšilo by to příjmy. Hodně peněz znamená hodně jídla, respekt okolí a moc.“
Ledviny: „Nesouhlasím, tohle platilo v době kamenné. Slušné jídlo je dnes možné zajistit i ze skromného příjmu.“
Plíce: „Upozorňuji na občasný nedostatek energie, který se projevuje výpadky v různých částech říše. Zvýšené pracovní úsilí by tento stav zhoršilo.“
Slezina: „Chci tu práci a peníze, chci a chci!“
Játra: „Té energie mi plíce posílají málo. Jestli to takhle bude pokračovat, začnu zuřit!“
Na císařském dvoře se schylovalo k bouři. Nikdo nikoho neposlouchal a každý si mlel to své. Náhle se objevil moudrý stařec s dlouhým bělostným vousem. Všichni dvořané se uklonili a ztišili se.
Stařec řekl: „Vaším vládcem je srdce. Můžete mu předkládat návrhy, ale je třeba se podrobit jeho vůli. Jen tak nastane v říši blahobyt.“
Srdce: „Nařizuji poskytnout slezině každé ráno vydatnou snídani, protože v té době je v nejlepší kondici. Játra potřebují ochladit. Denně jim pošlete čaj z máty a třikrát týdně porci celeru. Plíce mají pravdu. Vedlejší pracovní poměr se zapovídá s ohledem na plíce a ledviny.“
Dvořané se uklonili a každý se šel věnovat svým povinnostem. A v říši nastal blahobyt a mír. Královský posel ve středu hrudi tak mohl do všech stran posílat tichou radost.
Je něco lepšího než klid?
Další možností je to, čemu buddhisté říkají „milující laskavost“. Ta posílí oblast srdce i plic, zklidní slezinu i játra a potěší ledviny. A z energetického hlediska přináší oproti klidu ještě něco navíc.
Zdroj: Karel Nešpor – Kudy do pohody
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás