Čchi a lidské tělo
J ednou z hlavních odlišností mezi východní a západní kulturou je důraz na duchovní, nikoli materiální život. Příkladem toho je péče o zdraví, kdy obyvatel Západu více zdůrazňuje fyzické tělo, zatímco obyvatel Východu se stará také o své mentální a duchovní zdraví.
Většina lidí ze Západu věří, že posilování fyzického těla také zlepšuje zdraví člověka. Zdůrazňují cvičení a trénink fyzického těla, ale opomíjejí rovnováhu vnitřní energie (čchi), která souvisí také s emocemi a pěstováním duševního klidu. Taoisté to nazývají „vytváření vnější síly“ nebo vnější cvičení se vzdálenou myslí, což znamená „vnější cvičení bez duševního soustředění a pozornosti“.
Lidé, kteří hodně cvičí a jejichž tělo vypadá silně, nemusí být nutně zdravější nebo šťastnější než průměrní lidé. Abyste si skutečně vychutnávali dobré zdraví, potřebujete zdravé tělo, zdravou mysl a také stálý a vyrovnaný tok čchi. Podle čínské medicíny je mnoho nemocí způsobeno nerovnováhou mysli. Například starosti a nervozita mohou ovlivňovat žaludek nebo poškozovat slezinu. Strach a obavy mohou měnit normální funkci ledvin a močového měchýře. Je to proto, že vnitřní energie (oběh čchi) je v úzkém spojení s myslí. Abyste se mohli těšit dobrému zdraví, musíte mít zdravé fyzické tělo a klidnou, zdravou mysl.
Skutečné zdraví v sobě zahrnuje jak vnější, tak vnitřní stránku.
Pustí-li se někdo do fyzického cvičení, aby se dostal do formy, obvykle se vždy stará o posílení svalů. Podle akupunktury a teorie čchi je nutné dodat energii tělu, povzbudit mysl a zvýšit oběh čchi. Pokud trénujete správně, přirozeně získáte fyzické zdraví.
Ti, kdo cvičí čchi-kung, věří, že pro získání skutečného zdraví nestačí pouze vnější cvičení, ale je nutné také „vytvářet vnitřní základ“ tak, že budete dělat „vnitřní cvičení mysli“, což znamená provádět vnitřní cvičení s duševním soustředěním.
Cvičení: natahování páteře
Postavte se do základní pozice s koleny nepatrně pokrčenými a chodidly rovnoběžně přibližně na šířku ramen. Uvolněte ramena a paže a nechte je volně viset po stranách těla. Zaměřte svou pozornost na akupunkturní body uprostřed chodidel, nazývané „bublající pramen“, a akupunkturní bod paj-chuej, který se nachází na vrcholu hlavy. Prociťte vibrace/chvění v obou oblastech.
Nechte nádech stoupat odspodu z vašich nohou nahoru až do vrcholku hlavy. Jak bude nádech postupovat vaší páteří směrem k hlavě, obzvláště při několika prvních nadechnutích, můžete pocítit, jak se vám páteř natahuje a hlava táhne vzhůru, aby na ní spočívala s větší lehkostí. Výdech začněte na vrcholku hlavy a spouštějte dolů do nohou, které spočívají na zemi. Ujistěte se, že při výdechu zapojujete páteř. Zkontrolujte, jestli páteř dokážete udržet v prodloužení. Prociťujte, jak vás dech zároveň zvedá vzhůru a tlačí k zemi. Nepřemýšlejte o iracionalitě svého prožitku, jen se mu poddejte.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás