Shromažďování čchi a kultivace tan-tchienu
A by cvičení tchaj-ťi čchüan nebylo jen prázdnou formou, je zapotřebí se věnovat také práci s tan-tchienem (dantianem), který je „polem, v němž se rodí lék“, a s energií čchi (qi). Vnější pohyby tchaj-ťi pak získají na plnosti a celistvosti, energetické dráhy v těle budou průchozí a my se budeme cítit uvolnění a současně bdělí a plní energie. A to nejen při cvičení…
„Bez pozvednutí bodu paj-chuej vám nepomůže ani 30 let cvičení.“
Mistr Jang Cheng-fu (Yang Hengfu)
Důležité (akupunkturní) body
Při cvičení tchaj-ťi čchüan i v procesu shromažďování a vedení čchi jsou důležité některé akupunkturní body. Patří k nim:
- Spodní tan-tchien (sia tan-tchien) – dolní rumělkové pole: Je nejdůležitějším energetickým centrem, co se týče fyzického zdraví, síly a vitality. Leží cca 3−4 centimetry pod a za pupkem a je spojen s činností. Do tohoto bodu dýcháme při cvičení a také z něj vychází všechny pohyby tchaj-ťi čchüan.
- Paj-chuej (baihui) – „Sto setkání“ (GV20 – dráha vládce/řídící): Bod je umístěný na vrcholku hlavy (na temeni), přesněji na průsečíku vrcholů ušních boltců na temeni hlavy, a setkávají se v něm všechny jangové dráhy.
- Chuej-jin (hui’yin) – „Setkání jin“ (CV1 – dráha početí): Bod je umístěn na nejnižším bodě na trupu – na hrázi (mezi genitáliemi a análním otvorem).
- Jung-čchüan (yongquan) – „Bublající vřídlo/pramen“ (KI1 – dráha ledvin): Bod je umístěný na chodidle (cca v jeho první třetině), mezi polštářky.
- Lao-kung (laogong) – „Palác dřiny, bod ohně“ (PC8 – dráha osrdečníku): Bod je umístěný ve středu dlaně.
Podrobnější informace o akupunkturních bodech a tan-tchienu naleznete v článku: Meridiány, tan-tchieny a brány vstupu energie čchi.
Správná pozice
Podobně jako při cvičení formy nebo při meditaci je při práci s čchi nutné zaujmout vzpřímený postoj s rovnou páteří. Ideální je cvičit vestoje; při delším praktikování, nebo pokud vám stoj dělá potíže (po nemoci, úrazu, při velkém vyčerpání…), můžete cvičit i vsedě či vleže.
Stoupněte si s mírně rozkročenýma nohama, pokrčte kolena (snížíte tak těžiště těla), spusťte kyčle, jako byste si chtěli sednout na stoličku pod vámi, a uvolněte/vyvěste pánev. Vrcholek hlavy (bod paj-chuej) vytáhněte nahoru (otevíráte tím kanál pro vstup energie čchi do těla, která pak může klesat dále do tan-tchienu či do nohou).
Na páteř působí dvě protichůdné síly, které ji udržují v rovině.
Ramena i ruce nechte volně spuštěné podél těla, hrudník uvolněný a lehce pokleslý dovnitř („otevřená záda a uzavřený hrudník“). Bradu nepatrně zatáhněte zpět, jazyk volně opřete o horní patro za přední zuby. Oči zavřete, přivřete nebo nechte otevřené.
Spouštění dechu do spodního tan-tchienu
Prvním úkolem je spouštění dechu do spodního tan-tchienu. Po celou dobu cvičení mysl i dech spočívají v tan-tchienu.
„I ling čchi, čchi ling li – Mysl řídí čchi, čchi řídí sílu“.
Prastará čínská zásada
Začněte se nadechovat do tan-tchienu. Nádech řídí mysl, která vede dech (a čchi) nosem dolů do hrudníku a břicha po přední střední dráze (žen-maj) do tan-tchienu. Čchi lze též vést z bodu paj-chuej, jako by do nás tímto bodem na vrcholu hlavy vstupovala z nebes. Když vydechujete a vzduch odchází z těla, myslete na to, že získaná čchi se dále soustředí v tan-tchienu. S každým nádechem nabírejte čchi nahoře a spouštějte ji dolů, každý výdech představuje kumulaci čchi v tan-tchienu.
Nádechy i výdechy jsou jemné, pomalé a zároveň hluboké a dlouhé.
Jak poznáte, že se čchi začíná shromažďovat v tan-tchienu? Můžete pociťovat teplo či plnost/tíhu, která se rozlévá do středů dlaní a chodidel. Vaše duševní síla a pohoda (sebedůvěra, klid a nadhled) rostou, cítíte se lépe po tělesné stránce (lépe spíte, zlepšuje se krevní oběh i metabolismus).
Varianty práce s čchi a tan-tchienem
- Pokračujete-li ve cvičení dostatečně dlouho, můžete přejít k tzv. malé cirkulaci (siao čou-tchien), tedy vést čchi z tan-tchienu dolů do bodu chuej-jin a pak po páteři (zadní střední dráha – tu-maj) nahoru do hlavy. Cílem je zprůchodnění přední a zadní střední dráhy a posílení tan-tchienu.
- Můžete si také vizualizovat spouštění nashromážděné čchi dolů do nohou (do bodů jung-čchüan), což přispívá k lepšímu uzemnění, podporuje zakořenění a sílu spodní části těla. Zároveň klesá krevní tlak, prodlužuje a prohlubuje se dech a tělo s myslí se uvolňují.
- Jinou formu řízené cirkulace představuje koloběh čchi mezi vrcholem hlavy a body na chodidlech. Zaměřte svou pozornost na body jung-čchüan a bod na vrcholku hlavy. Prociťte vibrace/chvění v obou oblastech.
Nechte nádech stoupat odspodu z vašich nohou, přes páteř až nahoru do vrcholku hlavy. Můžete pociťovat, jak se páteř natahuje, hlava táhne vzhůru a „je lehčí“. Výdech začněte na vrcholku hlavy a spouštějte dolů do nohou spočívajících na zemi. Ujistěte se, že při výdechu neopomíjíte páteř a snažte se ji udržet v prodloužení. Prociťujte, jak vás dech zároveň zvedá vzhůru a tlačí k zemi (pozn.: jedná se o dvě protichůdné síly zmiňované výše, které páteř udržují vyrovnanou).
Obecné poznámky:
Vedeme-li čchi z tan-tchienu do nohou, dochází k uvolnění, poklesu krevního tlaku a napětí, dech se prodlužuje a prohlubuje. Tento způsob použijeme, potřebujeme-li přejít do klidového režimu. Dýcháme-li naopak z tan-tchienu nahoru do hlavy, napětí a krevní tlak stoupá, dýchání se zkracuje, je povrchnější. Tento způsob nás „probouzí“ a aktivuje.
Dýchání z tan-tchienu do okrajových částí těla má za následek rozlévání energie a intenzivnější prokrvení periferních oblastí. Vedení energie z končetin do středu těla způsobuje hromadění: krev i energie se zadržují v centrálních partiích těla. Hromadění vede k ukládání energie a má výživnou funkci.
Kroužení po tan-tchienu
Mentální cvičení shromažďování čchi do tan-tchienu můžete podpořit tím, že složíte ruce na tan-tchien, tak aby body lao-kung ve středech dlaní byly na jedné ose s tan-tchienem. Muži zpravidla pokládají nejprve levou dlaň, kterou přikryjí pravou, ženy naopak.
Mysl a dech se soustředí do tan-tchienu a po několika uvolněných a jemných, avšak hlubokých nadechnutích a vydechnutích, začněte kroužit rukama po tan-tchienu velmi mírně doprava, dolů, doleva, zpět a znovu. Kruh nebo spíše elipsu opakujte minimálně šestkrát, eventuelně i vícekrát.
Kroužení po tan-tchienu nevedou ruce, ale pohyb pramení z tan-tchienu a chodidel a přelévá se přes celé tělo až do rukou. Dlaně jemně, bez velkého tlaku, kloužou po tan-tchienu, váha se nepatrně přenáší ze strany na stranu, trup se mírně vytáčí do stran. Při cvičení je důležitý vnitřní pocit kroužení v tan-tchienu a shromažďování energie, nikoliv ukázkové vykroužení elipsy na břiše.
Chyby při cvičení
Spouštění čchi do tan-tchienu je základem, při němž mohou začínající cvičenci pociťovat diskomfort v podobě tlaku či bolesti hlavy, napětí, neklidu. Tyto symptomy jsou zpravidla způsobené tím, že čchi stoupne do hlavy, zablokuje se v horní části a neklesá. Uvědomte si, jestli se nedopouštíte následujících nejčastějších chyb, kterými jsou:
- ztráta správného postoje (přílišný záklon/sevření hrudníku)
- nedostatečné tělesné a duševní uvolnění (zejména v oblasti ramen, šíje a krku)
- přílišná snaha vést čchi a dech
Náprava: Pokud cítíte tlak v hlavě, rozvolněte postoj (např. houpavými pohyby rukou za současného poklesávání v kolenou). Pomalu dýchejte do břicha a nechte čchi opět klesat dolů. Nejhorší pocit obvykle ustoupí během několika minut, zbytek se rozpustí v horizontu desítek minut či několika hodin.
Zdroj:
Vít Vojta – Umění tchaj-ťi čchüan
Taichi Chikung – Mysl a záměr
The Root of Chinese Chi-Kung. Secrets of Chi-Kung Training. Dr. Yang Jwing Ming. Syrian Publishing House
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla − Meridiány, tan-tchieny a brány vstupu energie čchi
Úvodní foto: Jindřiška Konopová
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ Aby cvičení tchaj-ťi čchüan nebylo jen prázdnou formou, je zapotřebí se věnovat také práci s tan-tchienem (dantianem), který je „polem, v němž se rodí lék“, a s energií čchi (qi). Vnější pohyby tchaj-ťi pak získají na plnosti a celistvosti, energetické dráhy v těle budou průchozí a my se budeme cítit uvolnění a současně bdělí a plní energie. A to nejen při cvičení… Více se dočtete v článku SHROMAŤĎOVÁNÍ ČCHI A KULTIVACE TAN-TCHIENU. […]