Zdraví skryté v červené řepě
Č ervená řepa nepatří k těm druhům zeleniny, které nás přivábí lákavým vzhledem. Co jí však chybí na kráse, to jí příroda přidala na zdravotních účincích. Její pozitivní vliv zahrnuje téměř celý organismus. Můžeme po ní sáhnout, když na nás „něco leze“, jsme v rekonvalescenci, máme boreliózu, klíšťovou encefalitidu nebo nás trápí mykózy. Je to proto, že pomáhá imunitnímu systému lépe zvládat útoky zvenčí.
Červená barva napovídá, že řepa prospívá také kardiovaskulárnímu systému. Její barvivo rozšiřuje věnčité tepny, zpevňuje stěnu vlásečnic, snižuje krevní tlak a aktivuje červené krvinky. Řepu by měl užívat i ten, kdo chce detoxikovat své tělo, protože povzbuzuje činnost žaludku, zbavuje střeva jedovatých látek a odstraňuje zácpu. Očistou těla pak dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům, posiluje zrak a vyvolává lepší náladu.
Červená řepa pomáhá při odplavování přebytku kyseliny močové z organismu, která dnou a záněty ohrožuje hlavně klouby. Máte-li po její konzumaci červenou moč a někdy i stolici, je to normální jev a zároveň i test, který ukazuje, že máte v těle nedostatek železa. To je způsobeno nedostatkem železa ve stravě nebo jeho nedostatečným vstřebáváním z tráveniny ve střevech. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Zapékaná červená řepa
Jaké ingredience jsou potřeba:
500 g červené řepy
300 g balkánského sýra
100 g vlašských ořechů
4 stroužky česneku
čerstvé bylinky (pažitku, petrželku…)
olivový olej
A jak do toho:
Do první misky nahrubo nastrouháme vařenou řepu. Do druhé misky nastrouháme (rozdrobíme) balkánský sýr a přimícháme nadrobno nasekané vlašské ořechy, rozetřený česnek a hrst nasekaných čerstvých bylinek.
Zapékací misku vymažeme olivovým olejem a střídavě klademe vrstvu řepy a sýrové směsi. Každou vrstvu lehce pokapeme olivovým olejem. Pečeme 30 minut v troubě rozehřáté na 180 °C. Jako příloha se hodí například bramborová kaše nebo jemné pečivo.
Boršč s cizrnou
Potřebujete:
250 g uvařené cizrny (nebo 1 plechovku sterilované biocizrny)
2 bio hovězí bujóny nebo silný hovězí vývar z biomasa a kostí
2 lžíce ghíčka
1 cibuli
4 stroužky česneku, nakrájeného na plátky
300 g bílého zelí, nakrájeného na větší nudličky
500 g syrové červené řepy, nakrájené na kostky (velikost příjemná do pusy)
1 mrkev (cca 50–100 g), nakrájená na stejné kostky jako řepa
2 lžičky soli
koření: 3 ks bobkového listu, 5 kuliček nového koření, 1 lžíci umeocta
na dochucení: sůl, pepř, listy z řepy, vlašské ořechy, zakysanou smetanu (dle chuti a výživových preferencí)
Postup:
1 Uvařte cizrnu. Očištěte a nakrájejte veškerou zeleninu. Na přepuštěném másle orestujte větší kusy cibule, plátky česneku, zelí, řepy, mrkve, osolte a přidejte koření. Za občasného promíchání chvíli opékejte.
2 Zalijte 1,5 litrem horké vody nebo silného hovězího vývaru. Pokud vývar nemáte a nestíháte, což zažíváme často všichni, přidejte hovězí bujóny v biokvalitě a vařte cca 15 minut.
3 Poté přidejte uvařenou cizrnu a 5 minut společně provařte. Výslednou chuť dotáhnete umeoctem, solí a pepřem, popřípadě lžičkou zakysané smetany.
4 Na závěr moc ráda přidávám mladé listy z červené řepy, které nakrájím na větší kusy a před servírováním vložím do vroucí polévky. Během chvíle změknou, ale když budete rychle servírovat, zůstanou svěže zelené!
(Zdroj: Nová biokuchařka Hanky Zemanové, nakladatelství Smart Press, s. r. o.)
Více o účincích řepy a pár dalších nápadů, jak ji použít v kuchyni najdete také na:
http://cervenarepa.eu/
nebo
http://www.varimezdrave.cz/chvala-cervene-repe/
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] prohřívající; vhodné jsou vývary, vejce, maso, černý sezam, vlašské ořechy, červená řepa, růžičková kapusta, petržel, mrkev a zahřívací koření. Dbát bychom měli také na […]