Proč cvičit tchaj-ťi?
Č ím přitahuje vnitřní bojové umění tchaj-ťi čchüan (taijiquan) stylu Čchen (Chen) tolik příznivců? Proč je tak složité a nesnadné si toto cvičení osvojit a učit se ho? V čem tkví zásadní výhody a přínosy pro dnešního civilizačními chorobami oslabovaného člověka?
Jednoznačně můžeme u cvičení tchaj-ťi mluvit o jeho přesahu – filozofickém, pohybovém, relaxačním i bojovém. Toto staročínské cvičení zformované v rodině Čchen v provincii Che-nan před osmi sty lety umožňuje člověku používat celistvý pohyb těla, které je plně přítomné, uvolněné a průchozí. Ideálem je plynulá cirkulace životodárné energie čchi, velmi rád používám formulace jako: „celistvý záměr“ nebo „přítomná bdělost“.
Tchaj-ťi člověku nabízí zcela jiný rámec pohybu – zavěšený v temeni hlavy a ukotvený přes osu (páteř) k zemi. Jedná se o průběžnou stabilizaci těla skrz plynulý pohyb, kdy tělo může naplno pracovat, tak jak má. Pohyb startuje myšlenkou v pase a postupně připojuje plynule celé tělo. Přirozeně.
Hlava rodiny světového tchaj-ťi čchűan (taijiquan) stylu Čchen, velmistr Čchen Siao-wang (Chen Xiao Wang) rád používá slova jako: „Slowly, relax, naturally“ (pomalu, uvolni se, přirozeně). Avšak za na první poslech banálními hesly je skryto hluboké umění přesnosti, rozvážnosti a uvědomění.
Tchaj-ťi má mnoho příznivých účinků na lidský organizmus:
- prokrvení celého organizmu
- zlepšení funkce srdce
- snížení hladiny cholesterolu
- zklidnění krevního tlaku
- správné držení páteře
- hluboké brániční dýchání
- zvýšení kloubní hybnosti
- protažení a pružnost těla
- rehabilitace kloubů, šlach, svalů a vaziv
- odolnost proti civilizačním chorobám
- podpora zdravého spaní
Základní princip je spjat s taoismem; jedná se o měnící se protiklady jin a jang. Měkkost střídá tvrdost, otevření střídá zavření, pohyb střídá zastavení. Cvičí se většinou v pomalém módu pro posílení postojů a stojů a pro pečlivé dodržování pravidel motorického pohybu.
Biomechanika tohoto bojového umění i rehabilitačního cvičení spočívá v soustředěné stabilizaci postury těla, uvolnění svalů, povolení a protažení šlach a kloubů, relaxace, odbourání přebytečného napětí a shromažďovaní energie.
Martin Pařízek, DiS.
Martin Pařízek se věnuje tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen v linii velmistra Čchen Siao-wanga 15 let. Je žákem Víta Vojty, Lubora Purše a mistra Čchen Siao-wanga. Vyučuje tchaj-ťi a čchi-kung na kurzech v Nové Pace. Zaměřuje se také na celostní strečink a energetizační masáže či fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posílení imunity organizmu, stability páteře a HSSP (aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře).
Více informací najdete na: Taiji Chen style Nová Paka