Celozrnná vánočka či mazanec
V ánočka patří k nejstarším českým vánočním zvyklostem. Její předchůdkyně calta (vlastně nepečená vánočka), se na Vánoce pekla už ve 14. století. O dvě století později už měla tvar, který známe dnes. Výroba vánočky byla dlouho výsadou pekařského cechu, doma ji lidé pekli až v 18. století. Hospodyně pekla obvykle tolik vánoček, kolik měla rodina členů, a pak ještě jednu, největší, na štědrovečerní stůl. První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda. A byl to opět hospodář, kdo v závěru štědrovečerní večeře nakrojil největší vánočku a podělil jí celou rodinu. Často z ní dostal krajíček i dobytek, aby na něj nemohly zlé síly a nemoci. (Zdroj: Co možná nevíte o vánočce – Radio Hradec Králové)
Pokud se snažíte odlehčit či ozdravit jídelníček, možná uvítáte zdravější variantu klasické vánočky z celozrnné mouky. Těsto, vytvořené podle následujícího receptu, můžete použít na výrobu vánočky, ale také k pečení velikonočního mazance. Zpracování tmavého těsta vyžaduje více času a trpělivosti, plně celozrnná varianta je hutnější, těsto je pracnější ke zpracování (někdy se drolí) a je „těžší“ (déle kyne). Po řadě pokusů se mi osvědčila kombinace bílé a celozrnné špaldové mouky (poměr můžete volit libovolný, podle chuťových pohárků členů rodiny 🙂 ).
Potřebujete (dávka pro 2 středně velké bochníčky nebo 1 vánočku):
1 kg celozrnné špaldové mouky (event. 800 g celozrnné špaldové mouky + 200 g bílé špaldové mouky)
3 biožloutky
20 dkg třtinového cukru (jemnější konzistence)
20 dkg tuku (másla)
6 dkg droždí
citronová nebo pomerančová kůra (v bio kvalitě)
necelý ½ litr mléka
sůl (asi 1 deko), hrozinky, mandle
Postup:
Mandle uvaříme, oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Hrozinky propláchneme a osušíme.
Mléko zahřejeme a rozdělíme do tří dílů. Do prvního rozdrobíme droždí a zasypeme špetkou cukru, překryjeme utěrkou a necháme vzejít. Do druhého dílu dáme rozpustit sůl. Zbylý díl dáme stranou.
V míse třeme žloutky, cukr a rozpuštěné máslo. Postupně přidáváme citronovou kůru, mouku a mléko s droždím a se solí (případně i zbylou dávku, záleží na konzistenci a druhu mouky). Jakmile těsto přestane lepit, přeneseme ho na vál a dostatečně prohněteme. Do vypracovaného těsta přidáme polovinu nakrájených mandlí a hrozinky.
Hotové těsto dáme do mísy a na suchém a teplém místě necháme vykynout. Čím déle, tím lépe (klidně i několik hodin). Vykynuté těsto překlopíme na plech s pečicím papírem. Rozšleháme vajíčko, kterým těsto potřeme, a mazanec posypeme zbytkem mandlí.
Pokud chceme dělat vánočku, rozdělíme těsto po vykynutí na devět stejných dílů, které rozválíme do válečků o poloměru 1 cm. Z prvních čtyř upleteme spodní patro, na prostřední díl použijeme tři válečky, zbývající dva poslouží na horní patro. Upletenou vánočku necháme ještě chvíli vykynout. Pokud „sjíždí“ do stran, můžeme ji zajistit kouskem špejle.
Prvních 10 minut pečeme na 200 stupňů Celsia, poté teplotu snížíme na cca 150 stupňů Celsia a pečeme dalších 30–45 minut. Aby se mazanec či vánočka nepřipálily, zakryjeme je pečicím papírem.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás