Pampeliškový med a „pampelišák“
Pampeliška je krásná, svou jasně žlutou barvou rozsvítí zahradu či louku. Pohled na ni zvedne náladu. Pokud si pár hlaviček natrháme a použijeme je do nejrůznějších lektvarů nebo jídel, dokáže pomoci tělu s všelijakými neduhy. A použijeme-li ji na ošetření pleti, budeme zářit stejně jako ona.
A s čím nám pampeliška dokáže pomoci?
- léčí klouby a hojí rány
- pomáhá s trávením: normalizuje chuť k jídlu, zlepšuje metabolismus a spalování
- stimuluje nervový systém, řeší nedostatek energie, odstraňuje chronickou únavu a napětí
- odstraňuje jedy a toxiny z organismu
- pomáhá při problémech se zácpou (některé její složky mohou působit jako mírné projímadlo)
- dodá tělu přírodní vitamíny a minerály – měď, železo, draslík, hořčík, sodík, vitamíny A, C, B
- vyrovnává pokožku, vyhlazuje vrásky, čistí pleť a odstraňuje pihy
Pampeliškový med
Udělat si vlastní, voňavý med se podobá kouzlení. Kromě pampelišek můžete posbírat to, co vám jarní zahrádka nebo louka nabídne, a později, až vše odkvete, zavřete oči a jeho vůně vám připomene záplavu jasných květů a svěžest nových lístků.
Pampeliškový med je zpravidla světlejší (nepoužijete-li třtinový, ale bílý cukr) a tekutější než běžný květový či lesní med. Hodí se spíše na slazení nápojů, kaší či těst. A má specifickou květinovou vůni.
Na kilo medu potřebujete:
250–300 pampeliškových hlaviček
1 citron (nejlépe bio, abyste mohli použít i kůru)
hrst lístků maliníku a jahodníku
1 litr vody
1 kg cukru (třtinového či bílého)
Hlavičky otrháte a necháte nasucho rozložené, aby vylezly všechny „breberky“. Poté je umyjete ve studené vodě, vložíte do kastrolu a zalijete vodou. Přidáte omyté lístky maliníku a jahodníku a jeden citron rozkrájený na menší kousky. Vaříte asi 20 minut na mírném ohni. Odstavíte a necháte louhovat do druhého dne.
Druhý den přecedíte a do získané šťávy přisypete cukr. Za občasného míchání vaříte do zhoustnutí, cca 60–75 minut. Ještě horké nalijete do sklenic.
Chcete-li získat jemný nádech exotiky, můžete spolu s cukrem přidat do získané šťávy kousek celé skořice nebo několik hřebíčků 🙂 .
Pampelišák aneb pampeliškové víno
Pro ty, kteří si rádi pochutnají na ovocném víně, tu mám variantu z pampelišek. Zkuste pro změnu tohle květinové víno.
Potřebujete:
1 kg pampeliškových hlaviček
5 litrů převařené vody
2 kg cukru
3 citrony
1 pomeranč
kousek zázvoru
Postup:
Pampeliškové hlavičky, natrhané do 15. května a zbavené hmyzu, naložíte na 48 hod. do převařené, vychladlé vody. Poté je scedíte, přidáte cukr, citrony a pomeranč (bez pecek a kůry, nakrájené na menší kousky) a zázvor.
Vše 5–10 min. povaříte. Po vychladnutí přidáte 1 dkg droždí, kousek černé kůrky chleba a necháte 14 dní až 3 týdny uležet v bezkyslíkatém prostředí. Poté stáčíte do lahví.
Já uvařila, převařila pampeliškový med tak dobře, že je z něj tuhý karamekl, který nejde dostat ze sklenice, když rozpouštím tak za chviku zase ztuhne, máte někdo takovou zkušenost a jak můžu med rozředit na další použití. Děkuji, bude vděčná za každou dobrou radu.
Jednou jsem ho také uvařila do tužší formy, ale pořád byl tekutý. Nevím, jestli je to dobrá rada, ale co kdybyste ho zkusila naředit trochou vody a nechala po rozpuštění projít varem?