Tchaj-ťi čchüan: boj, meditace nebo lék?
T chaj-ťi čchüan v sobě skrývá mnoho tváří. Svým původem je bojovým uměním, velmi účinným a uznávaným stylem plným kontrastů: ze zdánlivé nehybnosti a trpělivosti se rodí rychlost a hbitost, měkké se střídá s tvrdým a zdánlivá poddajnost či absorbce je ve skutečnosti zdrojem obranné síly.
Když se podíváme hlouběji a postoupíme od vnějšího obrazu k vnitřnímu principu, objevíme svět taoistické filozofie, o kterou se vnější bojové techniky opírají; svět, kde se jin plynule střídá s jang, jeden prvek se volně přelévá v druhý, vzájemně se doplňují a potřebují, aby vznikl dokonalý, stabilní celek. V praxi pohybu na sebe proměna bere podobu otevírání a zavírání, nabírání a vydávání, nepřeberného množství pohybů a vše (od celku po nejmenší části) se točí kolem svého středu v kruhu či spirále.
Vnější síla má své fyzické hranice, proto tchaj-ťi čchüan jako jeden z vnitřních stylů usiluje také o rozvoj vnitřní síly. Pomáhají ji budovat speciální techniky břišního dýchání a koncentrace mysli. Zde se tchaj-ťi čchüan stává formou ztišení mysli, kontemplace a meditací v pohybu.
Pokud neklouzáme po povrchu, ale snažíme jít hlouběji a kultivovat vnitřní sílu, pocítíme zřetelně i zdravotní aspekt cvičení. Probuzená vnitřní energie čchi uzdravuje a harmonizuje tělo, posiluje funkci vnitřních orgánů, posiluje fyzickou imunitu i psychickou odolnost, zlepšuje celkovou rovnováhu a stabilitu a dodává pocit sebevědomí, ukotvení a vlastního středu.
Při studiu tchaj-ťi čchűan lze jednotlivé složky oddělit a prohlubovat zvlášť. Pro jeho dokonalé pochopení a maximální účinek bychom však neměli žádnou z nich opomenout, protože teprve jejich spojením vzniká dokonalý celek a projeví se jeho ryzí síla a potenciál.
Kvůli této komplexnosti najdeme v historii tchaj-ťi čchüan tolik studentů a žáků, ale jen hrstku opravdových mistrů s velkým M. Aneb jak stojí v bibli (Matouš 22:14): je hodně povolaných a málo vyvolených… Ale tím se nenechte v žádném případě odradit. Protože i drobná snaha se počítá a nikdy nevíte, jestli právě ve vás „nedřímá mistrovská jiskra“ 😉 ?
Text: Alena Koutecká
Foto: Martin Rohel
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás