Dům ve tvaru polokoule vyzařuje pozitivní energii
K de vzal polský architekt Franciszek W. Sergiel nápad postavit si dům ve tvaru kupole? Při návštěvě Egypta pozoroval, jak si rolník z říčního bláta, vysušeného na slunci, staví svůj dům v kruhovém tvaru. Zaujalo ho to natolik, že si podobný dům sám pořídil. Po čtyřech letech bydlení v tomto neobvyklém domě prohlásil, že by ho nevyměnil za žádný jiný.
„Do domu jsem vložil své touhy, ideály i své srdce.“
Energeticky úsporný dům
Dům ve tvaru kopule plní dokonale funkci energeticky úsporného domu. Ten musí mít jednolitý tvar bez výklenků nebo jiných ozdobných prohlubní. Neexistuje dům ve svých stěnách pevnější než tento kupolovitý tvar. Představuje minimální plochu vnějších stěn, což znamená, že díky tomu uniká z vnitřního prostoru minimum tepla.
Dokonalá ozvěna
Pokud stojíme uprostřed této stavby a hovoříme, pak zde funguje velice dobře ozvěna. Hlas se odráží od vnitřních stěn a vrací se do středu. Hlas je ve skutečnosti energie, což znamená, že i tepelný zdroj uprostřed stavby se od vnitřních stěn odráží, a tím důkladněji a šetrněji vyhřívá celý prostor domu.
Zdroj síly a pozitivní energie
„Jak se v takovém domě bydlí – to se nedá popsat,“ říká architekt. „Je nutné to sám procítit. V kupoli se cítíte velice volně, svobodně, nelze to srovnávat s žádným jiným pocitem. Uvnitř je spousta pozitivní energie a přesto, že už nejsem nejmladší, mám sílu sekat dřevo do kamen jako zdatný mladík. A kdykoliv se cítím unavený, sednu si do středu domu a po chvíli vnímám příval nových sil.“
Kruhová stavba vytváří harmonické prostředí
Architekt vnímá tento tvar domu pro trvalé bydlení navíc holisticky, tj. se stavbou a lidmi žijícími uvnitř vytváří jednotu a také harmonii, a to i mezi obyvateli navzájem.
V Hongkongu byla postavena kruhovitá budova banky a ukázalo se, že uvnitř má tak dobrou energii, že se bance velice rychle podařilo převzít klienty od jiných konkurenčních bankovních domů.
Starodávný symbol kruhu
V jedné své knize architekt Sergiel píše o bájném „kulatém stole“ jako o symbolickém kruhu, který nasměroval lidi sedící u něho k jednotě, a to je také základna kupolovitého domu.
Je zajímavé, že kočovné národy budovaly svá obydlí na kruhovém základu. Kruh je též symbolem boha a jednoty ve všem. Mimo to už Eskymáci (obývající kruhové iglú) vypozorovali, že čím větší je venku sněhová vánice, tím tepleji je v jejich obydlí. Jako by větrná energie byla skrz tvar kruhového domku přetvářena na energii tepelnou.
Zdroj: časopis Médium 9/2017
Foto: Studio Sergiel
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás