Goji, kustovnice, kou-čchi, „chladná energie“
P od všemi těmito názvy naleznete drobné červeno-oranžové bobulky na dlouhých stopkách, které rostou na trnitém keři s převislými větvemi. Příbuzná Kustovnice čínské (Lycium chinense), jak se oficiálně keř nazývá, roste také u nás na železničních náspech, stráních nebo v živých plotech. Vězte, že tato česká odrůda goji zvaná kustovnice cizí (Lycium barbarum) má pravděpodobně také léčivé účinky, ale z farmakologického hlediska není prozkoumaná, tak se raději vydejte do obchodu pro dováženou, čínskou.
Dříve pro nás bylo goji ovoce spíše exotické, dnes je běžně k dostání. V Číně se používá ke zlepšení zdraví už téměř 2000 let. Tento léčivý klenot starých čínských mudrců se pěstuje na různých místech. Díky příznivým klimatickým podmínkám je oblíbená kustovnice z oblasti Ning-sia (Ning-xia), která se pro vysoký obsah příznivých látek využívá v tradiční čínské medicíně.
Muži goji ocení zejména proto, že zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů, a tím jejich mužnou sílu. Ženy po ní rády sáhnou kvůli jejím omlazujícím účinkům. A skutečnost, že celkově podporuje dlouhověkost a je přirozeným zdrojem energie, je dalším důvodem k její pravidelné konzumaci, který zaujme každého bez výjimky.
Co všechno kustovnice dokáže?
Kustovnice patří mezi tzv. adaptogenní byliny, tj. byliny s mimořádně prospěšnými účinky, takové „hvězdy mezi bylinami“, které zvyšují odolnost těla vůči zátěži fyzické i psychické, podporují vytrvalost, posilují celkové zdraví a pohodu. Pomáhají lépe se adaptovat na stres a jejich klíčová schopnost je obnova narušené rovnováhy. Jsou to byliny, které umí působit různými směry podle potřeb člověka. Jako by měly vnitřní inteligenci, která poté, co vstoupí do těla, rozhodne o tom, jakým způsobem lze nastolit ztracenou rovnováhu. (cit. Nová biokuchařka Hanky Zemanové)
A jak konkrétně působí kustovnice v našem těle? Má příznivý vliv na meridiány jater a ledvin (podporuje regeneraci těchto orgánů), zlepšuje krevní oběh a celkově vyživuje krev, rozhojňuje jin a jang, zvlhčuje plíce a také zrak (jeho ostrost souvisí podle tradiční čínské medicíny právě se stavem jater). Nedávné výzkumy potvrdily, že kou-čchi zvyšuje imunitu a krvetvorbu, je vhodná při léčbě lupénky a přispívá též ke snížení krevního tlaku.
Kustovnice obsahuje zejména karotenoidy, betain, provitamin A karoten, zeaxanthin, fysalen, vitamin E, B1, B2 a C, steroidy, gramisterol, cykloartanol, beta sitosterol, kyselinu linolovou, linolenovou, alkaloid kukoamin A a celou řadu minerálů v organické formě. Je také silným antioxidantem a přispívá k ochraně proti volným radikálům, které mohou způsobit buněčné poškození (tím zpomaluje stárnutí kůže a těla).
Kromě toho, že lákavě vypadá, také dobře chutná. Můžete ji konzumovat bez úprav. V teplé kuchyni se hodí do kaší, polévek, salátů, nákypů, zavařenin, moučníků. Uděláte z ní i osvěžující a posilující čaj. Doporučená denní dávka je do 30 g suchých plodů.
Jak připravit čaj z kustovnice čínské
2–3 lžičky plodů smícháme se ¾ litru vody, povaříme cca 3 minuty a scedíme. Popíjíme po doušcích v průběhu celého dne. Čaj můžeme přisladit medem.
nebo
Menší hrst sušených plodů zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat, pak scedíme. Vylouhované plody nevyhazujeme, ale můžeme je též zkonzumovat.
O tom, jak správně pěstovat goji, pojednává následující video:
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás
Počet komentářů: 2
[…] Na podporu krvetvorby a posílení ledvin a jater je vhodná kustovnice čínská. Tyto malé červené tobolky – léčivý klenot starých čínských mudrců – jsou oblíbené mimo jiné i proto, že působí jako „lék“ proti stárnutí. Více se o ní můžete dočíst v článku Goji, kustovnice, kou-čchi, „chladná energie“. […]
[…] výběru několik sušených meruněk, švestek nebo datlí (nebo pár lžic hrozinek) lžičku kustovnice asi půl lžičky mleté skořice špetku mořské soli s mořskými řasami trošku medu nebo […]