Cvičit tchaj-ťi pro sebe sama?
C vičíte a zároveň relaxujete, což bývá vždy těžší a náročnější než jen cvičit nebo jen relaxovat. Ano, tchaj-ťi je výzva, avšak zdravotní benefity jsou více než přesvědčivé. Bohužel zvláště při cvičení tchaj-ťi máme zásadního soupeře, sebe sama. Při praxi neusilujeme o kolektivní výsledek. Každý jsme originál. Jedinečná struktura, bytost, duše. Každý máme odlišné napětí, myšlenky, vady. Pracujeme sami se sebou v reálném čase ve své mysli a své tělní schránce. V tchaj-ťi není žádané obkreslovat pohyby mistra.
Praktikant se zaměřuje na vnitřní vyplnění prostoru v souladu relaxace mysli a správného postavení stabilizovaného těla. Velmi jemné a pomalé cvičení nás obdařuje lépe viditelnými a vystupujícími vadami. Při pomalém cvičení snáze odhalíme nežádoucí napětí v páteři, šlachách a kloubech.
Mistr nás provází praxí a upozorňuje nás na naše chyby, které ve svém zápalu nevidíme. Mistr je schopen odhalit bloky a špatné návyky ze všedního života. Mistr může být naším nejkvalitnějším zrcadlem. Přizpůsobuje nám výuku, abychom byli schopni pochopit a zachytit princip tchaj-ťi. Během našeho mnohaletého vývoje ve cvičení jsme poté schopni následovat mistra na vyšších a hlubších stezkách tohoto umění.
Tchaj-ťi je živé umění, které prvotně řídí mysl.
Každé cvičení je jiné, v jiném počasí, s jiným vnitřním napětím, s jinými emocemi, s jinou vitalitou, s jiným vnitřním pohledem. To je také důvod, proč se tchaj-ťi oproti klasickým sportům neomrzí a člověk může po své stezce přítomnosti kráčet po desetiletí a znova a znova objevovat bloky a meze.
Pokud cvičíme ve skupině, je to jistě jednodušší.
Prostorem proniká skupinový duch, který cvičencům v mnohém pomáhá a slouží. Mohou pozorovat princip a snahu v mnoha tělech a myslích kolem sebe. Avšak při praxi tchaj-ťi člověk vždy začíná a končí u sebe. Přerodem a vývojem sebe sama.
Text: Martin Pařízek, DiS.
Foto: Jitka Nováková
Martin Pařízek se věnuje tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen v linii velmistra Čchen Siao-wanga 15 let. Je žákem Víta Vojty, Lubora Purše a mistra Čchen Siao-wanga. Vyučuje tchaj-ťi a čchi-kung na kurzech v Nové Pace. Zaměřuje se také na celostní strečink a energetizační masáže či fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posílení imunity organizmu, stability páteře a HSSP (aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře).
Více informací najdete na: Taiji Chen style Nová Paka
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás