Akupresurní body pro relaxaci
R elaxačních technik je celá řada. Tento článek je inspirován kapitolou z knihy Karla Nešpora Kudy do pohody, v níž se zaměřuje na čtyři akupresurní body s poetickými názvy (sto setkání, ohromné vzedmutí, císařská garda a jeho veličenstvo císař), jejichž stisk nebo masáž navozují zklidnění a které snadno najde i laik. A začneme hezky od hlavy!
Sto setkání (GV 20)
Název je odvozen od skutečnosti, že se zde sbíhají četné dráhy, jimiž proudí energie. Tento bod je na temeni hlavy na spojnici nejvyšších míst boltců. Body Čtyři moudrosti boží jsou v jeho těsné blízkosti vpředu, vzadu a po stranách. Tyto body zklidňují, zmenšují úzkost, zlepšují myšlení, mírní bolesti hlavy a Parkinsonovu nemoc. Používají se i při ucpaném nose, hemoroidech, výhřezu konečníku, dělohy a pochvy.
Technika: Miskami z dlaní jemně poklepávejte temeno hlavy a posílejte zlaté světlo do trupu a nohou.
(Poznámka časopisu: V podstatě se jedná o bod na dráze řídící/vládce, kterému v tchaj-ťi čchüan říkáme paj-chuej, v němž se setkávají všechny jangové dráhy. Během cvičení, a nejen tehdy 🙂 , tento bod lehce pozvedáme, jako bychom se cítili v tomto místě zavěšeni).
Ohromné vzedmutí (LR 3)
Název podle odborníka na čínskou medicínu Jana Soldána, Ph.D., souvisí s blízkostí palce anebo ještě spíše se schopností tohoto bodu utišit rozbouřenou energii jater. Bod mírní hněv, uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Používá se při onemocněních jater a žlučníku a epilepsii. Snižuje zvýšený krevní tlak, je vhodný u některých typů bolesti hlavy, mírní i jiné bolesti. Pomáhá při zarudlých a bolavých očích. Prospívá lidem s močovou inkontinencí nebo retencí.
Tento bod je jedním z nejdůležitějších bodů na dráze jater a nachází se v úhlu mezi první a druhou nártní kostí, na nártu v prohlubni mezi palcem a druhým prstem (na obou nohách).
Technika: Při nádechu naberte celým tělem světlo a při výdechu ho pošlete do bodu. Bod při tom rytmicky stlačujte. Praktikujte na obou nohách celkem asi dvě minuty.
Císařská garda
Orgány lidského těla přirovnává čínská tradice k císařskému dvoru. „Obal srdce“ odpovídá v tomto pojetí císařské gardě, jejímž úkolem je mimo jiné chránit císaře, tj. srdce, před nepříznivými vlivy. Pro naše účely se bude velmi dobře hodit sedmý bod dráhy obalu srdce zvaný Velký kopec (PC 7). Nachází se uprostřed zápěstí na rýze těsně pod dlaní. Kromě zklidnění tento bod ochlazuje, používá se i při horečce a pocitech sucha, problémech se zápěstími, nadměrném pocení a návalech horka.
Technika: Při nádechu naberte celým tělem světlo a při výdechu ho pošlete do bodu. Bod při tom rytmicky stlačujte. Praktikujte oboustranně dvě i více minut. Body v této oblasti se aktivují také při procvičování zápěstí, jak se to praktikuje v józe.
Jeho veličenstvo císař
Jak už víme, císařem se míní srdce. Jeho sedmý bod nese vznešený název Brána ducha (HT 7) a nachází se na malíkové straně zápěstí na vnitřní straně šlachy vnitřního ohýbače zápěstí. Použití tohoto bodu je mnohostranné, mírní nespavost, projasňuje myšlení, zeslabuje negativní emoce a psychosomatické obtíže a povzbuzuje srdce, krev i energii.
Technika je podobná: Při nádechu naberte celým tělem světlo a při výdechu ho pošlete do bodu. Bod při tom rytmicky stlačujte. Praktikujte oboustranně dvě i více minut.
Poznámka: Body na zápěstí se aktivují také při procvičování zápěstí, jak se to praktikuje v józe nebo čchi-kungu.
MUDr. Karel Nešpor, CSc., se specializuje na léčbu návykových nemocí. Do roku 2016 působil jako primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, od letošního roku je v tomto zařízení emeritním primářem. V roce 1968 se setkal s paní Ossius, americkou učitelkou jógy, což ho velmi ovlivnilo. V roce 1989 navštívil Bihárskou školu jógy v severní Indii. Kromě jógy se od roku 2006 aktivně zajímá také o čchi-kung.
Je autorem více než 30 knih o léčení návykových nemocí, józe, relaxaci, zvládání stresu, sebeovládání či zdravých emocích. Recenzi jedné z nich, Jak být milejší, která je věnována emocím a tomu, jak je dobře zvládat, naleznete v časopise.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás