Automasáže na udržení zdraví a rozvíjení čchi
S tudium tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu je možné doplnit řadou masáží a dalších technik zaměřených na udržení dobrého zdraví a rozvíjení čchi.
V tomto článku vám představíme řadu automasáží z knihy Wolfa Lowenthala Nic vám netajím, které vyučoval profesor Čeng Man-čching. Ten zdůrazňoval, že se tyto masáže nemají dělat silou svalů, ale prostřednictvím čchi.
Masírující čchi je vedená „ideou“ (představou či myšlenkou), která však jde spíše ze srdce než z hlavy. Ruce vytvářejí pouze jemný tlak. Je to jemný dotek, který pomáhá čchi směřovat.
Masáž ledvin
Nejdůležitější je masáž ledvin (resp. celého urogenitálního systému). Urogenitální systém souvisí se vznikem a rozvojem čchi a zároveň se silou nohou.
Jemně třete hřbety dlaní a zápěstí dolní část zad. Pohyb veďte od boků k dolnímu konci páteře a zpět, tak aby dráha vytvářela tvar písmene V (viz obrázek). Celá masáž se skládá ze 49 pohybů dolů a nahoru. Je to jediná masáž, kterou profesor doporučoval provádět každý den. Ostatní masáže se mají provádět podle okolností.
Masáže se mají provádět „myslí srdce“, a ne když si s někým povídáte nebo se přitom díváte na televizi. Počítání pomáhá soustředit mysl na práci rukou.
Masáž prstů
Konečky prstů jedné ruky pomáháme „dovést“ čchi ze zápěstí až ke špičkám palce, ukazováčku a prostředníčku druhé ruky. Potom vedeme čchi v opačném směru: z konečků prsteníčku a malíčku zpět do zápěstí. Všech deset prstů masírujte celkem 21x.
Můžete si prsty představit jako trysku zahradní hadice. Čchi proudí z prstů jako voda z trysky a je jasné, že voda (čchi) musí proudit celou hadicí, tzn. naším tělem. Tato masáž nepomáhá jen prstům, např. při cévních potížích či artritidě, ale prospívá celému tělu. Působí blahodárně při bolestech hlavy způsobených napětím!
Čchi hraje centrální roli v krevním oběhu. Profesor říkával, že čchi pohybuje krví, jako když kůň táhne vůz. Kam jde čchi, tam následuje i krev.
Masáž očí
Opřete ukazováčky o čelo nad obočím a zavřete oči. Prvním kloubem palce masírujte vnitřní stranu očního důlku. Okruh začněte u vnitřního koutku, pokračujte dolů pod oči, kolem vnějšího koutku a pod obočím zpět ke kořeni nosu. Předepsaných je 36 okruhů.
Tato masáž pomáhá zlepšovat zrak, přináší úlevu při únavě a podráždění očí a pomůže vám dokonce i odstranit z oka případné smítko.
Většinu problémů se zrakem způsobuje napětí. Masáž oči uvolní, a jestliže je problém opravdu jen v napětí, zrak se zlepší téměř okamžitě. Napětí v očích je jen dalším projevem zbytečného používání síly, bez ní jde ale všechno líp.
Nečinění, kterému se v tchaj-ťi učíme, znamená nechat věci jen tak přicházet a uvolněně je přijímat. Má pozitivní vliv na všechny smysly. Nejdůležitější je mít víru, v tom je celé tajemství: přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Masáž chodidel
Přejíždějte středem dlaně přes střed chodidla (tzn. přes „bublající pramen“) od paty ke špičce. Každou nohu pohlaďte 49x. Nejlépe je dělat tuto masáž před spaním.
Při nachlazení doporučoval profesor vetřít do chodidel trochu soli a spát v ponožkách, abyste nachlazení vypotili.
Masáž krku
Středem a dolní částí dlaně třete krk od ramen k zátylku a zpět. Taková masáž je efektivnější než různé kroucení a rozhýbávání hlavy a šíje.
Masáž břicha
Při nepříjemných pocitech z přejedení a na podporu trávení přejíždějte pravou rukou od hrudníku k pupku. Během pohybu otáčejte ruku kolem osy předloktí tak, že začínáte dlaní nahoru a hladíte břicho vnější, malíkovou hranou dlaně, a končíte dlaní dolů (tzn. že se dotýkáte vnitřní, palcovou hranou dlaně).
Pro zmenšení velikosti břicha a zeštíhlení pasu: přejíždějte pěstí 36x kolem tan-tchienu. Otáčejte se přitom v pase ve směru pohybu pěsti, jako byste sami se sebou cvičili tchuej-šou.
Podle profesora Čeng Man-čchinga bylo základem pevného zdraví:
- cvičit tchaj-ťi
- když tě něco bolí, pohlaď to (tření a hlazení podporuje proudění čchi a to je dobrý lék na jakékoli tělesné nemoci a problémy)
Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás