Bránice – dýcháním ke zdraví
„Náš dech je jemný, dlouhý, hluboký…“ Vít Vojta
Správné dýchání znamená volné, pružné břicho
S oučasný ideál pevného, plochého břicha je pro správného „tajčistu“ kontraproduktivní. Všimněte si, že pro mistry tchaj-ťi čchüan je naopak typické „vyklenuté a uvolněné bříško“. Ve vnitřních uměních, k nimž tchaj-ťi čchüan patří, je totiž důležité břišní dýchání a stažené či příliš zpevněné svaly toto dýchání komplikují. Navíc břicho je oblastí, kde shromažďujeme energii pro tělo. A pro ni potřebujeme místo.
Hlavním dýchacím svalem je bránice, které pomáhají břišní a další doplňkové svaly. Aby svaly fungovaly, musíme je přiměřeně trénovat, avšak nadměrné napětí v břišních svalech (a potažmo vnitřních orgánech) má na fungování bránice nepříznivý vliv. Napětí může být způsobeno jednak psychickými faktory (většinou chronickým stresem či potlačenými emocemi), nebo je výsledkem nadměrného posilování břišních svalů (vypracované, tvrdé břicho).
Stažené břišní svaly omezují pohyb bránice a de facto snižují objem vzduchu, který jsme schopni do plic nasát. Nedostatečný nádech vyvolává potřebu zrychleného dýchání, zvedání hrudního koše a klíčních kostí − místo toho, aby dech směřoval do oblasti břicha a tan-tchienu, zůstává v horní části trupu.
Žít na této planetě zdravě vyžaduje integrovaný vztah mezi dechem a držením těla.
Když je něco špatně s jedním, nebude v pořádku ani druhé.
Zdroj: Jóga Anatomie – Váš ilustrovaný průvodce pozicemi, pohyby a dýchacími technikami
– Leslie Kaminoff, Amy Matthews
Jak funguje bránice… hlavní nádechový sval, ale i stabilizátor pro bederní páteř
Bránice je upevněna na spodní části hrudní kosti a na žebrech a rovněž mezi prvním a třetím bederním obratlem (podrobněji viz článek Dýchání a bránice). Dech a držení těla jsou tak navzájem úzce propojené. Každý pohyb bránice působí na tři bederní obratle a protahuje páteř.
Ve shrbeném těle dech neproudí volně a plně, bez správné souhry dechových svalů trpí i naše páteř. Mělký povrchový dech, kdy příliš zapojujeme svaly ramen a krku, způsobuje bolesti šíje a hlavy. Dýchání se staženým břichem nedává prostor bránici, která je nejen hlavním nádechovým svalem, ale také stabilizačním svalem pro bederní páteř. Nesprávné dýchání tak s bolestí zad přímo souvisí.
Koordinace dechu a těla
V tchaj-ťi čchüan a józe se věnuje velká pozornost koordinaci pohybu a dechu. Jejich sladění vede k výrazným zlepšením celkového zdraví a funkčnosti všech soustav v těle. Střídavý pohyb bránice ve směru nahoru a dolů podporuje pohyb střev a krevní oběh.
Taoistický mnich Mantak Chia říká: „Bránice, která zvedá srdce a rozdmýchává oheň zažívání a metabolismu, hraje důležitou roli při udržování našeho zdraví, vitality a pohody.“
Správně dýchat může každý bez ohledu na životní okolnosti. Dýchání nic nestojí, snad jen trochu úsilí a času, abychom se znovu vyladili na „zapomenutou notu“, která nám byla věnována při narození. Ale efekt je značný!
Alena Koutecká
Zdroj:
Cviky na pánev a kyčle (z knihy O bolesti zad – Jan Hnízdil, Zuzana Baluchová)
Lunární kalendář Krásné paní
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás