Čas je náš přítel…
M ám čas, jdu si rychle zacvičit. Tak. Sednout si do postoje a plynout celou sestavou bez bloků, nejistot a zaváhání. To by si přál každý. Pokud pochopíme vztah mezi nosnými klouby (zejména kyčlemi, kdy kolena a kotníky pouze dodržují směrovou orientaci a zůstávají průchozí) a rameny, která zavěšená na ose páteře zprostředkovávají průchodnost a uvolnění loktů a zápěstí, můžeme ten nevídaný pocit klidu, stability a celistvosti zakusit.
Horní polovina těla vždy zůstává bez napětí a následuje proměny stoje a postoje. Vždy nejdříve zajistíme a stabilizujeme postoj, poté na pokyn pasu přenášíme váhu a následně v licenci postoje otevíráme horní polovinu těla, která rozhýbává ruce.
Spuštění váhy kolmo k zemi s vertikálním uvědomováním osy páteře je základ všech forem. Proto nemá během praxe tchaj-ťi význam cvičit pouze za pomocí rychlých standardních pohybů z běžného pohybového rámce, ale je užitečné vše zpomalit. Vyhneme se nucení ilustrovat pohyb a předbíhání se. Rozvážně buďme přítomní a uvědomujeme si i téměř neznatelné a neviditelné pohyby. Na této cestě není kam spěchat. Čas je náš přítel.
Zdroj: Taiji Chen Style Nová Paka
(článek Čas je náš přítel…)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás