Čchi-kung Cesta energie – Lam Kam Chuen
(Umění zvládnutí vnitřní síly prostřednictvím cvičení čchi-kungu)
J ak název napovídá, kniha je určena všem, kteří chtějí ovládnout umění vnitřní síly pomocí čínského cvičení čan-čuang (zhan zhuang), které v překladu znamená „stát jako strom“. Jeho základem je na první pohled nehybná pozice wu-ťi (wuji), která v sobě spojuje správné držení těla, plynulé dýchání a vědomou práci mysli. Už jen správné provádění této úvodní pozice může uvolnit rezervy vnitřní energie.
Autor vás postupně provádí od zahřívacích cviků, přes základní, fyzicky jednodušší podoby postoje wu-ťi až k variantám pro pokročilé, které jsou náročnější na sílu (či spíše uvolnění) a vyžadují větší cit pro rovnováhu.
Jak jde čas, můžete při cvičení prohlubovat i práci své mysli, které zadáváte další úkoly. Od pouhé snahy o uvolnění svalů přecházíte např. k představě, že držíte míč naplněný vodou, nacházíte se pod sprchou apod. Mentální cvičení umocňují účinnost jednotlivých pozic a výsledkem by měl být přirozeně klidný dech, uvolnění a relaxace.
Tělo je nehybné, veškerý pohyb se děje uvnitř – v meridiánech těla proudí životadárná čchi (qi), stejně jako krev proudí tepnami a cévami.
Pocity, které přitom zažíváte, jsou velmi rozmanité, od znecitlivění či bolesti v různých částech těla, přes teplo, třes až po uvolnění a pohodu… Jejich přehled a typický průběh výskytu při cvičení najdete v tabulce profesora Jü Jung Niena (Yu Yong Niana).
Stoje sám a nehnutě…
Jedna z nejranějších zmínek o cvičení čan-čuang. Stojíte jako strom, sám a bez hnutí.
Porozumíte všemu, co se děje ve vás…
„Stoje sám a nehnutě,
Člověk může sledovat veškeré tajemno
Přítomný v každém momentu a nekonečně plynoucí –
To je brána k nepopsatelným divům.“
Tao-te-ťing – Lao´c
Kniha je přehledně rozpracovaná do bloků, které na sebe logicky navazují, a přesto je můžete studovat i odděleně nebo se k některým kapitolám vracet. Obsahuje spoustu obrázků, nákresů a instrukcí, které usnadňují pochopení pozic a cviků.
Propojuje teorii a cvičení s praxí každodenního života. Zjistíte například, že můžete cvičit při cestování veřejnou dopravou, při sledování televize nebo práci u počítače nebo, že lze s principy čan-čuang efektivněji utírat prach, tlačit vozík v supermarketu nebo zvedat těžká břemena a mnoho dalšího.
Své rady v knížce najdou všechny věkové skupiny od dětí po seniory.
V závěru nechybí pár rad, jak cvičení čan-čuang využít pro první pomoc, např. chcete-li se vypořádat s běžnými zdravotními problémy, jakými jsou respirační onemocnění, bolesti břicha či zad nebo říznutí a popáleniny.
Strom v zimě
To je čas skryté regenerace. Mlha se válí nad zemí.
Mráz zamrazí celou krajinu.
A strom stojí. Stojí sám a tichý. V temnu časného rána příroda spí. Kolkolem se nepohne ani větvička.
Strom stojí tiše v temnotě jako skála – jako sloup na dvoře prázdného chrámu.
Vzdálený zvuk se prořezává tichem. První paprsky světla pronikají na zem.
Stíny stromů mizí s rozbřeskem, ale stromy nehnutě stojí.
Země pod stromem je zmrzlá. Kůra nad zemí je chladná, větve nehybné.
Kolemjdoucí se může ptát, zda vůbec strom na jaře ožije.
Ale země je hluboko vespodu teplá. Váha celého stromu klesne do kořenů.
Těm je jedno, že na povrhu půda zmrzne, rostou ke středu země.
Strom se nebojí. Jednou byl semínkem: ví, že ho strom podrží. Ve dřeni stromu je stále vitalita.
Kolem jeho páteře se ze země vynořuje nový život, který raší,
i když bílé sněhové vločky dosedají na tichý nehnutý strom.
Čan-čuang je cvičení relativně jednoduché, děláte-li ho správně, a nenáročné na čas či prostor, stane-li se součástí vašich denních zvyklostí. Zvládnout ho může každý, kdo o to opravdu stojí. I to vám vzkazuje knížka.
Ať už k němu přistupujete jako k samostatnému zdravotnímu cvičení nebo ho vnímáte jako jednu ze základních tréninkových metod např. bojového umění tchaj-ti čchűan, bude pro vás tato publikace přínosem. A chcete-li se skutečně propracovat do hlubin práce s vnitřní energií, nabízí vám necelých 200 stránek Cesty energie potravu na několik let práce.
Alena Koutecká
1 odpověď
[…] Dlouhou dobu byl čan čuang čchi-kung dobře střeženým tajemstvím a teprve od poloviny 40. let 20. století se o něm začalo veřejně mluvit a začal být vyučován. Do Evropy uvedl jedinečný čchi-kungový systém v roce 1987 mistr Lam Kam Chuen, jenž je zároveň autorem první knihy o čan čuangu, která vyšla na západě (viz recenze knížky Čchi-kung Cesta energie). […]