Čchi-kung s energií stromů
Z ačněme od základu; všechno kolem nás je energie, energie v různých rovinách vibrace; podstata světla, hmoty a myšlenek. Energii si můžeme představit jako vodu v jejích různých formách: kostky ledu, tekoucí vodu, páru a vlhkost.
Při svém výkladu se opírám zejména o taoistický čchi-kung školy Long men (Dračí brána), z něhož vychází vnitřní bojový styl pa-kua čang (bagua zhang). Každá větev čchi-kungu má ovšem svou vlastní verzi čchi-kungu pracující s energií stromů (dále jen „stromový čchi-kung“). Teorie stromového čchi-kungu vychází z principu, podle něhož jsou stromy ochránci země. Stromy odebírají toxiny všem formám života, živí se jimi a transformují je do produktů, které jsou pro planetu užitečné; jsou takovými filtry planety.
Každá forma života, nebo látka (energie), má kolem sebe energetické pole, které se šíří do prostoru. Energie a energetické pole se chovají podobně jako zvuk, který se ve skutečnosti nešíří jen do určité vzdálenosti, aby se pak náhle zastavil.
Energie vyzařuje do všech směrů z každého bytí; čím je vzdálenost od energetického zdroje větší, tím je energie slabší. To znamená, že energetická pole (aniž bychom to vnímali) vzájemně splývají a do jisté míry se ovlivňují.
Cvičíme-li čan čuang (zhan zhuang) nebo určitý druh čchi-kungu po nějakou dobu, začínáme vnímat pole energie, které z nás vyzařuje. Čchi cítíme nejprve mezi dlaněmi. Tím, jak postupně rozvíjíme čchi-kung a zvyšujeme svou čchi a schopnost si ji uvědomovat, stáváme se vitálnějšími a naše čchi je jasnější – silnější. Abychom dosáhli tohoto stavu, musíme cvičit čan čuang denně. Je to velmi pomalý a individuální proces; trénování s mistrem čchi-kungu může tento proces urychlit.
Kam směřuje čchi
Když jsme nemocní nebo vnitřně oslabení, směřuje naše čchi při cvičení čchi-kungu přímo k oslabenému nebo nemocnému místu a neukládáme si ji do zásoby. Pokud naše mysl neustále pracuje a nemůžeme ji zklidnit, mnoho naší čchi je spotřebováváno myšlenkami a nervózní energií (především stresem). Zásobu své čchi odčerpáváme také, jestliže provádíme mnoho fa-ťinů.
Mysl spotřebuje pro své fungování spoustu energie, a proto je základní meditace a schopnost mysl zklidnit a soustředit pro nás tak důležitá. Poté, co se toto naučíme a naše zdraví se zlepší, začínáme si vytvářet čchi do zásoby.
Jakmile jsme schopni si čchi uvědomovat a budovat, začneme také vnímat čchi kolem nás. Názorným příkladem toho je náš pocit, když do místnosti, ve které se nacházíme, vstoupí depresivní nebo rozzlobená osoba; vibrace se změní. Všechna energie ovšem není stejná, některé typy energie nás následují, navzájem se mísí a splývají, mění, dráždí nebo do sebe narážejí. Mluvíme o neomezených úrovních vibrací.
Jak cvičit se stromem
Základním předpokladem čchi-kungu se stromem je myšlenka, že stromy se živí čistou energií a také ji sami vytváří – všechny její vibrace. Tímto cvičením se můžeme otevřít intenzivnější výměně čchi se stromy nebo rostlinami, rychleji se uzdravíme a tento proces lépe pochopíme. Dokonce i bez cvičení specifického stromového čchi-kungu můžeme kdykoliv v blízkosti lesa nebo oblasti plné stromů pocítit vzestup naší energie čchi jen tím, že jsme blízko stromů, vystaveni jejich působení.
Zkuste cvičit tchaj-ťi nebo provádět základní meditaci ve starém, vzrostlém lese; energie je tak hustá, že ji téměř uvidíte (někteří lidé ji dokonce skutečně vidí). U všech druhů čchi-kungu platí, že napětí ve svalech a v mysli proudění a výměnu čchi blokuje.
Jestliže se procházíme oblastí se stromy a jsme uvolnění, provádíme v podstatě zjednodušenou verzi stromového čchi-kungu. Kdykoli cvičíme u stromu nebo u zdravých květin, vyměňujeme si čchi se svým okolím a získáváme z toho užitek na velmi jemných úrovních.
Základní podobou čchi-kungu se stromem je cvičení našeho typu čan čuangu v blízkosti stromu. Cvičte čan čuang, dokud nepocítíte, jak vám čchi plyne mezi dlaněmi, pak zkuste tok čchi stromu nebo jeho auru dlaněmi nacítit. Na místě, kde pocítíte proud energie, se zastavte a zkuste jí „naslouchat“. To je místo vašeho tréninku.
Až pocítíte energii stromu, vytvoří se silný okruh; vaše energie se spojí s prouděním energie stromu. Pokud energii v dlaních necítíte, cvičte čan čuang a dlaně dejte do vzdálenosti asi „dvou pěstí“ od stromu. Jinou metodou je meditace v sedu v nepatrné vzdálenosti od kmene stromu. Soustřeďte se na barvu kůry jako na sloupec čchi, pak si představte svou čchi v téže barvě, jak se spojuje s čchi stromu. Všechny buňky a póry se otvírají, vaše čchi splývá s čchi stromu.
Ačkoliv v různých stylech existují specifické vizualizace a zvláštní cvičení, tato základní metoda soustředění se na spojení energií, je podle mého názoru ta nejlepší. Dovolíme energii, aby plynula tak, jak má, a změny a pročišťování se dějí přirozeně, bez jakéhokoliv tlaku a zásahů. Pouze se otevřete tomu, co cítíte, nebo zcela vyprázdníte svou mysl. V některých stylech čchi-kungu se stromem existují specifické pokyny, jak si u každého stromu počínat a k čemu je ten či onen strom vhodný. Domnívám se, že nelze provádět tak specifickou klasifikaci, když uvážíme, jak jsme navzájem odlišní a jak složitě fungujeme. Co jeden potřebuje nebo si vychutná, může druhému škodit.
I stromy mají svou osobnost
Postupem času, jak budete cvičit a vaše vědomí čchi se bude zvyšovat, dojdete k poznání, že nejen každý druh, ale i každý jednotlivý strom má svou osobitost. Paleta pocitů, které můžete pocítit, je široká: pocit štěstí, smutku, uzdravování, zlosti, energie, uklidnění, agresivity, síly nebo jemnosti…
Pocit z toku energie stromu se mění také podle ročního období. Nestůjte u stromu, u kterého cítíte negativní odezvu. Spojení energií má být pro váš organismus uzdravující a očistné. Čím je vaše mysl klidnější a prázdnější, tím je výměna energie větší, méně bráníte její výměně.
Zkuste „naslouchat energii“ všech druhů rostlin, i pokojových květin. Zelenec, sanseveria a africké fialky jsou považovány za květiny s dobrou energií, ale uvidíte sami, co pocítíte. Budete-li nemocní, nesnažte se přetížit štíhlé a malé, čerstvě zasazené stromky nebo pokojové květiny, které nejsou dostatečně silné. Existuje místo v parku, kde rádi sedáváte, čtete knížku nebo jen tak odpočíváte? Nebo místo u vás na zahradě? Prozkoumejte stromy a květiny vaší zahrady. Jedna z teorií čchi-kungu se stromem říká, že kdykoli se dobře energeticky propojíte, proběhne jemná výměna informací na buněčné úrovni. Takže, když cvičíte, od určité úrovně se učíte a absorbujete informace.
Druhy stromů a jejich léčivé účinky
Při výběru stromu záleží nejen na jeho velikosti, ale i na jeho umístění. Pokud vám není příjemné cvičit čchi-kung na veřejném místě, můžete si sednout ke stromu a s knihou v ruce předstírat, že čtete, ruce přitom položte do klína. Někdy můžete dostat určité pokyny, že máte stát zády k severu nebo k jihu, u toho či jiného stromu, abyste vstřebávali správnou energii. Mistr Tchoung Ta Tchen by vám řekl, že nejlepší je jen tak chodit kolem stromu, procítit jeho okolí – a naleznete správné místo a správný směr. Platí, že pokud se cítíte dobře, jsou energetické proudy tohoto místa v harmonii.
Následuje přehled některých stromů, kterým mistři čchi-kungu přidělují shodně určitou charakteristiku. Nepovažujte však tuto charakteristiku za neměnný zákon – každý jsme jiný. Pokud ale doposud necítíte energii stromů, může pro vás být tento přehled dobrým odrazovým můstkem.
Barvy jsem převzal z teorie pěti elementů čínské medicíny, shodují se s barvou kůry stromu. Kterému z pěti elementů barev se blíží nejvíc? Předpokládá se, že každý strom/barva prospívá tělesnému orgánu, s kterým je spojován/spojována.
Vizualizujte si čchi stromu a vaši čchi ve stejné barvě a pozorujte jejich splynutí. Někdy se barvy používají v léčebných meditacích zaměřených na specifické orgány. Postupně, jak cvičíte a posilujete své vědomí čchi, začněte důvěřovat svým vlastním pocitům a přestaňte se řídit tímto přehledem.
Některé metody čchi-kungu používají vizualizaci, při které čchi země a stromů vchází do těla chodidly, naplňuje tělo (kmen), splývá se stromem a šíří se do koruny stromu. Jiná metoda vztahující se obvykle k vrbě vizualizuje čchi, která vchází temenem hlavy, naplňuje tělo a klesá do země.
Podle informací uvedených na workshopu Čang Ťie (Zhan Jie) mají stromy následující charakteristiky: cypřiše a cedry podporují jinovou čchi a redukují horkost, vrby vytahují vlhkost, jilmy zklidňují mysl a posilují žaludek, javory tiší bolest, akáty čistí vnitřní horkost a udržují srdce v rovnováze, jedle zbavují modřin a zmírňují otoky, hlohy pomáhají trávení a snižují krevní tlak, břízy detoxikují a čistí vlhkost a švestky posilují slezinu a žaludek. (Více o energii jednotlivých stromů si přečtete v článku Léčivá síla stromů.)
Jinou metodu, která funguje a kterou jsem si ověřil při cvičení stromového čchi-kungu, je nabírání energie stromu vdechováním. Ačkoliv většina cvičení čchi-kungu s energií stromu probíhá v „auře“ stromu, přišel jsem na to, že je velmi účinné, když se stromu dotýkáte a vizualizujete si vdechování čchi prostřednictvím bodů lao kung (pozn.: body umístěné ve středu dlaní) a pak energii necháte klesnout do tan-tchienu (pozn.: akupunkturní bod čchi-chaj tři prsty pod pupíkem) nebo do nohou.
Překlad: Blanka Kirsteinová
Zdroj: Tree Qi Gong – Andrew T. Dale
Andrew T. Dale se věnuje bojovému umění 30 let, učí v Seattlu. Je certifikovaným instruktorem tchaj-ťi čchüan (stylu Jang i Čchen), pa-kua čang (bagua zhang) a mnoha stylů čchi-kungu. Je také držitelem sandanu (3. úrovně černého pásku) v aikidu a qodanu (5. úrovně černého pásku) v aikijutsu.
Počet komentářů: 5
[…] V prvním díle článku jste se dozvěděli, že každá forma života má kolem sebe energetické pole, které se dostává do kontaktu s energetickými poli ostatních. Po určitě době cvičení čan čuangu (zhan zhuangu) a dalších forem čchi-kungu je člověk schopen vnímat nejen své pole energie, ale také vyciťovat čchi okolní. Toho může využít a cvičit ve společnosti stromů a květin, jejichž vibrace jsou svou povahou čisté a ozdravující. […]
[…] díl: Podstata energie a budování čchi Druhý díl: Jak cvičit se […]
[…] znaky, které ovlivní váš pocit z nich. Jak jste si mohli přečíst v článku nazvaném Čchi-kung s energií stromů, každý druh stromu má své specifické vibrace, vyzařování, typ léčivé či nabíjející […]
[…] Čchi-kung s energií stromů Léčivá síla stromů […]
[…] http://www.taiji-ak.cz/cchi-kung-energii-stromu/ […]