Čchi-kung – sbírání čchi
Č chi-kung je cvičením mysli a čchi. Nejvíce se provádí ve stojích, sedech či v pohybu. Je staré téměř dva tisíce let a navázalo na techniky ještě starších cvičebních praktik tao-jin, ze kterých se k nám do českomoravské kotliny dostalo tzv. Osm kusů brokátu, Hra pěti zvířat a z trochu jiné kulturní tradice třeba Pět Tibeťanů.
Tao-jin znamená doslova vedení či rozvádění, a to především spontánně při pohybových a dechových kombinacích. Čchi-kung již pracuje s činností mysli (i).
Nejprve je třeba sbírat čchi a současně osvobodit mysl od záplavy překotných myšlenek z našeho všedního života.
Cvičíme tak, že si zvolíme denní dobu, ráno či večer (nejlépe však ráno i večer a ještě něco mezi tím) tak, abychom nebyli pod tlakem blížící se povinnosti, a vyhlédneme si vhodné místo. Je jím nejlépe zelené zátiší mezi stromy či klidný kousek našeho bytu. Tam se postavíme lehce rozkročeni na šíři našich ramen, povolíme kolena a lehce podsadíme pánev tak, abychom srovnali bederní prohnutí. Představujeme si, že jsme jakoby zavěšeni z temene hlavy, tím srovnáme prohnutí v oblasti šíjových obratlů. Ramena spustíme dolů a dovolíme hrudníku se lehce propadnout dovnitř. Přivřeme oči, abychom viděli jen nejasně a periferně, nebo oči zcela zavřeme.
Velmi pomalu se nadechujeme nosem a čím dál tím více zapojujeme do dýchání břicho. Z jiného pohledu spouštíme náš dech stále hlouběji dolů po přední střední dráze. Prvním velkým cílem je dosažení tzv. dolního rumělkového pole (sia tan-tchien), místa asi na šíři dlaně (cca 4 cm) pod pupkem. To je nejdůležitější energetické centrum našeho těla, které je zdrojem naší síly a stability.
Zdroj: Umění tchaj-ťi čchüan – Vít Vojta
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás