Chřipka jako vzkaz podvědomí
Stav, který známe všichni. Málo spíme, jsme dlouhodobě unavení, vyčerpaní a přetížení. Odbýváme stravu a máme nedostatek důležitých látek, hlavně vitamínů a minerálů. Chybí nám sluníčko. Na zdravý pohyb na čerstvém vzduchu není čas. Pořád dokola řešíme malé či větší problémy. Někdy bojujeme se špatnou náladou a depresemi. A tak nás zákonitě přepadnou… chřipka, nachlazení, kašel či další běžná onemocnění.
Uvedené důvody jsou jen vnějšími faktory, které onemocnění otevřely cestu. Co ale stojí za nimi? Jaké podhoubí v podvědomí jsme si vytvořili, že jsme skutečně těmto neduhům podlehli? Jednu z odpovědí dává psychosomatika.
„Nemoc je pomocnou rukou k tomu, abychom začali řešit náš nejpalčivější problém.“
Marcel Vanek
Podle Marcela Vaneka nám „nemoc vždy nabízí pomocnou ruku, abychom se svobodně rozhodli řešit to, co je naším nejpalčivějším problémem. Bolest nám pomáhá rychleji se rozhodnout a ten, kdo chce se svým vědomím a tělem skutečně něco udělat, má větší šanci, že se vrátí do stavu harmonie a uzdraví se.“
Běžná onemocnění jako právě chřipka, rýma, nachlazení či kašel mají příčinu v přetížení organismu (vysilujeme se přílišnou aktivitou, nadměrným přemýšlením nebo negativními myšlenkami).
Pokud vytvoří naše vědomí velké množství negativních energií a dojde k zahlcení v oblasti hlavy, objeví se rýma. Nemoc se snaží o zbrzdění mysli, rýma zamezuje přístupu vzduchu do plic a přemíra hlenů se snaží pojmout co nejvíce negativních energií, které se nám usadily v této oblasti a proudí z energetického těla.
Louise L. Hay vytvořila na základě své praxe jmenný seznam nemocí a jejich psychických příčin. Častou příčinou nemocí bývá strach v nejrůznějších podobách. Příkladem jsou právě respirační onemocnění, která jsou reakcí těla na strach z přílišného přijímání v životě.
Chřipka se podle ní objeví, pokud nás obklopuje negativní prostředí a názory a my to nejsme schopni ustát. Někdy si nemoc přivoláme, když uvěříme poplašným zprávám ve sdělovacích prostředcích nebo negativním statistikám. Pokud na nás okolí „kašle“, začneme kašlat i my, abychom na sebe upozornili. Říkáme tím: „dívejte se a poslouchejte mě“, jsem tu.
Nemoc je společensky přijatelná výmluva, jak se vyhnout krizové situaci v životě.
Příčinu nachlazení vidí Louise Hay podobně jako Marcel Vanek v přílišném dění najednou a duševním zmatku. V tom se shodují s pány Dethlefsenem a Dahlkem, kteří ve své knížce Nemoc jako cesta chápou chřipku a nachlazení jako způsob, jak se odebrat do ústraní, aniž by byl člověk veřejně nucen projevit nesouhlas s krizovou situací ve svém životě. Všichni známe případ, kdy se nám někam nechtělo nebo jsme nevěděli, jak se něčemu vyhnout, a podvědomě jsme si vytvořili svou nemoc. Konečně byla na světě společensky přijatelná výmluva!
Podle Dethlefsena a Dahlkeho jsou chřipka a nachlazení akutní zánětlivé procesy a vyjadřují proto zpracování konfliktu. Už samotné slovo zápal, zánět v sobě nese „výbušnost“, která se navenek projeví buď na fyzické rovině, kdy vzniká zánět a hnisavé ložisko, nebo na rovině psychické, kdy se objeví výbuch emocionální.
Nemůžeme-li reálně uniknout přetěžující situaci, dochází k somatizaci a reakci těla (rýmě, kašli…).
K nachlazení dochází v krizových situacích, kdy je člověk „našňupnutý“ nebo má něčeho po krk. Nemusí jít nutně o zásadní problémy, ale situace všedního života, které chápeme jako přetěžující a kvůli kterým hledáme legitimní záminku stáhnout se do ústraní. Pokud nemůžeme reálně uniknout, dochází k somatizaci a tělo reaguje plným nosem, nebo se chceme na všechno vykašlat, držíme si ostatní dál od těla, říkáme: nepřibližuj se, ať se nenakazíš.
Až budete mít příště něčeho po krk, budete se chtít na něco vykašlat, popadne nás panika nebo budete mít „deptku“… zastavte se a zkuste popřemýšlet o tom, co udělat, abyste se zbavili přílišného tlaku a nepohodlí včas, než se toho bez milosti ujme vaše rozumnější tělo.
Alena Koutecká
Zdroje:
Louise L. Hay – Uzdrav své tělo A-Z
Marcel Vanek – Symbolika nemocí
Dethlefsen, Dahlke – Nemoc jako cesta
Děkuji za skvělý článek. Přesný a výstižný…