Chyby v tchaj-ťi čchüan a jejich odhalování
N a začátku děláme nevyhnutelně spoustu chyb. Budeme-li opakovaně tyto chyby opravovat, úroveň našich dovedností stále poroste. Napravování chyb je zároveň procesem vytváření dovedností. Proto se při studiu tchaj-ťi čchüan nebojte chyb. Uvědomujte si je.
K některým běžným chybám, které je zapotřebí odhalit, abychom si je mohli uvědomit, patří:
1. Pohybová netrpělivost (předčasné provádění následných pohybů)
Netrpělivost způsobuje přehlížení celé řady požadavků, pohyby jsou nedotažené nebo utnuté na konci (postrádají konečnou pozici). Pokud pohybům něco chybí, síla neproudí tak, jak má, a pohyb není efektivní. Přikládejte větší váhu kvalitě, nikoli kvantitě. Od začátku se snažte pochopit klíčové požadavky a uplatňujte je v rámci sestavy.
2. Neklidná mysl
Tchaj-ťi čchüan trénuje dvě věci: tělo a mysl. Pokud je mysl v klidu, energie volně plyne. Staré přísloví týkající se kultivace stylu života říká: „Ukradněte rušnému životu pár chvilek volna“. Adekvátní přístup k tréninku zní: „ukradněte“ si čas na cvičení, kdykoli to jde, nenechte se rozptylovat a soustřeďte se na trénink. Jednou z jedinečností tréninku tchaj-ťi čchüan je to, že zmírňuje povahu a zklidňuje náladu.
3. Nepropojenost pohybů ve formě
Jednotlivé pohyby mohou být prováděny vcelku dobře, avšak propojení a přechod mezi pohyby nejsou plynulé. Sestava tchaj-ťi čchüan tvoří jednotný celek, nejde o oddělené, pospojované části. Pokud nejsou spojovací pohyby prováděny správně, nemůže se plně projevit kvalita tchaj-ťi čchüan a je ohrožena plynulost a hladké proudění. Pečlivě studujte souvztažnosti mezi všemi pozicemi a věnujte pozornost jejich přechodu. Než se přesunete do další pozice, ujistěte se, že jste předchozí pozice dokončili (pokud jde o dech a energii). Tímto způsobem můžete dosáhnout toho, aby vaše pohyby v tchaj-ťi čchüan byly oblé a kruhové/kulaté.
4. Ztuhlost
Chybí-li měkkost a poddajnost, pohyby jsou ztuhlé/tvrdé a utažené. Abyste překonali ztuhlost, trénujte dokola několik pozic, dokud nezačnete vnímat „kvalitu“ tchaj-ťi čchüan. Poté trénujte další řadu pozic.
5. Malátnost
Měkkost v tchaj-ťi čchüan často nabývá podoby „mdlého výrazu“. Ačkoli je tchaj-ťi čchüan založeno na uvolnění, jeho bojová funkčnost vyžaduje, aby pohyby obsahovaly „sílu uvnitř měkkosti“. Z klidu, uvolnění a měkkosti vyrůstá energičnost/dynamika, která nabíjí tělo a naplňuje ducha.
6. Nestabilita
Tělu chybí zakořeněnost, což vede k tomu, že spodní rovina je vratká a nestabilní. Chodidla nejsou pevně položená/posazená, „kchua“ není otevřeno, chybí schopnost usednout do postoje, rozkrok není zakulacený.
7. Nadměrné přemýšlení
Objevuje se zmatek a neschopnost pohnout se dopředu, kdy student nadměrně analyzuje a přemýšlí o příliš mnoha požadavcích najednou.
8. Nedostatečná srozumitelnost
Anatomické pozice a fyziologické cesty nejsou jasné a definované. Ačkoli se člověk od člověka liší, pravidla pro ruce (horní končetiny), oči, tělo a práci nohou jsou přesně určená. Studenti musí být vedeni zkušeným učitelem a nesmí se pouštět do přibližných odhadů. Sestavu lze rozložit a provádět podle vlastní vůle pouze po dlouhém čase cvičení s dobrými základy. Jsou-li pohyby přirozené a příjemné, je pravděpodobnější, že jsou i správně prováděné.
Zdroj: Recognizing Errors – Davidine Siaw-Voon Sim (Talking Chen Taijiquan Newsletter No. 23)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás