Čínská medicína pro každý den
Č ínská medicína pro každý den od Christine Li by podle mého názoru neměla chybět v knihovničkách cvičenců tchaj-ti čchűan. V první třetině této publikace je totiž ukryt pravý poklad. Autorka dokázala podat populární a pro nás Evropany intuitivní a vstřebatelné vysvětlení staré čínské energetické doktríny tak, aby ji naše mysl byla schopná „rozchodit“ a nešlo o pro nás nepřirozený, syntetický nesmysl.
A nejen to. Příklad z jiného soudku, který mne zaujal, souvisí s používáním termínů jin a jang. Překladatelé a vědátoři do nás vtloukají, že JIN je rodu mužského! Ale tento pohled nemůže fungovat. Dokud nezačneme JIN plynule a bez převodu vnímat v ženském rodě, svět se všemi významy, které přináší doktríny „JIN & JANG” a „Pěti prvků”, nám prostě nevykvete… a přitom je to tak jednoduché, prostinké, krásné a naplňující.
Ale zpět ke knížce. Autorka, jejíž laskavost nabíráte z řádků spolu s textem, převedla systém pěti prvků na naše evropská roční období (a tělesné orgány) a díky tomu příměru je náhle jasno. Abyste mi uvěřili, nevidím jinou zkratku, než abyste si tuto povedenou publikaci (nebo alespoň její první třetinu, v níž tento systém vysvětluje) přečetli i vy.
Pokud jde o léčivé recepty, které knížka obsahuje, mám po jejich přečtení pocit, že příčinou skoro všech nemocí je oslabený „střed” a univerzálním lékem je zázvor, sezamový olej, květy chryzantémy a jakési „červené datle”, ale to jenom na okraj.
Co říci na závěr? Kniha je příjemná tím, jak se nám autorka se svým učením dokáže nenásilně dostat pod kůži.
Martin Prokop
Martin Prokop
student World Chen Xiaowang Taijiquan Association Česká republika
a žák Víta Vojty
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás