Co je čchi-kung…
P ojem čchi-kung se v čínštině skládá ze dvou znaků: čchi a kung. V evropských jazycích nejsou slova s podobným významem.
Co je čchi?
Obvykle se pojem „čchi“ překládá do jiných jazyků jako „energie“, ale význam znaku „čchi“ se podstatně odlišuje od toho, jak lidé v jazycích s evropskými kořeny obvykle pojmu „energie“ rozumí. V čínské kultuře je chápání pojmu čchi velmi širokým a hlubokým konceptem. Ve Velkém významovém slovníku čínských znaků je u pojmu čchi uvedeno kolem třiceti slov, jako například: plyn, plynné skupenství, vzduch, atmosféra, počasí, klima, mlha, duševní síla, síla, energie, životní síla organismu a další.
Jak můžeme pochopit, co je to čchi? K tomu je nezbytné získat nějakou informaci s pomocí svých smyslových orgánů, pochopit ji a zanalyzovat. Zkusíme pocítit a pochopit, co je čchi na základě vlastní zkušenosti. Za tím účelem se podíváme na některé smyslové vlastnosti čchi a její vztah k člověku a okolnímu prostředí a také k podmínkám nezbytným pro lidský život a zachování zdraví.
Takže vzduch je v čínské kultuře zvykem nazývat čchi. Stejně tak kyslík, který vdechujeme.
Neustále dýcháme, střídavě čchi přijímáme a vydechujeme – vyměňujeme si ji s okolním prostředím. Proto je dýchání úzce spojeno s naším zdravím a jakékoli problémy s dýcháním se projevují na našem zdraví. Když člověk dýchá neharmonicky, nerovnoměrně, když má příliš krátký vdech a příliš dlouhý výdech, nebude žít dlouho. Některá onemocnění vedou ke zkrácení délky vdechu ve srovnání s výdechem, například astma, některá srdeční onemocnění a další. Je zapotřebí regulovat organismus, aby se dal do pořádku – je třeba prodloužit vdech a zkrátit výdech.
Nicméně ukazuje se, že rovnoměrné dýchání ještě pro dobré zdraví nestačí, protože zdraví závisí i na kvalitě vzduchu. Jinými slovy na kvalitě čchi: když je ve vzduchu nedostatek kyslíku nebo je znečištěný, problémy jsou nevyhnutelné. Potřebujeme čistý vzduch s dostatečným obsahem kyslíku.
Například v Tibetu je velmi čistý vzduch, nejsou v něm žádné nebezpečné příměsi. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce je v něm ale velmi málo kyslíku, a proto se tam velmi těžko dýchá. Je známo, že při kyslíkovém hladovění (při nedostatku kyslíku v krvi, to znamená v buňkách našeho těla a zejména v mozku a v srdci) se u člověka zvyšuje únava, zhoršuje se myšlení, tj. snižuje se fyzický a duševní výkon.
Počasí a teplota jsou také nazývány čchi. A počasí může být teplé i chladné, klidné i větrné… Víme, že při vysoké teplotě je úroveň energie vysoká a při nízké teplotě nízká. Naše zdraví je spojeno s rovnováhou této energie. Je známo, že v různých obdobích roku je různé počasí, různá teplota vzduchu, a proto je různá i energie. Všechny formy života jsou velmi úzce svázány s úrovní energie ve Vesmíru. Proto rostliny i živočichové žijí jinak v různých obdobích roku a v různých klimatických podmínkách. Rozdělili jsme rok na čtyři časové úseky, na čtyři roční období: jaro, léto, podzim a zimu. V čínském kalendáři není rok rozdělen pouze na čtyři části jako na Západě, ale na 24 období. V důsledku toho se rozeznává 24 úrovní energie neboli úrovní čchi.
Čchi je tedy určitá substance, která existuje v každém bodu vesmíru.
Obsahuje tři součásti, tři složky: materiální, energetickou a informační. První dvě můžeme změřit současnými přístroji. Ta třetí může být odhalena pouze nepřímo, při jejím působení na nějaké objekty. Rozlišujeme čchi vnější a vnitřní, čchi Vesmíru a člověka. Existuje druh čchi, jež je člověku vlastní od narození, a je druh čchi, kterou člověk může získat z okolního prostředí, shromažďovat nebo spotřebovávat.
Co je kung?
Kung je činnost, práce, kterou je třeba vynaložit, abychom se naučili ovládat čchi. Je k tomu třeba čas a úsilí a pokrok probíhá určitou rychlostí. Jinými slovy, kung je způsob měření čchi. Když budeme vycházet z tohoto překladu čínských znaků, tak čchi-kung je „umění používání energie čchi: jejího získání z okolního prostředí, její přeměny a jejího vyzařování“. Ale v širším smyslu je čchi-kung především „uměním zachování svého zdraví v normálním stavu, je to věda, je to filozofie, je to metoda myšlení, způsob energo-informační výměny s okolním světem a komunikace s celým Vesmírem“.
Věnování času a energie na získání mistrovství v čchi-kungu – osvojení metod akumulace, přetváření a používání energie čchi – je obvykle nazýváno kung-fu. Pojmem kung-fu se také rozumí dosažení „hranice možného“ v libovolné důstojné aktivitě a také pochopení tajemství vesmíru a života v harmonii s jeho zákony.
Z hlediska fyziky je pochopení kung-fu možné vysvětlit ještě jinak. Práce (vynaložená námaha) je rovna síle vynásobené vzdáleností. A vzdálenost – to je rychlost vynásobená časem.
To znamená, že kung-fu je charakterizováno třemi faktory: silou, rychlostí a časem.
Zde má síla pro nás neobvyklý význam. Z jedné strany je to práce, úsilí, které je třeba na zvládnutí mistrovství v čchi-kungu; je to vytrvalost, s jakou žák praktikuje. Ale většina cvičení v mnoha systémech čchi-kungu, včetně Čung-jüan čchi-kungu – to jsou určité pozice s uvolněním těla a koncentrací vědomí, tak zvaný „tichý“ čchi-kung. Proto zde síla je „tichá“ síla. Tato síla vychází ze srdce nebo z buněk organismu. Spojuje nás s okolním světem, s Vesmírem. Jedna z jejích vlastností umožňuje člověku dlouhý čas (hodiny, dny, měsíce, roky) bez pohnutí praktikovat „tichý“ čchi-kung.
Čas je přirozeně doba praktikování a rychlost charakterizuje, jak rychle praktikující postupuje v osvojení mistrovství. Proto kvalitní vývoj praxe čchi-kungu závisí na všech třech uvedených faktorech.
Jestliže není dobrá technika nebo vhodný učitel, který může opravit chyby a ukázat správnou cestu, je možné praktikovat roky, i celý život, ale rychlost postupu na Cestě bude minimální nebo dokonce žádná. Pak bude i kung-fu rovno nule. Když praktikující použije správnou techniku a cvičení věnuje mnoho času, ale málo úsilí, tak se praxe opět ukáže bezvýslednou. Také se stává, že rychlost pokroku člověka je velká – prakticky vše chytí v letu. I učitel je dobrý, technika je pro něj vhodná, ale věnuje málo času praxi. Tehdy se však efekty cvičení nemají možnost upevnit a neroste jejich kvalita. V tom případě bude kung-fu také rovno nule.
Proto jsou nezbytnými podmínkami úspěchu vytrvalost a systematické cvičení pod vedením kvalifikovaného odborníka, Mistra.
Zdroj: Čung-jüan čchi-kung – první etapa vzestupu: uvolnění – Sü Ming-tchang, Tamara Martynovová
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás