Co znamená být zdravý!?
K zamyšlení nad tím, co znamená BÝT skutečně ZDRAVÝ, mě přiměla věta z petice zdravotníků první linie: „…… bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10 až 20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátníci, kteří mají „pouze“ nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku.“
Jak jste si všimli, slovo „pouze“ jsem zvýraznila, protože dle mého mínění je právě zde zakopán pes. Uvedené projevy/nemoci jsou ukázkou dlouhodobé vnitřní nerovnováhy, která se projevuje nejprve na jemnohmotné úrovni (tj. na úrovni (ne)proudění čchi) a časem, pokud těmto signálům nevěnujeme pozornost, se somatizuje v podobě nemocí či jiných potíží. Z mého pohledu tito pacienti nejsou zdraví, a tudíž jsou pro boj s vážným virovým onemocněním do jisté míry „handicapovaní“…
Jak si tedy představuji zdravého člověka? Jaké znaky vykazuje?
Parametry zdraví lze shrnout do několika kategorií: jak dotyčný navenek působí, jaké je jeho psychické nastavení a samozřejmě, v jakém stavu se nachází jeho fyzická schránka.
Vzhled a celkové „vyzařování“
Když se podíváte na člověka (ať už z dálky nebo blížeji pomocí některé z vyšetřovacích metod celostní medicíny), poznáte velmi rychle, jestli „překypuje zdravím“, trápí ho nějaký neduh či se nachází ve stavu fyzické či psychické (ne)rovnováhy.
Např. z obličeje člověka je možné pomocí psycho-fyziognomie a pato-fyziognomie vyčíst jak vrozené osobnostní rysy, tak momentální poruchy vnitřních orgánů. Své mohou říci také irisdiagnostika („čtení“ z obrazu duhovky oka), diagnostika jazyka, pulsu, ušní akupresura apod.
S vědomím toho, že vnitřní problémy či stavy se promítají nejprve na úrovni energie a následně, když míra energetického „znečištění“ stravou, emocemi, životním stylem… přeteče, ozve se pomocí příznaků nemoci tělo, můžeme konstatovat, že fyzické tělo je jakýmsi zrcadlem duše. Je to jako ve známé povídce Oscara Wilda Obraz Doriana Graye. Obraz Doriana do sebe vstřebává všechny prohřešky, které nejsou na první pohled očím zřejmé, ale uvnitř se nic neztratí.
„Jak nahoře, tak dole. Jak uvnitř, tak vně. Pochop to a budeš šťasten.“
Thovt, egyptský bůh (Řeky nazýván jako Hermes Trismegistos)
Zdroj: Miloš Matula – Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, Dějinami za poznáním astrologie
Většina z nás nejsme odborníky na zmíněné metody, na první pohled jsme však schopni odhalit jasné znaky zdraví, jakými jsou např. hladká a čistá pokožka, zdravá barva v obličeji, bystré a jasné oči, vzpřímená a svižná chůze, energičnost a vnitřní spokojenost, vyrovnané a přiměřené reakce na vnější podněty, zdravé sociální vazby… Máme-li takové lidi kolem sebe (obzvláště jsou-li ve vyšším věku), mohou pro nás být velkou inspirací a měli bychom se zajímat o jejich „návody“ na dlouhověkost, zdraví a vitalitu.
Srovnaná psychika
Významnou oblastí zdraví je psychika. Stýkáme-li se s vnitřně vyrovnanými a psychicky ukotvenými lidmi, nemusíme se obávat, že by nás zaplavovali nadměrnými emočními projevy. Neznamená to, že jim emoce chybí, ale mají své nálady, pocity a z toho vyplývající vnější projevy chování pod kontrolou (bezpochyby jim správně fungují i vnitřní orgány, neboť emoce a orgány spolu úzce souvisí).
Přehnané, agresivní/výhružné nebo manipulativní chování je jim cizí, s poruchami nálad nebojují, netrpí depresemi, strachem, syndromem vyhoření, nezažívají nudu či neznají pocity bezradnosti… Proč by také měli, když používají svůj „vnitřní radar“, který jim říká, kdy pracovat, kdy odpočívat, co je pro ně vhodné a čeho se naopak vyvarovat, prostě, kam ve svém životě směřovat a co je jejich „osudem“.
Zdraví lidé si zkrátka „zdravě“ věří, nepodléhají zbytečnému strachu a davovým psychózám, „zdravě“ a nezaujatě přemýšlejí, znají svůj životní směr, názory okolí vyslechnou, ale rozhodují se podle toho, co jim vnitřně „sedí“ a prospívá. Prožívají naplněný a harmonický život, tudíž u nich nevznikají vnitřní tenze, které jsou spouštěčem nemocí.
Fyzické tělo
Fyzické zdraví je důsledkem každodenní péče (zdravého životního stylu) a vnitřního nastavení (vědomí). Pokud nechceme, aby případná nerovnováha v jemnohmotné úrovni, která předchází propuknutí nemoci, „přerostla“ do skutečných fyzických obtíží, musíme pečlivě naslouchat svému vnitřnímu hlasu.
Zatímco tělo v mládí nějaký ten hřích v podobě nedostatečného spánku, obžerství nebo požívání „junk food“, přepínání se, nadměrných projevů emocí, nedostatku zdravého pohybu… zvládne, patříte-li mezi „cátníky“, není už takové plýtvání vaší životní čchi rozumné.
Fyzické zdraví není jen o nepřítomnosti konkrétní nemoci. Je o celkovém dobrém stavu a vitalitě vašeho těla a možnosti používat ho bez jakýchkoliv fyzických omezení (je zapotřebí samozřejmě zohledňovat věk, nicméně i takový osmdesátník může být schopen se o sebe bez problémů postarat, vydat se na krátký výlet nebo si zacvičit tchaj-ťi 🙂 ).
Na následujících řádcích uvádím několik faktorů, podle nichž můžete posoudit, jestli patříte do kategorie zdravých:
- Máte dobrou kondici? Dokážete ujít/uběhnout určitou vzdálenost, vyjít do schodů či do kopce, unést těžší náklad…, aniž byste se neadekvátně zadýchali, bolela vás kolena, záda…?
- Jste dostatečně pružní a pohybliví? Dokážete si sednout na bobek či do tureckého sedu, kleknout, v předklonu se dotknout země? Jak jste na tom s rovnováhou?
- Máte váhu odpovídající vaší tělesné konstrukci, věku a pohlaví? (nehledejte v tabulkách, spíše se zaposlouchejte do svého těla a řekněte si, při jaké váze se cítíte dobře)
- Usínáte bez problémů a spíte dobře? Probouzíte se čerství, s chutí do nového dne?
- Netrpíte poruchami souvisejícími s příjmem potravy či zažívacími problémy (celiakie, alergie na určité potraviny, plynatost, průjmy nebo zácpa)? Nemáte žádné další alergie na pyly, zvířecí chlupy, peří…?
- Netrpíte žádnou chronickou/funkční chorobou nebo civilizačními nemocemi (např. metabolickou poruchou, diabetem, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, nadváhou, chronickými záněty…)
- Netrpíte žádnými závislostmi (na jídle, lécích, alkoholu, cigaretách…)?
- Neberete trvale žádné léky?
S trochou fantazie si sami můžete přidat další faktory, které vypovídají o tom, jestli vaše tělo i mysl fungují ve zdravém módu.
Pokud jste „čirou náhodou“ 😀 nalezli ve svém zdraví slabinu, neklesejte na mysli! S pevnou vůlí, vírou a na vlně tzv. povznášejících emocí se nemožné stává možným a vy se můžete vrátit zpět do rovnováhy. A pokud byste k tomu náhodou potřebovali vědecký důkaz, stačí se začíst do teorie kvantové fyziky, která mimo jiné říká: „Pokud vnitřní energie částice zvýší svou vibraci (právě prostřednictvím pozitivních emocí, např. nadšení, motivace, laskavosti, vděčnosti, soucitu…), máme stav svého těla a mysli doslova ve svých rukou, lépe řečeno, naše zdraví se stává otázkou naší vědomé volby.“ A tak v duchu hesla: S chutí do toho a půl je hotovo, nečekejte a udělejte první krok směrem ke zdraví!
Alena Koutecká
Zdroj:
Petice zdravotníků první linie (MUDr. Hynek Bartoš, MUDr. Jiří Sagan a MUDr. Aleš Chrdle)
Christina: dvojčata zrozená jako světlo – Bernardette von Dreien
Přímý vliv povznášejících emocí na naše zdraví – Mgr. Lucie Vybíral Pastrňáková (Sféra září/říjen 2020)
Děkuji. Skvělý článek – ostatně jako vždy. 🙂
Děkujeme!