Cvičení navíjení hedvábí a energie navíjení
B ěhem cvičení navíjení hedvábného vlákna/hedvábí [čchan-s´kung (chan si gong)] se pas pohybuje v rovině, avšak je uvolněný a směřuje dolů. Mírně se otáčí a příliš se nekýve, aby střed zůstával na jednom místě. Rozsah otáčení by neměl být příliš velký, v opačném případě končetiny (ruce a chodidla) ztrácejí správný směr, střed a citlivost.
Pokud rozsah otáčení osy není přesný, jsou pohyby těla a končetin buď nadměrné, nebo nedostatečné a nemohou se plně rozvinout tak, aby síla vycházela spojitě z celého těla. Při střetu otevírají tyto odchylky protivníkovi prostor, do něhož může proniknout.
Pas a rozkrok [jao/tang (yao/dang)] by se měly otáčet v souladu. Dvě kchua (pozn.: termínem kchua 胯 se označuje oblast kyčlí a třísel, resp. pojivové tkáně kyčelní a tříselné oblasti) jsou uvolněná a zakulacená, aby usnadnila pružnost pohybu.
Kruhovitost čchan-s´kung nevzniká rovnými obloukovými pohyby (např. když obkreslujeme oblouky, ale pohybujeme rovnýma rukama), ale tvoří ho spirálovité obloukové pohyby (kdy se paže neustále otáčejí a vytvářejí oblouk). Při vytváření kruhu připomíná pohyb vnitřní síly spirálu, která se roztahuje a smršťuje. (Často je to přirovnáváno k neustálé rotaci země obíhající kolem slunce.) Rovný oblouk vede do slepé uličky a znamená dvojité rozložení váhy. Spirálovitý oblouk rozptyluje, vyvažuje a vrací přicházející sílu.
Trénováním vnitřního a vnějšího souladu při navíjení hedvábného vlákna vzniká energie, jejíž zdokonalování je úměrné zlepšování kvality vnitřní síly a současně neomezené.
Zdroj: Chansigong (Reeling-Silk Exercise) − Chinese Whispers
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ Cvičení NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA slouží v tchaj-ťi čchüan k procvičování základního spirálovitého pohybu celého těla. Je však zapotřebí správně pochopit techniku a pečlivě ji dodržovat. Během cvičení navíjení hedvábného vlákna/hedvábí [čchan-s´kung (chan si gong)] se pas pohybuje v rovině, avšak je uvolněný a směřuje dolů. Mírně se otáčí a příliš se nekýve, aby střed zůstával na jednom místě. Rozsah otáčení by neměl být příliš velký, v opačném případě končetiny (ruce a chodila) ztrácejí správný směr, střed a citlivost. Více o tomto esenciálním pohybu se dočtete v článku Cvičení navíjení hedvábí a energie navíjení. […]