Tchaj-ťi čchüan
„Učení o čchi-kungu, tchaj-ťi čchüan a akupunktuře
se počítá bez velké nadsázky za perlu čínské medicíny,
která svými kořeny proniká hluboko do minulosti“.
T chaj-ťi čchüan (taijiquan) patří mezi vnitřní školy wu-šu (wushu). „Wu-šu“ je společný název pro čínská bojová umění.
V současné době ve většině škol bojový aspekt tchaj-ťi čchüan ustoupil do pozadí a hlavně se tchaj-ťi cvičí pro jeho zdravotní účinky. Cvičit ho může každý člověk, bez ohledu na svůj věk i kondici. Celé cvičení je vlastně nenásilné a v pohybech je jen velmi málo jakékoli agrese. Tchaj-ťi je protikladem všech aktivit, ve kterých dominuje síla a rychlost.
Cvičením tchaj-ťi čchüan se spojí klid a pohyb zároveň.
Tělo se při cvičení lehce protahuje, ale mysl je klidná. Pozornost je především zaměřena dovnitř. Při cvičení je využívána teorie o proudění čchi (energie) v těle člověka. V souladu s jin a jang stoupá čchi buď vzhůru, dolů, doprava či doleva, podle cvičení jednotlivých pozic.
Během cvičení musíme dbát na sladění očí, trupu a celkového pohybu těla. Je zapotřebí pohybovat se lehce, měkce a celkově pomaleji než při cvičení vnějších bojových umění. Mělo by docházet ke střídání plného a prázdného (jin a jang). Nahoře je prázdnota, dole je plnost. Jin je vtahována dovnitř a jang zase ven. Tvrdé a měkké se doplňují. V tvrdosti je měkkost a naopak. Dochází k vnitřnímu a vnějšímu trojímu sladění. Mysli s vůlí, vůle s čchi a čchi se silou. Vnější sladění pohybu rukou a nohou, loktů a kolenou, ramen a beder.
Jednotlivé pozice především stylu Jang (Yang) nejsou příliš složité, a proto se je mohou naučit i starší a nemocní lidé.
Text: Martin Rohel
Foto a akvarelová malba: Martin Rohel
Martin Rohel se zabývá tchaj-ťi čchüan a bojovým uměním od roku 1990. V roce 2000 založil školu bojových umění a od té doby působí také jako trenér wu-šu. V současné době vyučuje ve vlastní škole, která má název Wushu Akademie, Shaolin kung-fu a tchaj-ťi čchüan stylu Jang a Čchen. Zajímá se i o východní filozofii a čínskou medicínu. Dále se věnuje akvarelové malbě.