Cvičit tchaj-ťi čchüan je jako pěstovat krásný, zdravý strom
J sme-li v něčem dobří, říká se, že máme kung-fu. Kung-fu nepřichází samo, většinou je zapotřebí vynakládat značné úsilí a po dlouhou dobu kultivovat a zdokonalovat určitou činnost či dovednost. Je to mistrovství, dokonalost. Obdivujeme kung-fu čajového mistra, v jehož rukou se popíjení čaje stává slavnostním, až magickým obřadem. Hudební virtuóz nás svou vábivou hrou unáší do světa fantazie. A mistr tchaj-ťi čchüan, s nímž máme slovo kung-fu spojováno asi nejčastěji, fascinuje dokonalou formou pohybu, v němž je vše spojeno se vším a tvoří harmonický a „neporazitelný“ celek.
Vnitřní umění často nacházela inspiraci v dokonalém světě přírody a stromů. Stromy jsou symbolem zdraví, síly, odolnosti a dlouhého života. Budovat kung-fu v tchaj-ťi čchüan je jako pěstovat krásný, zdravý strom.
Zahlédneme-li cvičit opravdového mistra, první, co nás upoutá, co obdivujeme, je „bohatá rozkošatělá koruna s mohutným, rovným kmenem“. Co však drží kmen a korunu, co je zevnitř podepírá, jsou na první pohled skryté, avšak velmi pevné a rozvětvené kořeny, na jejichž růstu dotyčný pracoval dlouhé roky.
Kořeny přináší stromu výživu a sílu. V tchaj-ťi čchüan mohou velké kořeny stromů představovat paralelu k základním principům, o které se celý systém opírá. Ty slabší, neméně důležité, znázorňují poznání a pochopení dalších vrstev, jemnějších nuancí. Čím slabší a drobnější kořínek, čím méně viditelný, tím hlouběji za ním musíme jít, tím pečlivěji musíme pátrat. Hloubka pochopení přijde, když pravidelně a dostatečně intenzivně cvičíme. Tehdy máme šanci splynout s dokonalostí tchaj-ťi nebo ji alespoň z dálky zahlédnout.
Také samotný princip pohybu těla snese přirovnání se stromem.
Nohy představují kořeny, které drží trup. Čím silnější a pružnější jsou, tím volněji a plynuleji se může koruna, tedy horní polovina těla, pohybovat. Je proto důležité nejdříve si vybudovat pevný základ. Stojíme v základních postojích, aby si jednotlivé části těla zvykly na neobvyklé pozice a úhly, posilujeme svaly a uvolňujeme klouby, až nám správný postoj natolik vejde do krve, že do něj vklouzneme spontánně a podržíme si ho i mimo cvičení. Pak budeme do tchaj-ťi „ponořeni“ stále a naplno.
Letokruhy stromu připomínají kruh. Život i příroda se často vyvíjí ve spirále.
Kruhovitý, spirálovitý pohyb, nám známý jako navíjení hedvábného vlákna, je také podstatou tchaj-ťi čchüan. Správně nastavené tělo musíte začít roztáčet. Nejprve na místě v základním kruhu, stále dokola, až vaše tělo změkne a každá jeho část se poddá obloučku. Končetiny i trup se otáčejí kolem své vlastní osy, zároveň se pohybují v naprostém souladu jako dokonale seřízený stroj. Říká se, že nejvyšší úroveň tchaj-ťi čchüan je pronavíjet se do takového stavu, kdy vaše svaly a šlachy jsou pevné jako kosti, vaše kosti naopak změknou a uvolní se, až jsou ohebné jako svaly a klouby. Pak jste neporazitelní.
Svět přírody a stromů je dílem skutečného mistra. Je přirozený a nenásilný, fungující na jasně daných pravidlech, vše do sebe zapadá, vždy najdeme hlubší souvislosti. Zkusme v něm najít inspiraci i pro naše cvičení!
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Popořte nás