Cvičit tchaj-ťi je jako šplhat na vrchol Čomolungmy
Při své přednášce, kterou mistr Čchen C‘-čchiang (Chen Ziqiang) uspořádal v průběhu své dubnové návštěvy Prahy, se dotkl témat týkajících se cvičební praxe: např. jak se mění cvičení s tím, jak postupujeme ve svém tréninku, jak bychom měli cvičit v rekonvalescenci či jak vypadá mistrův cvičební den.
Čchen C‘-čchiang (Chen Ziqiang) (*1977) je mistrem 20. generace rodiny Čchen (Chen), nejstarším synem mistra Čchen Siao-singa (Chen Xiaoxinga) a synovcem hlavy stylu Čchen (Chen), mistra Čchen Siao-wanga (Chen Xiaowanga). Studiu tchaj-ťi čchüan (taijiquan) se věnuje od svých tří let. Je mnohonásobným přeborníkem Číny v sestavách a v zápase tchuej-šou (tuishou).
Přečtěte si, jak mistr odpověděl na některé otázky, které studenty zajímaly:
Někdy si doma cvičím sám a jsem spokojen, ale pak přijdu na hodinu a učitel mě stále opravuje?
Čím více stoupáme nahoru, tím to bývá těžší. Je to stejné, jako když šplháme na vrchol hory Čomolungmy *. Ještě ve čtyřech tisících metrech je to fajn, možná i v šesti nebo osmi tisících metrech je to fajn, ale zbytek už je hodně těžký.
(* Mount Everest je nejvyšší hora světa o nadmořské výšce 8850 m. Vypíná se v Himálaji na státní hranici mezi Čínou (Tibetem) ze severu a Nepálem z jihu. Anglické jméno nese po anglickém zeměměřiči Georgi Everestovi, který žil v letech 1790–1866 a který vedl první přesné mapování Himálaje. Tibetské jméno Čomolungma se překládá jako Bohyně matka hor nebo též Matka světa. Nepálský název Sagarmatha znamená Nebeská tvář. Zdroj: Horydoly.cz)
Někdy se na začátku stává, že tělo není na cvičení připravené. Člověk se cítí divně a má pocit, že mu to nejde.
Když zvládne základní cvičení, říká si, že je to dobré, ale ukáže se, že existuje více požadavků, přibývá nároků, cesta se začíná zužovat, přibývá detailů, vše se zpřesňuje. Je to, jako když máte malé jablíčko. Překrojíte ho napůl, to je jednoduché, ale čím více ho krájíte, tím je každý řez menší a obtížnější.
Cvičení je postupem času stále těžší, protože přibývá pravidel, která si musíme hlídat, jdeme více do detailů. Stejně jako v případě navigace, která kdysi vykazovala chybu jednoho metru, ale v dnešní době ukazuje na centimetr přesně. Ve cvičení platí totéž, vše se zužuje. Vždy když opravuji cvičencům postoje, snažím se, aby vše dotáhli, aby bylo co nejméně hluchých míst, aby se celé tělo koncentrovalo a někam směřovalo.
Zvenku to možná vypadá, že to tak těžké není, ale chceme-li překonat jednu úroveň a postoupit na další, je to vždy náročné. Vzpomeňte si na nositele Nobelovy ceny, spousta jich dostala cenu až po smrti.
Jak se vypořádat s následky úrazů a operací?
Když překonáváme následky zranění nebo jsme po lékařském zákroku, jdeme cestou, kterou doporučuje lékař Chua Tchuo (Hua Tuo), tj. stojíme ve vyšších postojích, cvičíme pomaleji, jemněji, dokud nemáme pocit, že jsme rekonvalescenci zvládli. Musíme změnit i dávkování cvičení, zpočátku cvičit méně a více odpočívat. Můžeme např. cvičit minutu a deset minut odpočívat. Pokud jsme opravdu zraněni, např. na noze, jen se opřeme a s končetinou pohybujeme dopředu a dozadu. Platí, že je třeba vydržet a cvičit pravidelně. Tak postupně překonáme následky a bude to pořád lepší a lepší.
Jak vypadá váš den?
Vstávám velice brzy, v Číně už v pět hodin. Do šesti hodin cvičím sám. A od půl sedmé začínám učit. Je to jen krátká půlhodinka, kdy běháme.
V sedm hodin začíná snídaně, dohromady máme na jídlo a následný odpočinek hodinu. V osm hodin začíná další výuka, která trvá do půl dvanácté.
Ve dvanáct je čas na oběd a po něm následuje dvouapůlhodinový odpočinek. Od půl třetí do půl šesté učím odpolední blok. V šest hodin máme večeři a do půl osmé je volno. Pak začíná další výuka, jen půlhodinka do osmi hodin, kdy si trošku zakopeme, procvičíme se.
Po osmé hodině se cca 60 minut věnuji svým pokročilým studentům, většinou trenérům, což bývá velmi únavná hodina. A o půl desáté jdu spát.
A tak jde každý můj den!
Zdroj:
Záznam přednášky mistra Čchen C‘-čchianga (Chen Ziqianga) z dubna 2018
Přečtěte si další články inspirované přednáškami mistra Čchen C‘-čchianga, které proběhly při jeho návštěvě Prahy v roce 2018:
- Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (1. díl)
- Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (2. díl)
- Tchaj-ťi, tchaj-ťi čchüan, tchaj-ťi kultura a prvopočátky čchi-kungu
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 3
[…] Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (1. díl) Z vyprávění mistra Čchen C‘-čchianga (2. díl Cvičit tchaj-ťi je jako šplhat na vrchol Čomolungmy […]
[…] Cvičit tchaj-ťi je jako šplhat na vrchol Čomolungmy […]
[…] Cvičit tchaj-ťi je jako šplhat na vrchol Čomolungmy […]