Dýně Hokaido
Dýně Hokaido se od pradávna pěstuje na Dálném východě, pochází však z Nové Anglie, rozšířila se do Ameriky a velkou popularitu našla také u Japonců, odkud získala svůj název.
Hokaido je druh dýně, který je v kuchyni velmi oblíben, protože je to zelenina všestranně využitelná. Díky své oříškové chuti se výborně hodí do polévek či omáček, ale skvěle chutná i ve sladkých pokrmech, například v koláčích nebo marmeládách.
Na rozdíl od klasické dýně dorůstá menších rozměrů, cca 10–30 cm, což usnadňuje její zpracování. Další velkou výhodou je fakt, že není potřeba loupat slupku, protože ta při vaření změkne (navíc obsahuje spoustu cenných látek, o které bychom se tím připravili).
Dýně lahodí našemu žaludku i zdraví
Mluvíme-li o výhodách této dýně, nesmíme zapomenout ani na její blahodárný vliv na zdraví. Sytě sladká a nádherně barevná Hokaido je vitaminovou bombou. Obsahuje velké množství betakarotenu, vitamíny skupiny B, provitamin A, vitamíny E a C nebo vápník a železo. Dále v ní najdeme velké množství draslíku, který napomáhá udržovat nižší krevní tlak a ve spolupráci se sodíkem se stará např. o vyvážené vodní hospodářství.
Dýně příznivě ovlivňuje zrak, neboť s již zmíněným betakarotenem obsahuje i velmi slušnou dávku luteinu a zeaxantinu. Karotenoidy potřebují ke svému vstřebání tuk, proto je vhodné dýni připravovat s trochou semínek nebo na kvalitním olivovém oleji.
Hokaido pomáhá při čištění organismu (váže na sebe toxiny), léčí žaludek, slinivku a slezinu, což z ní činí vynikající potravinu pro diabetiky a na prohřátí organismu.
Zanedbatelné nejsou ani její silné antioxidační nebo protinádorové účinky. Podle vědeckých studií obsahuje dužina této dýně zvláštní látky. Pokud budeme dlouhodobě konzumovat 100 g dužiny denně, snížíme pravděpodobnost vzniku nádoru, zejména u rakoviny plic a prostaty, až třikrát.
S dýní si přijdou na své i maminky, protože tato zelenina podporuje laktaci. Při nedostatku mateřského mléka stačí 4 týdny konzumovat 3 lžíce nahrubo nastrouhané dýně do zlatova osmažené na olivovém oleji a přisolené mořskou solí a vy i vaše miminko budete spokojené.
Pokud vás dýně Hokaido „oslovila“, vyzkoušejte například některý z následujících receptů:
Dýňová polévka se zeleninou
Potřebujete:
1 středně velkou dýni
2 mrkve
1 větší cibuli (nebo pár jarních cibulek)
2 středně velké brambory
čtvrtku celeru
2 stroužky česneku
kurkumu, čerstvě mletý pepř, majoránku a sůl
kokosové mléko
opražená dýňová semínka
Postup:
Dýni omyjeme, vydlabeme, nakrájíme na kostičky a dáme do většího kastrolu. Přidáme očištěné a na menší kusy nakrájené ostatní druhy zeleniny. Zalijeme dostatečným množstvím vody (aby všechna zelenina byla ponořená). Okořeníme a vaříme do změknutí. Poté odstavíme, necháme chvíli vychladnout a rozmixujeme tyčovým mixerem. Pokud je polévka příliš hustá, naředíme ji vodou nebo zeleninovým vývarem. Nakonec přidáme kokosové mléko – chceme-li zachovat „zemitější“ chuť zeleniny, pouze zakápneme několika lžícemi, máme-li raději sladší polévku, můžeme přidat i celé menší balení (cca 250 ml). Polévku necháme znovu projít varem a podáváme. Na talíři můžeme ozdobit opraženými dýňovými semínky.
Dýně Hokaidó v koprové omáčce
Na porci pro 4 osoby potřebujete:
1 středně velkou dýni
3 lžíce másla
1 cibuli
100 ml rýžové nebo ovesné smetany
1,5 lžic špaldové nebo rýžové mouky
kopr, mořskou sůl
Postup:
V kastrolu osmahnete na másle cibulku, přidáte na kousky nakrájenou dýni a podlijete vodou. Osolíte a dusíte. Jakmile začne dýně měknout, zalijete ji smetanou s rozšlehanou moukou a dobře povaříte. Na závěr přidáte kopr a jemně dosolíte. Jako přílohu podávejte rýži, těstoviny, polentový nebo jáhlový knedlík.
Dýňový guláš s mrkví
Na 4 porce potřebujete:
1 středně velkou dýni
6-8 jarních cibulek s natí
3 větší mrkve
rýžovou mouku
ovesné mléko (asi 100 ml)
panenský olivový nebo slunečnicový olej
sůl, majoránku, indickou kořenící směs Tandoori masala
Postup:
Cibulky nakrájíte na menší kousky, dáte do kastrolu a osmahnete na oleji. Přidáte na kousky nakrájenou dýni a mrkev. Podlijete troškou vody a dusíte do měkka. Polévkovou lžíci rýžové mouky rozmícháte v ovesném mléce a vylijete do téměř hotové dýně. Krátce povaříte a podáváte s jasmínovou rýží nebo celozrnnými těstovinami.
Dýňový koláč s jablky
Na náplň potřebujete:
400 g dýně
3 jablka
citronovou šťávu
javorový sirup nebo med
mandle, skořici a špetku soli
Do těsta:
100 g špaldové mouky
50 g hladké mouky
90 g másla
1 lžičku prášku do pečiva
3 lžíce vody
Jablka zbavte slupky a jadřince a společně s dýní nakrájejte na malé kousky. Vše vložte do hrnce, podlijte vodou a duste do měkka. Poté rozmixujte na hladkou kaši, do které vmícháte javorový sirup (med), citronovou šťávu, skořici a kousky mandlí.
Z mouky, másla, soli, prášku do pečiva a vody udělejte těsto, kterým vyložíte koláčovou formu. Na těsto vylijte dýňovou kaši a ozdobte plátky mandlí. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 45 minut.
Dobré chutnání!
Alena Koutecká
1 odpověď
[…] (viz Dýně Hokkaidó) […]