Harmonie bílé a černé
C o je lepší: bílá nebo černá, tma nebo světlo, pohyb nebo nehybnost, muž nebo žena? Taková otázka postrádá smysl a ukazuje na neporozumění toho, jak funguje svět. Náš západní způsob myšlení přesto vyžaduje jasnou odpověď, vidí svět přes protiklady, které spolu soupeří a nemohou být vedle sebe. BUĎ – NEBO!
Taoistická filozofie, ze které vychází například tradiční čínská medicína či vnitřní bojové styly (k nimž patří tchaj-ťi čchüan), chápe tuto dvojakost jinak. Základem světa jsou prvky jin a jang, které tvoří pomyslné protiklady, nikoli ve smyslu soupeření, ale vzájemného vyvažování a doplňování.
Jsou to dvě extrémní polarity, které jsou součástí tchaj-ťi, velkého předělu. Společně tvoří celek, vzájemně se doplňují a neustále přeměňují jeden v druhý. V jednom je zároveň obsažen i druhý. V praxi to znamená například, že den se postupně mění v noc, stejně jako noc v den. Člověk, který se extrémně rozčílí, postupně vychladne a zmocní se ho apatie/letargie. Muž v sobě zároveň obsahuje ženskou složku a žena mužský aspekt. Voda je zároveň měkká, poddajná, když se vyhýbá překážkám, i tvrdá, nemilosrdná, když boří domy při povodni.
Svět představuje trvalý KOLOBĚH, neustálou PŘEMĚNU,
jin a jang na sebe neustále působí a DOPLŇUJÍ se, jedno nemůže existovat bez druhého.
Krásně je to patrné ze symbolu monády, která zachycuje oba prvky: bílý jang a černý jin. Dva rybám podobné obrazce v kruhu. Na každé straně je malé kolečko opačné barvy, které ukazuje, že jeden prvek se rodí z druhého, že mezi oběma silami je rovnováha a s tím, jak sílí jeden prvek, oslabuje postupně druhý, až dojde k jeho proměně.
Zjednodušeně reprezentuje jin ženský aspekt, Měsíc, pasivitu, noc, zavření, chlad, tmu apod. Jang jako jeho protiváha zase mužský pól, Slunce, aktivitu, den, otevření, teplo, světlo atd.
Pokud si tohle všechno uvědomíme, dojde nám, že potlačením jednoho prvku vzniká nerovnováha. Že náš polaritní svět by nebyl úplný a v harmonii, protože je založen na dvou stranách téže mince. Jak bychom mohli pochopit světlo, kdybychom nezažili tmu? Vážili bychom si dobra či zdraví, kdybychom nepoznali zlo a nemoc? Rozpoznali bychom chlad, kdybychom necítili teplo? A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.
Staří taoisté tyto zákonitosti znali a snažili se žít v souladu se zákony přírody.
Nikoli obráceně!
Tisíce let stará a stále platná tradiční čínská medicína pracuje s prvky jin a jang a pěti elementy, které se z nich rodí. Při chiropraxi se postižená část těla dovede do extrémní pozice, která nakonec vede k uvolnění. Také čínské bojové umění tchaj-ťi čchüan má zcela praktické rady, jak prvky jin a jang včlenit do cvičení. Pracuje s takovými pojmy, jakými jsou otevírání a uzavírání, zvedání a klesání, otáčení doprava a doleva, postup vpřed a ústup vzad atd. Celé tělo se otáčí kolem svého středu a jakýkoli pohyb probíhá v kroužku (podobně jako je to vidět na obrázku monády).
Důsledné a přesné provádění všech částí pohybu, pomalé vykreslení přeměny je předpokladem k pochopení hlubokých principů tohoto bojového umění a schopnosti úspěšně používat tchaj-ťi čchüan pro bojové účely, ale i pro sebeléčení.
Těmto pravidlům se musí podřídit jednotlivé části těla zvlášť, zároveň tělo pracuje jako jednolitý celek, vše je v souladu. Je třeba vždy dojít do takového extrému, který se sám „přerodí“ v druhý. Je třeba respektovat řeč jinu a jangu a podřídit se rytmu tohoto střídání, změny.
I když jsou tyto principy teoreticky poměrně srozumitelné, z vlastní zkušenosti mohu říci, že jejich praktické provedení vyžaduje spoustu trpělivosti a dlouhotrvající, opakovaný, poctivý trénink, často doprovázený bolestí a slzami. Ne nadarmo říkali staří mistři tohoto bojového umění, že ten, kdo se chce naučit bojovat, musí být ochoten „polykat hořkost“. V dnešní době, která je tak lačná „instantních“ řešení a pseudoúspěchů, je to řeč, které rozumí jen málokdo.
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Skvělý článek. Akorát ti dovoluji nesouhlasit: V dnešní době, která je tak lačná rychlých řešení a úspěchů, je to řeč, které rozumí jen málokdo.
Rozumí této řeči dost lidí a přibývají.
Záleží na tom, co ci představujeme pod pojmy „málokdo“ a „dost“ 🙂