Harmonizační orgánová sestava Makko-ho
H armonizační orgánová sestava, vycházející z Makko-ho cviků, nepatří mezi sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan. Ke správnému praktikování tchaj-ťi však potřebujeme pružné, uvolněné tělo, k čemuž slouží cvičení pro rozvoj celkové pružnosti, jehož součástí je protahování a uvolňování kloubů, svalů a šlach (nalezneme je např. pod souhrnným názvem ja-tchuej/yatui).
Prováděním těchto cviků neposilujeme svaly, ale uvolňujeme energetické dráhy tak, aby v nich mohla energie plynule proudit a nedocházelo k energetickým blokádám, a následně k problémům jednotlivých orgánů ležících na těchto drahách. Pravidelným cvičením předcházíme únavě, případně nemocem. Každá energetická dráha ovlivňuje i pohybovou soustavu v blízkosti dané dráhy.
Ideální je cvičit všechny cviky jako spojitou sestavu, která přispívá k celkové harmonizaci. V příslušné poloze se snažíme dojít do maximálního protažení, v protažení setrváme, plynule a přirozeně v něm dýcháme a snažíme se pomocí dechu a mysli uvolnit a procítit příslušnou dráhu. Poté se s výdechem vrátíme do výchozí pozice. Klíčové je uvolnění a hluboké dýchání. Každý cvik provádíme minimálně po dobu tří nádechů a výdechů, nebo dokud nám je pozice příjemná.
Cvičit můžeme během dne pro osvěžení, ráno jako příjemný „budíček“ nebo večer na zklidnění. Já protahování nejraději zařazuji po tréninku tchaj-ťi, kdy jsem celkově uvolněná a měkká a Makko-ho ještě podpoří plynulý oběh čchi…
Přehled cviků
Prvek: KOV
Meridián PLIC (je aktivní v době od 3. do 5. hod.)
Stoupněte si s nohama rozkročenýma na šíři ramen. Za zády zaklesněte palce do sebe, několikrát se nadechněte a snažte se zapažit co nejvíce s nataženýma rukama. V tomto protažení setrvejte, zhluboka dýchejte a snažte se co nejvíce uvolnit (cvik lze provádět i v sedě – viz obrázek). Soustřeďte se na nádech do hrudníku, prociťte naplnění plic i celého těla. Prodýchejte dráhu z hrudníku po vnitřní straně paže k palci.
Plíce jsou nejcitlivější v listopadu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže smutek a světle fialová barva. Plíce podporují, doplňují a regulují čchi všech vnitřních orgánů!!!
Meridián TLUSTÉHO STŘEVA (je aktivní v době od 5. do 7. hod.)
Ve stoje za zády propleťte prsty a propněte ukazováčky, v předklonu zapažte propnuté ruce co nejvýše. Soustřeďte se na výdech a uvolnění v horních i dolních končetinách (zevní strana). Pokud nemůžete provádět předklon, protahujte paže ve vzpřímeném postoji co nejvíce do zapažení, zvedejte je nahoru a současně se protahujte do hrudního záklonu.
Tlusté střevo je nejcitlivější v prosinci. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže smutek a světle zelená barva.
Prvek: ZEMĚ
Meridián ŽALUDKU je aktivní mezi 7. a 9. hod. (jangová dráha)
Sedněte si na paty, propleťte prsty a vytáhněte ruce nahoru do vzpažení. Zhluboka dýchejte a po chvíli vyměňte ruce v propletení.
Meridián SLEZINY/SLINIVKY je aktivní mezi 9. a 11. hod. (jinová dráha)
Tento cvik má tři verze v závislosti na vaší pohyblivosti:
a) Klekněte si s patami pod zadkem, položte ruce za sebe na zem, dlaně umístěte tak, aby prsty směřovaly za vás, a s výdechem zvedněte boky (jako do mostu), prociťujte tah na přední straně těla a dolních končetinách.
b) Sedněte si mezi paty, chodidla vytočte ven, zakloňte se a položte se na předloktí.
c) Pokud se v předchozí pozici cítíte pohodlně, položte se až na záda, bedra i kolena mějte na zemi a ruce dejte za hlavu.
Po zvednutí se předkloňte, abyste kompenzovali předchozí prohnutí páteře dozadu.
Žaludek je nejcitlivější v říjnu. Slezina/slinivka jsou nejcitlivější v září. Z pěti základních emocí elementů se k žaludku a slezině vážou starosti a také sladká chuť, k žaludku béžová barva a ke slezině barva oranžová.
Prvek: OHEŇ
Meridián SRDCE (aktivní mezi 11. a 13. hod.)
Sedněte si, dejte plosky nohou k sobě a paty přitáhněte co nejblíže k tělu. Prsty rukou obejměte chodidla, propněte paže (s lokty do stran, podél bérců), srovnejte páteř a prověste trup dolů k podlaze. Prociťte vnitřní stranu paží k malíčkům.
Srdce je nejcitlivější v květnu. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a červená barva.
Meridián TENKÉHO STŘEVA (aktivní mezi 13. a 15. hod.)
Chodidla dejte dále od těla. Hluboce se předkloňte. Prodýchejte a prociťujte oblast lopatek a vnější stranu paží až k malíčkům.
Tenké střevo je nejcitlivější v červnu. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a žlutá barva.
Prvek: VODA
Meridián MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (aktivní od 15. do 17. hod.)
Sedneme si na zem, natáhneme dolní končetiny, předkloníme se z boků (hlavu skloníme) a chytíme shora za chodidla, kolena necháme natažená. Zůstáváme v krajní pozici a případnou bolest prodýcháváme. Prociťujeme svaly/dráhu podél páteře a na zadní straně dolních končetin.
Pozn.: Pokud nedosáhneme až na chodidla, chytíme se za kotníky nebo bérce, v závislosti na tom, kam dosáhneme, a opět prodýcháváme.
Močový měchýř je nejcitlivější v lednu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže strach, také slaná chuť, ze smyslů sluch a tmavě modrá barva.
Meridián LEDVIN (aktivní od 17. do 19. hod.)
V předklonu srovnáme záda, hlavu necháme rovně v prodloužení páteře. Rukama se chytíme na vnitřní straně chodidel, malíčky směřují vzhůru (pokud to jde, položíme malíček do prvního bodu na dráze ledvin). Prociťujeme vnitřní stranu dolních končetin a přední stranu trupu.
Ledviny jsou nejcitlivější v únoru. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže strach, také slaná chuť, ze smyslů sluch a modrá barva.
Prvek: OHEŇ
Meridián OSRDEČNÍKU/OCHRÁNCE SRDCE (aktivní mezi 19. a 21.hod.)
Posadíme se do tureckého sedu (můžeme i stát) s rovnou páteří a hlavou povytaženou. Upažíme, dlaně směřují vpřed. Prociťujeme vnitřní stranu paží až k prostředníčku.
Varianta: Ruce překřížíme a položíme na kolena, držíme vzpřímenou páteř. Koleny tlačíme do dlaní.
Obal srdce je nejcitlivější v červenci. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a tmavě fialová barva.
Meridián TŘÍ ZÁŘIČŮ/TROJITÉHO OHŘÍVAČE (aktivní mezi 21. a 23. hod.)
V tureckém sedu překřížíme paže před tělem, dlaně položíme na kolena. Předkloníme se a tlačíme kolena k zemi. Prociťujeme tah na vnější straně horních končetin od ramen k prsteníčkům.
Třem zářičům bychom měli věnovat zvýšenou pozornost v srpnu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže radost, také hořká chuť, ze smyslů řeč a barva růžová.
Prvek: DŘEVO
Meridián ŽLUČNÍKU (aktivní mezi 23. a 1. hod.)
Sedněte si s nataženýma nohama co nejvíce rozkročmo a ukloňte se do strany se vzpažením. Představte si, že se zády opíráte o zeď. Uklánějte se, jako byste zády sjížděli podél zdi a snažte se dosáhnout na zem vedle chodidla. Horní rameno tlačte vzad, chodidla do dorzální flexe (palce tlačíme směrem k holeni). Prociťujte tah po straně těla.
Varianta: Pravou ruku vzpažte, druhou natáhněte před tělem doprava a ukloňte se. Pak vyměňte ruce a ukloňte se na druhou stranu. Nezapomeňte držet rovná záda.
Žlučník je nejcitlivější v březnu. Z pěti základních emocí elementů se k němu váže hněv, také kyselá chuť, ze smyslů zrak a zelená barva.
Meridián JATER (aktivní mezi 1. a 3. hod.)
Sedněte si s nohama co nejvíce roznoženýma, držte záda rovně. Předkloňte se s rovnými zády podle svých možností, chodidla opět držte v dorzální flexi (tlačte k holeni). Prociťujte tah na vnitřní straně dolních končetin.
Varianta: Prsty se uchopte za palce u nohou, prociťujte a prodýchávejte tlak v dolních končetinách.
Játra jsou nejcitlivější v dubnu. Z pěti základních emocí elementů se k nim váže hněv, také kyselá chuť, ze smyslů zrak a zelená barva.
Fota pocházejí ze skripta Základního kurzu shiatsu Darja Shiatsu School
Presvedcive!
Kde nejblize je kvalifikovany cvicitel a kolik stoji jedna lekce.
Nevím o nikom, kdo by učil tuto sestavu separátně. Já sama jsem se ji učila jako součást kurzů japonských masáží shiatsu. Zkuste se poptat u nějakého terapeuta shiatsu. V naší škole budeme sestavu cvičit od září na ZŚ Curie ve čtvrtek od 17 hod. v lekcích protahování a uvolňování svalů a fascií. Koutecká
Jedna se o stejnou organovou sestavu,kterou učila Miluše Kubičkova, jistě najdete jeji nasledovniky.
Jsem ráda, že se Vám líbily obrázky ze skript Základního kurzu shiatsu v Darja Shiatsu School. Škoda, že zdroj není uveden. Píšete moc hezky. Je to potřeba, zvlášť v současné době. Ať se Vám daří a čtenáři získají něco, co jim může změnit život.
Materiály s obrázky jsem získala před lety na kurzu shiatsu, zdroj tam bohužel uveden nebyl. Jsem ráda, že jste se ozvala. Ráda doplním :-). Ať se daří také vám!! Alena K.
Ahojte tieto obrázky sú z jednej knižky o Shiatsu. .mám ju doma presne sa volá Siacu japonská masáž v kocke ….to je akoby mala príručka….s pozdravom Mária
Mária, děkuji za upřesnění 🙂 Hezké dny! Alena Kouecká