Stručná historie cvičení čchi-kungu
V současné době používané slovo čchi-kung (qigong) pochází teprve z roku 1962, ale principy, na kterých je toto cvičení založeno, byly popsány již na tisíc let starých záznamech nalezených ve starobylé hrobce. Tyto předměty byly pohřbeny s nadějí, že zesnulý bohatý šlechtic si uchová dobré zdraví i v posmrtném životě. Jedním z předmětů je želví krunýř, který přežil téměř tři tisíce let.
Prostřednictvím starobylých nápisů, které se v hrobce nacházejí, se můžeme dozvědět o tom, že lidé v těchto dobách věřili, že hluboké dýchání a speciální protahovací cviky je naplní energií čchi (qi) a oni budou zdraví a vitální.
Malby, které jsou asi 2 500 let staré, ukazují starodávné pohyby známé jako taojin* (daoyin), které byly součástí stylizovaného kmenového tance. Ten původně sloužil k úlevě od nejrůznějších bolestí, pravděpodobně především v případě revmatoidní artritidy, která byly běžná u pracujících na rýžových polích a na dalších místech s velkou vlhkostí. Tyto tance byly nakonec rozloženy do specifických pohybů, které byly předepisovány pro různá onemocnění.
* Taojin je staré čínské cvičení těla a mysli původně zaměřené na podporu zdraví a fyzickou a duchovní očistu. Lidé praktikující v dávných dobách askezi věřili, že s jeho pomocí mohou získat věčné mládí – čchang-šeng pu-lao (changsheng bulao). První historická zmínka o tomto cvičení pochází z taoistického textu napsaného mezi 4. a 2. stol. př. n. l. (Zdroj: Evropská federace tao-jin Jang-šeng-kung)
Dalším případem, kdy docházelo k používání principů hlubokého dýchání a mobilizace vnitřní energie, byla oblast vojenských bojových systémů. Systém jako např. wu-ťi čuang (wuji zhuang), statická cvičení, má svůj původ u tajných technik a cvičení, po kterých toužili válečníci, aby z nich byli lepší vojáci.
Během tisíciletí se vyvinuly tisíce technik čchi-kungu. Některé mají podobu formalizovaných sestav a ve světě jsou známé jako tchaj-ťi. Čchi-kung je považován za základ jak tchaj-ťi, tak bojových umění. Základním předpokladem je používání dechu, abychom se soustředili a mobilizovali energii v těle. Výsledkem pravidelného cvičení čchi-kungu je pokojná mysl a zdravé, povzbuzené tělo. Klidný duch nám pomáhá lépe se vypořádat s každodenním stresem a případnými nemocemi.
Čchi-kung je více než soubor cviků. Je to přístup, který slouží ke změně našeho pohledu na život
a vede k rovnováze a harmonii se světem, který nás obklopuje.
Zdroj: Qigong is a way of being
1 odpověď
[…] že masáže šiacu mají stejné energetické účinky. Podobně bylo zjištěno, že také čchi-kung, tchaj-ťi a pozice z jógy zvyšují elektrickou vodivost akupunkturních bodů, přesto […]